سخنگوی قوه قضاییه :

کوروش کمپانی ۵۱۰۰ شاکی دارد/ اموال متهمان توقیف شد /طرح ملی حبس‌زدایی امسال اجرا می‌شود

کد خبر: 1284356

در پرونده کوروش کمپانی، ۵۱۰۰ نفر در این زمینه طرح شکایت کردند و پرونده به صورت ویژه در حال رسیدگی است و دادستان تهران نظارت کامل بر آن دارد.

کوروش کمپانی ۵۱۰۰ شاکی دارد/ اموال متهمان توقیف شد /طرح ملی حبس‌زدایی امسال اجرا می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده کوروش کمپانی گفت: شکات این پرونده تاکنون پنج هزار و ۱۰۰ نفر هستند و اقدامات قضایی به صورت ویژه و خاص در دادسرای ناحیه پنج تهران در جریان رسیدگی قرار دارد و ریاست قوه قضاییه نیز تاکید موکد دارد که این پرونده با اولویت استرداد متهم اصلی، حقوق شکات مسترد شود.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، مسعود ستایشی روز سه‌شنبه در نخستین نشست خبری دستگاه قضایی در سال ۱۴۰۳ ضمن تبریک فرارسیدن عید فطر عید عبادت؛ به برنامه دستگاه قضایی برای تحقق شعار سال اشاره کرد و اظهار داشت: رهبری معظم انقلاب اسلامی و مردم از مسئولان انتظار تحقق شعارهای سال را دارند بنابراین تلف کردن زمان پیرامون ابعاد تئوریک شعارها راه رسیدن به آنها را دشوار می‌کند.

وی ادامه داد: به میدان کشاندن ظرفیت‌های عظیم مردمی نیازمند مانع زدایی از حضور و توسعه مشوق‌های مشارکت مردمی است و در این زمینه اجرای کامل و درست قوانینی از جمله بهبود فضای کسب و کار و قانون رفع موانع تولید در عین پرداختن به اولویت‌ها در این زمینه از اهمیت دوچندان برخوردار است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: قوه قضاییه خود را از مخاطبان اصلی موضوع شعار سال می‌داند و اعتقاد دارد همراهی قوا برای اجرای منویات رهبری معظم شرط اصلی تحقق شعار سال است.

وی درباره اقدامات رژیم منحوس و نجس صهیونیستی در به شهادت رساندن فرماندهان و مستشاران ایرانی در سوریه گفت: رژیم صهیونیستی در ادامه خوی وحشی‌گری و خباثت‌های خود خدوم‌ترین فرماندهان و مستشاران ایرانی را در قاعده‌مندترین محیط بین‌المللی، رسماً و علنا و در مقابل چشم جهانیان ترور کرد.

ستایشی افزود: این تروریست‌های شرور به گمان ترور فرماندهان غیور مقاومت و کاهش حجم مطالبه ملت‌ها دست به چنین جنایاتی زده‌اند اما غافل از اینکه اضمحلال رژیم صهیونسیتی و آزادی قدس شریف بیش از پیش نزدیک شده است و روز موعود بدون اسرائیل تحقق یافتنی است گرچه پاسخ قاطع علیه این غده چرکین محقق خواهد شد اما پیگیری‌های حقوقی و قانونی باید همزمان در ابعاد بین‌المللی دنبال شود.

آخرین وضعیت پرونده سالار آقاخانی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سالار آقاخانی گفت: پرونده سالار آقاخانی که به اتهام ارتکاب مشارکت در قاچاق ارز و پرداخت رشوه به سه سال حبس تعزیری و ضبط اموال ناشی از جرم محکوم شده است.

ستایشی افزود: اکنون پرونده در دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در شرف عملیات اجرایی حکم صادره است.

طرح ویژه ملی حبس‌زدایی و بهره‌مندی از نهادهای ارفاقی اجرا می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های قوه قضاییه در زمینه حبس زدایی، کاهش جرایم و پیشگیری از وقوع جرم در سال جدید، گفت: در سال جدید در زمینه حبس زدایی طرح ویژه ملی استفاده هدفمند از نهادهای ارفاقی به منظور رفع مشکلات عمومی اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح مقرر شده است مشکلات خاص هر استان مشخص شود و پنج طرح خاص با مرحله بندی اجرایی تعریف و مسئول اجرای آن نیز دادستانی ها در سراسر کشور خواهند بود.

آخرین وضعیت پرونده کارخانه پلی اکریل

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره پرونده کارخانه پلی اکریل اصفهان گفت: پرونده‌های متعددی له و علیه این شرکت مطرح شده است و از این جهت بنا به تدبیر صورت گرفته همه این پرونده‌ها تجمیع شده و در دادسرای ناحیه ۵ دادگستری اصفهان در حال تحقیقات مقدماتی و رسیدگی قضایی است.

وی ادامه داد: این پرونده حجیم است و قرار ارجاع به هیات سه‌نفره کارشناسان رسمی صادر و نظر کارشناسان نیز ابلاغ و در این زمینه نظریه تکمیلی هم صادر شده است.

ستایشی با بیان اینکه پرونده پس از اتمام تحقیقات مقدماتی به مرجع ذیصلاح ارجاع خواهد شد، افزود: با تدبیر ستاد اقتصاد مقاومتی و اقدامات مجدانه قوه قضاییه و دادگستری استان اصفهان این مجموعه اکنون در حال بهره‌برداری است و فرایند تولید در این شرکت متوقف نشده است.

آخرین پیگیری‌های حقوقی در اقدام رژیم صهیونسیتی و شهادت فرماندهان ایرانی در سوریه

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین اقدامات حقوقی در پیگیری اقدام رژیم صهیونسیتی در به شهادت رساندن فرماندهان و مستشاران ایرانی در سوریه گفت: وظیفه طرح دعوا به کنسولگری ایران در سوریه از نظر مقررات بین‌المللی برعهده وزارت امور خارجه است که این مرجع خدمتگزار با همکاری معاونت حقوقی مقامات آن را برای طرح در دعاوی بین المللی فراهم می‌کنند.

وی ادامه داد: قوه قضاییه نیز از طریق دادستانی کل کشور مسئول نظارت و پیگیری طرح دعاوی بین‌المللی است همچنین در روز یکشنبه ۱۹ فروردین معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر نیز در نامه‌ای خطاب به دادستان کل کشور خواستار پیگیری نقض آشکار قواعد و مقررات بین‌المللی در این موضوع شدند و این موضوع مردانه در دست پیگیری قرار دارد.

ثبت و رسیدگی به شکایت ۵۱۰۰ نفر در پرونده کوروش کمپانی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده کوروش کمپانی گفت: شکات این پرونده تاکنون پنج هزار و ۱۰۰ نفر هستند و اقدامات قضایی به صورت ویژه و خاص در دادسرای ناحیه پنج تهران در جریان رسیدگی قرار دارد و ریاست قوه قضاییه نیز تاکید موکد دارد که این پرونده با اولویت استرداد متهم اصلی، حقوق شکات مسترد شود.

 

ستایشی افزود: اقدامات خوبی در جهت شناسایی وجوه و اموال متهم و مرتبطان وی به عمل آمده و این اموال توقیف شده است و در آینده به اقتضای تصمیمات قضایی تادیه خواهد شد.

تشکیل ۲ پرونده در زمینه آبگرفتگی‌های اخیر در اهواز

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد آبگرفتگی‌ها در استان خوزستان و شهر اهواز گفت: با توجه به بهداشت عمومی شهروندان استان خوزستان به ویژه شهر اهواز در حوزه آبگرفتگی‌های اخیر دو پرونده برای دو دستگاه مسئول تشکیل شد.

وی ادامه داد: پرونده‌ها در شعبه دهم بازرپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر اهواز مورد رسیدگی است و هر دو پرونده در حال تحقیقات مقدماتی است و برای تکمیل تحقیقات دستورات لازم به مبادی ذیربط داده شده است.

ستایشی افزود: با توجه به اینکه این امر تخصصی در صورتی که وصف مجرمانه پیدا کند در شمول وظایف قوه قضاییه است؛ از باب نظارتی که بر فرایندها داریم با توجه به اینکه موضوع تخصصی است و دولت هم نهایت تلاش خود را برای کاهش مشکلات به عمل می‌آورد این موضوع هم در شورای تامین استان خوزستان مطرح شده و مقرر شده دستگاه‌های نظارتی همچون بازرس کل استان گزارشی از سال‌های گذشته تاکنون تهیه کند.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: در صورتی که احراز کنیم جرم و ترک فعلی انجام شده است حتما برای این افراد پرونده قضایی تشکیل و اقدامات قضایی انجام می‌شود.

جزئیات تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی در قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی در قوه قضاییه در سال جدید گفت: اینگونه موارد در صلاحیت و در شمول وظایف قوه مجریه است و منتظر دریافت مجوز برای تبدیل وضعیت نیروهای خدوم قوه قضاییه هستیم.

وی ادامه داد: اگر این مجوز از سوی دولت داده شود اقدامات قانونی بعدی آن را انجام خواهیم داد.

ستایشی با بیان اینکه باید از اقدامات در این زمینه از مجلس شورای اسلامی، نمایندگان و هیات رئیسه آن تقدیر کنیم که پیگیری‌های لازم را برای لوایح و طرح‌های قضایی داشتند، گفت: با توجه به اینکه این اقدامات هنوز نهایی و ابلاغ نشده است نمی‌توانیم در این زمینه اطلاع رسانی کنیم اما اقدامات خوبی نیز در مجلس شورای اسلامی انجام دادند و همه نهادهای قوای حاکم و حاکمیت نظام نسبت به این افراد دغدغه‌مند هستند و پس از ابلاغ و تصویب در این زمینه انجام وظیفه خواهیم کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سرهنگ جوانمردی گفت: حکم صادره نسبت به پرونده مطروحه در شعبه هم عرض صادر شده اما این حکم غیرقطعی است.

ستایشی افزود: چنانچه محکوم علیه اعتراض کند و تقاضای فرجام خواهی داشته باشد، این پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.

وی یادآور شد: در همه پرونده‌هایی که دارای جنبه خصوصی است؛ تمام اهتمام قوه قضاییه بر این استوار است که به تجلی صلح و سازش بیانجامد و پرونده‌ها را با اصلاح ذات البین و صلح به نتیجه برسانیم.

وی تاکید کرد: عده‌ای هستند که به طور مثال، با عشق به امیر المومنین (ع) و علاقه به حضرت فاطمه زهرا (س) وارد می‌شوند و با علاقه به ائمه معصومین وارد شده و اقداماتی را برای صلح و سازش انجام می‌دهند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده ازگل گفت: آنچه اطلاع داریم موسسه پیروان اندیشه‌های قائم برابر سند اقاله ثبت شده در تاریخ نهم فروردین ۱۴۰۳ در دفتر اسناد رسمی شماره ۱۴۶۷ تهران، مورد خریداری شده را به حوزه علمیه حضرت امام خمینی ره اقاله کرده است و بقیه اطلاعات را حجت الاسلام و المسلمین صدیقی اعلام کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری که به سخنرانی رئیس قوه قضاییه با این محتوا که امروز بعضی از مردم در فشار و تنگنا هستند و توقع دارند صلح فساد و تبعیض نباشند از همه مسئول‌تر خود من هستم؛ اگر هر مقدار کوتاهی کردم و نتوانستم حق شما مردم را استیفا کنم و حق مظلومین را از ظالمین بگیرم، پرسید مقصود رئیس قوه قضاییه از ظالمین چه کسی یا چه کسانی هستند؟، اشاره داشت، گفت: همانطور که پیش‌تر نیز گفتم رئیس قوه قضاییه این توجه و نگاه را دارند که اگر خدایی ناکرده کوتاهی صورت گرفته همچون پدر خانواده مراتب عذر خواهی خود را شجاعانه بیان کنند.

ستایشی گفت: این کار بسیار خوبی است. امیدواریم همه دست اندر کاران به این ویژگی اخلاقی زمانی که کوتاهی و تقصیری داشته‌اند، شجاعانه عذر خواهی کنند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: احساس می‌کنم رئیس قوه قضاییه آنجا که ظلمی واقع شده و خدا نکرده مردم ناراحت و خسارت دیده و ضرری به آن‌ها وارد شده وظیفه داریم به موجب قانون و شرع مقدس به موضوع رسیدگی کنیم و هر آنکه ظلم کرده را به ملت بزرگوار و تا زمانی که مقررات اجازه می‌دهد، بگوییم.

ستایشی گفت: به نظر می‌آید بیانات رئیس قوه قضاییه ناظر بر همین است که قبول داریم علی رغم تلاش‌های مجاهدانه و پیگیری‌های زائد الوصف انجام شده در خانواده قوه قضاییه در راستای تحقق عدالت در همه ابعاد است، اما گاهی ممکن است کسی مرتکب ظلم شود و در برخورد بهینه نسبت به آن ظلم کوتاهی به وجود بیاید، اما همه تلاش این است که کسی از مسئولیت خود غافل نشود چرا که اجرای عدالت شایسته ملت عزیز و بزرگوار ایران اسلامی است که همواره حماسه می‌آفرینند.

وی گفت: هر جایی که ایرادی وجود داشته باشد در جهت رفع ظلم و تبعیض ناروا منطبق با بند ۹ اصل سوم قانون اساسی اقدام می‌کنیم و مطمئن هستیم که همه مسئولان حاکمیت به این مهم توجه دارند و همگان وظیفه داریم در راستای تجلی عدالت تلاش کنیم.

 جزئیات عفو رهبر انقلاب به مناسبت عید فطر

سخنگوی قوه قضاییه درباره جزئیاتی از درخواست عفو رئیس قوه قضاییه و موافقت رهبر انقلاب به مناسبت عید فطر، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی مناسبت سال نو و ایام متبرک ماه رمضان همچنین فرا رسیدن عید سعید فطر با درخواست ریاست قوه قضاییه نسبت به عفو و یا تخفیف مجازات در مورد بیش از ۲ هزار نفر از افراد مستحق عفو و بخشودگی و یا کاهش مجازات موافقت کردند. در حال حاضر اقدامات اجرایی برای تحقق فرمان رهبر انقلاب اسلامی انجام می‌دهیم.

وی افزود: از مجموع ۲ هزار و ۱۲۷ نفر مشمول عفو و تخفیف مجازات در این مرحله ۸۵۸ نفر مشمول عفو منتهی به آزادی و مختومه شدن پرونده شدند همچنین هزارو ۲۶۹ نفر باقیمانده مشمول تخفیف مجازات شدند.

ستایشی اظهار کرد: نکته ویژه و حائز اهمیت این است که ۲۹ نفر از افرادی که در این دوره مشمول عفو شدند مجازات قطعی آن‌ها اعدام بوده که با تخفیف، مجازات و کیفر آن‌ها به حبس تغییر پیدا کرده است. ۵ نفر از افراد مشمول عفو نیز محکومان موضوع ماده ۲۰ هستند و شرایط اولیه عفو را نداشتند و رئیس قوه قضاییه عفو آن‌ها را درخواست کرده است؛ همچنین هزار و ۹۹۱ نفر نیز از محکومان دادگستری بودند که مورد عفو واقع شدند.

وی ادامه داد: دو نفر از افرادی که مشمول عفو شدند از محکومان سازمان قضایی نیروهای مسلح بودند ۱۰۰ نفر نیز از محکومانی بودند که به موجب آرای صادره از ناحیه شعب سازمان تعزیرات حکومتی محکومیت یافتند که آن‌ها نیز مشمول عفو شدند. ۱۵۶ نفر نیز از محکومان مشمول عفو زندانیان نسوان و ۵ نفر نیز از اتباع بیگانه بودند. همچنین ۱۱ نفر محکومان امنیتی و ۵ نفر نیز محکومان زیر ۱۸ سال بودند که از این عفو بهره‌مند شدند

ستایشی از سمت سخنگویی قوه قضاییه خداحافظی کرد

سخنگوی قوه قضاییه امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین در نخستین نشست خبری در سال ۱۴۰۳ از این سمت خداحافظی کرد.

ستایشی در پایان این نشست خبری ضمن قدردانی از اصحاب رسانه‌ پس از برگزاری ۴۷ نشست خبری امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین اعلام کرد که این نشست آخرین حضور وی در این سمت است.

وی گفت: هر آمدنی رفتنی دارد و چه خوب است که آبرومندانه در یک سمت باشیم؛ با نشاط بیاییم و با نشاط برویم؛ تمام وجودم نشاط است از اینرو که مدتی در خدمت اصحاب رسانه بودم.

ستایشی با اشاره به مصائب و سختی‌ها در دوران سخنگویی این دوره را فراموش نشدنی توصیف کرد./ ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها