«فلج» شدن تل‌آویو از ترس واکنش تهران/ تقلای امریکا برای منصرف‌کردن ایران

کد خبر: 1284951

صهیونیست‌ها از بیم واکنش تهران به تعدی آن‌ها به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و شهادت شماری از مستشاران ارشد نظامی ایران، تاکنون ۲۸نمایندگی سیاسی خود در جهان را تعطیل کرده‌اند.

«فلج» شدن تل‌آویو از ترس واکنش تهران/ تقلای امریکا برای منصرف‌کردن ایران

رسانه‌های رژیم‌صهیونیستی که از ۱۳ فروردین همواره در حال انتشار گزارش‌هایی درباره تحولات در اراضی اشغالی پس از تعرض به کنسولگری ایران هستند، ضمن اشاره به اعمال طیفی از محدودیت‌ها، از تعابیری مثل فلج‌شدن اسرائیل استفاده می‌کنند. همزمان در امریکا هم تلاش‌ها برای متقاعدکردن تهران برای خودداری از واکنش به تل‌آویو شدت گرفته است.

صهیونیست‌ها از بیم واکنش تهران به تعدی آن‌ها به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و شهادت شماری از مستشاران ارشد نظامی ایران، تاکنون ۲۸نمایندگی سیاسی خود در جهان را تعطیل کرده‌اند. این یکی از برجسته‌ترین اقدامات اشغالگران است. کانال۱۳ تلویزیون رژیم‌صهیونیستی تأکید دارد که این نخستین‌بار است که ترس از شلیک مستقیم ایران به سمت اسرائیل وجود دارد و ایران بیش از هر زمان دیگری مصمم به واکنش است. ارتش اسرائیل سطح آماده‌باش را بالا برده است و سربازان عادی و ذخیره از برخی یگان‌های خاص که قصد سفر داشتند، از بیم هدف قرارگرفتن اهداف خارج از اسرائیل، اخطار لغو سفر دریافت کرده‌اند، به همین دلیل، رسانه‌های رژیم‌صهیونیستی دیروز گزارش‌های خود را معطوف بر این قرار داده بودند که تهدید ایران به پاسخگویی به هدف قرار گرفتن کنسولگری‌اش در سوریه، موجب شده است اسرائیل از ترس فلج شود.

 منافع صهیونیست‌ها در خطر است

سفارت امریکا در اراضی اشغالی اعلام کرد به تمامی کارکنان خود و اعضای خانواده آن‌ها هشدار داده است به خارج از مناطق تل‌آویو، قدس و بئرالسبع رفت و آمد نکنند. شبکه خبری ای‌بی‌سی هم به نقل از یک مسئول امریکایی اعلام کرد ایران احتمالاً در پاسخی مناسب با هدف قراردادن یک زیرساخت دیپلماتیک اسرائیل یا حمله مستقیم انتقام بگیرد. این شبکه خبری به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد منافع اسرائیل در منطقه در معرض خطر بزرگی قرار دارند. همچنین شبکه خبری العربیه در گزارشی از تحرکات گسترده امریکا در بحبوحه حمله احتمالی ایران به رژیم‌صهیونیستی خبر داد.

در تشریح شرایط جاری، سی‌بی‌اس دیروز عصر به نقل از دو مقام ناشناس امریکایی نوشت: بدترین سناریوی ممکن برای اسرائیل این است که ایران تا ساعاتی دیگر حمله‌ای بزرگ را به تلافی حمله به کنسولگری آن در دمشق انجام دهد و بیش از ۱۰۰پهپاد و ده‌ها موشک را به اهداف نظامی اسرائیل پرتاب کند. به گفته این مقامات، دفاع در برابر چنین حمله بزرگی برای اسرائیل چالش‌برانگیز خواهد بود. گزارش اینترسپت هم حاکی است مقامات شورای امنیت ملی امریکا در جلسه روز سه‌شنبه نگرانی‌های خود را درباره احتمال حمله ایران به اهداف امریکایی در منطقه ابراز کردند. یک مقام امریکایی به الجزیره گفت: داده‌های اطلاعاتی ما حاکی از احتمال بالای حمله ایران به اسرائیل در پایان هفته است و البته این گزارش تأیید نشده است. یک مقام امریکایی به این شبکه خبری گفت: «ما در حال انتقال قابلیت‌های نظامی بیشتر به منطقه هستیم تا بازدارندگی منطقه‌ای را تقویت کنیم و اقدامات لازم را برای محافظت از نیرو‌های خود افزایش دهیم.»

 تقلای امریکا برای منصرف‌کردن ایران

به موازات این اقدامات، وزارت خارجه امریکا اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا از همتایان ترکیه‌ای، چینی و دیگر همتایان خود خواسته است از نفوذ خود برای منصرف‌کردن ایران از حمله علیه رژیم‌صهیونیستی استفاده کنند. یک منبع آگاه که نامش فاش نشد، گفت: «ژنرال مک گورک، فرمانده فرماندهی مرکزی امریکا با وزرای امور خارجه امارات، عربستان، قطر و عراق تماس گرفته و از آن‌ها خواسته است پیامی را به ایران مبنی بر ترغیب این کشور برای کاهش تنش با اسرائیل ارسال کنند.» منبع مذکور فاش کرد: «فرستاده امریکا از مقامات این کشور‌ها خواسته است با وزیر خارجه ایران برای انتقال پیامی با این مفاد که کشورش باید اوضاع را با اسرائیل آرام کند، تماس بگیرند.»

حسین امیرعبداللهیان و هاکان فیدان، وزیران امور خارجه ایران و ترکیه طی تماس تلفنی، پیامد‌های حمله موشکی رژیم‌صهیونیستی به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد رایزنی قرار دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم اعلام کرد که امیرعبداللهیان در پاسخ به درخواست همتای امریکایی خود، خواستار احترام به استقلال و حاکمیت ایران و ایفای نقش سازنده امریکا در منطقه شده است.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان دیگر چهره دیپلمات بود که در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان سعی کرد ایران را به خویشتنداری دعوت کند و گفت که جلوگیری از تشدید بیشتر تنش در منطقه باید به نفع همه باشد.

سرگئی ریابکوف روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: «ما در تماس دائمی [با ایران]هستیم و در داخل بریکس نیز انتظار می‌رود در آینده نزدیک گفتگو‌های جدید و عمیقی درباره طیف وسیعی از مسائل مربوط به خاورمیانه انجام شود.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: «روسیه حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق را محکوم می‌کند و معتقد است چشم‌پوشی از اقدامات اسرائیل در خاورمیانه که هسته اصلی سیاست واشینگتن است تا حد زیادی عامل اصلی تراژدی‌های بیشتر شده است.»

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها