آسمان ناامن لبنان برای اسرائیل با شکار هرمس

کد خبر: 1284424

با انهدام پهپاد هرمس۹۰۰ توسط حزب‌الله، آسمان لبنان دیگر مانند قبل برای اسرائیلی‌ها امن نخواهد بود و باید دید در ادامه این نبرد، جنگنده‌های اسرائیلی هم در دام پدافند هوایی حزب‌الله شکار خواهند شد.

آسمان ناامن لبنان برای اسرائیل با شکار هرمس

18 فروردین ماه، حزب‌الله لبنان در اطلاعیه‌ای از انهدام یک فروند پهپاد هرمس900 اسرائیلی بر فراز آسمان جنوب لبنان خبر داد.

در ابتدا صحت و سقم بیانیه حزب‌الله با علامت‌سؤال‌های متعددی روبه‌رو بود اما زمانی که فیلم رصد و انهدام این پهپاد منتشر شد دیگر جای هیچ تردیدی باقی نماند که حزب‌الله به سامانه‌های پدافند هوایی مجهز شده است که قادر به رهگیری و انهدام پهپادهایی در سطح هرمس هستند.

هرمس

پهپاد هرمس900 اسرائیلی که توسط صنایع البیت سیستم رژیم صهیونیستی تولید شده است

از مدتها پیش گمانه‌زنی‌هایی در مورد تسلیح حزب‌الله لبنان به سامانه‌های پدافند هوایی منتشر شده بود. در یکی از این گمانه‌زنی‌ها اندیشکده CSIS در گزارشی که از توان موشکی و راکتی حزب‌الله منتشر کرده بود، اشاره‌ای هم به موشک‌های پدافند هوایی حزب‌الله داشت.

در این گزارش اشاره شده بود که حزب‌الله به سامانه‌هایی مانند سام8،‌ سام17 یا همان سامانه بوک2 و سامانه سام22 یا همان سامانه پانتسیر مجهز شده است.

3

گزارش اندیشکده CSIS از توانمندی موشکی و پدافند هوایی حزب‌الله

از سوی دیگر آبان ماه سال گذشته نیز وال استریت ژورنال اعلام کرده بود که مقامات آمریکایی اطلاعاتی در اختیار دارند که گروه واگنر سامانه پدافندی پانتسیر را به حزب‌الله داده است،

موضوعی که قبل از آن هم چند مرتبه دیگر از سوی مقامات اسرائیلی و آمریکایی ادعا شده بود و شاید برای اولین مرتبه در سال 94 بود که لبیرمن وزیر خارجه اسبق اسرائیل از اینکه حزب‌الله سامانه پانتسیر را در اختیار گرفته است ابراز نگرانی کرده بود.

4

پانتسیر یک سامانه ترکیبی توپخانه‌ای ـ موشکی ساخت روسیه است که برای درگیری با اهداف در برد و ارتفاع کوتاه طراحی شده است

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که تاکنون هیچ‌گونه اظهارنظری از سوی مقامات حزب‌الله و حتی مقاماتی روسی در مورد ارسال سامانه‌های پدافند هوایی برای حزب‌الله صورت نگرفته است.

بدون شک با توجه به قدرت هوایی و پهپادی اسرائیل، یکی از نیازمندی‌های جدی حزب‌الله برخورداری از سامانه‌های پدافند هوایی برای مقابله با پرنده‌های رژیم صهیونیستی است،

موضوعی که از سال‌ها پیش در دستور کار حزب‌الله قرار داشته است و شاید بتوان انهدام بالگرد آپاچی ارتش رژیم صهیونیستی در جریان جنگ 33روزه را نقطه عطفی در جریان ارتقای توان پدافند هوایی حزب‌الله دانست.

قطعاً از آن زمان تاکنون فرماندهان حزب‌الله به فکر تقویت سازمان پدافند هوایی خود بوده‌اند و شاید انهدام پهپاد هرمس900 گوشه‌ای از توانمندی حزب‌الله در این زمینه باشد.

اما بر اساس فیلم منتشرشده توسط حزب‌الله از عملیات رهگیری و انهدام پهپاد هرمس900 نکات قابل‌توجهی می‌توان برداشت کرد. رزمندگان حزب‌الله در این عملیات به‌جای استفاده از سامانه‌های راداری از سامانه‌های الکترواپتیکی برای کشف و رهگیری پهپاد هرمس استفاده کرده‌اند.

این اقدام شاید به‌دلیل آن است که ارتش رژیم صهیونیستی از توانایی بالایی در حوزه جنگ الکترونیک برخوردار و قادر است با سامانه‌های شنود سیگنالی و فرکانسی خود محل استقرار رادارهای حزب‌الله را کشف و آنها را منهدم کند.

رهگیری و انهدام پهپاد هرمس900 توسط حزب‌الله

اما سامانه‌های الکترواپتیکی به‌دلیل نوع عملکرد آنها که بدون انتشار امواج الکترومغناطیسی است، توسط سامانه‌های جنگ الکترونیک و همچنین هشداردهنده‌های راداری پهپاد و جنگنده قابل کشف نیستند و از این لحاظ تجهیزات مناسبی برای رصد آسمان در بردهای کوتاه به‌شمار می‌روند.

از سوی دیگر بر اساس تصاویر منتشرشده از سوی حزب‌الله به‌احتمال زیاد از دو سامانه مجزا برای کشف و انهدام پهپاد استفاده شده است که این موضوع نیز به‌دلیل مصون ماندن زیرساخت‌های پدافندی از کشف و تهاجم دشمن صورت گرفته است.

بر این اساس سامانه کشف از یک دوربین دید مرئی بهره برده است و سامانه سلاح انهدام از یک دوربین تصویرساز حرارتی استفاده کرده است، همانند همان چیزی که انصارالله یمن در جریان انهدام پهپادهای آمریکایی با بهره‌گیری از موشک‌های پرسه‌زن صقر یا همان 358 معروف استفاده کرده بود.

هرچند هنوز برای تشخیص نوع سلاح به‌کاررفته در این عملیات و همچنین اظهارنظر دقیق درباره توانمندی پدافند هوایی حزب‌الله نیاز به اطلاعات دقیق‌تری وجود دارد اما می‌توان به این نتیجه رسید که با انهدام پهپاد هرمس900 اسرائیل توسط حزب‌الله آسمان لبنان دیگر مانند قبل برای اسرائیلی‌ها امن نخواهد بود و قطعاً آنها در به‌کارگیری پهپادها و بالگردهای خود با احتیاط بسیار بیشتری نسبت به قبل عمل خواهند کرد که همین امر مشکلات فراوانی را پیشِ‌روی آنها قرار خواهد داد.

حال باید منتظر ماند و دید در ادامه این نبرد جنگنده‌های اسرائیلی هم در دام پدافند هوایی حزب‌الله شکار خواهند شد یا خیر./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها