یادداشتی از حنیف غفاری

بازی وقیحانه دموکرات‌ها در غزه

کد خبر: 1284986

به تازگی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا مدعی شده است در مذاکرات آتش‌بس، صهیونیست‌ها انعطاف لازم را داشته‌اند و اکنون توپ در زمین حماس است! این ادعای وقیحانه و کلیشه‌ای، نشئت‌گرفته از تلاش امریکا جهت جبران شکست‌های میدانی صهیونیست‌ها در میدان مذاکره است.

بازی وقیحانه دموکرات‌ها در غزه

گروه سیاست سایت فردا - مقامات دولت بایدن دستورالعمل کاری ویژه‌ای را در قبال جنگ غزه مدنظر قرار داده‌اند که ابعاد آن روزبه‌روز عیان‌تر می‌شود. این دستورالعمل، ناظر بر دو مؤلفه است: یکی توجیه جنگ غزه برای افکار عمومی امریکا و زدودن مخالفت‌ها با رویکرد دولت بایدن در جنگ و دیگری، اعمال فشار مستقیم و غیرمستقیم بر حماس جهت پذیرش آتش‌بسی محدود و یک‌طرفه. در خصوص این دستور کار، دو نکته اساسی وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گیرد: نخست اینکه پس از وقوع جنگ غزه، محبوبیت جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی شدیداً به چالش کشیده شده و بسیاری از مسلمانان ساکن و شهروند امریکا به رغم مخالفت با ترامپ، حاضر به تکرار حمایت خود از جو بایدن و دموکرات‌ها در سال ۲۰۲۴ نیستند. انعکاس این مخالفت‌ها به صورت ویژه خود را در ایالات مهم و تأثیرگذاری مانند میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین و کارولینای‌شمالی نشان داده است. این ایالات (موسوم به ایالات خاکستری) هم اکنون برتری مجدد بایدن در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری را به چالش کشیده و شوک سختی به کارزار انتخاباتی وی وارد ساخته‌اند. در چنین شرایطی بایدن و همراهانش تلاش می‌کنند صرفاً در مواضع اعلامی و ظاهری، مخالفت‌های مقطعی و تاکتیکی خود را با نتانیاهو و کابینه رژیم اشغالگر قدس پررنگ و در مقابل، حمایت استراتژیک و میدانی خود را از جنگ غزه کمرنگ جلوه دهند. بایدن در مصاحبه اخیر خود، از خطای نتانیاهو در حمله به رفح سخن گفته است، بدون آنکه کمترین مانعی در این خصوص مقابل نخست‌وزیر و کابینه رژیم کودک‌کش صهیونیستی ایجاد کند! بر همگان مسجل است که راه قانونی و رسمی جلوگیری از حمله رژیم اشغالگر قدس به رفح، تصویب قطعنامه‌ای لازم‌الاجرا در شورای امنیت سازمان ملل متحد مبتنی بر آتش‌بس دائم است؛ دقیقاً همان چیزی که امریکا آن را مدام وتو می‌کند! 

نکته دوم، مربوط به تحمیل آتش‌بس یک‌طرفه به حماس است. به تازگی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا مدعی شده است در مذاکرات آتش‌بس، صهیونیست‌ها انعطاف لازم را داشته‌اند و اکنون توپ در زمین حماس است! این ادعای وقیحانه و کلیشه‌ای، نشئت‌گرفته از تلاش امریکا جهت جبران شکست‌های میدانی صهیونیست‌ها در میدان مذاکره است. واقعیت امر این است که امریکا از طریق فشار بر مصر و قطر، دو میانجی و واسطه‌گر مذاکرات آتش‌بس تلاش می‌کند زمینه را برای خروج کامل اسرای صهیونیست از نوار غزه فراهم سازد و در ازای آن، آتش‌بسی چندهفته‌ای (با ضمانت اجرایی مبهم) را به فلسطینیان وعده دهد تا پس از پایان‌یافتن آن مدت‌زمان، رژیم اشغالگر قدس بتواند بدون اینکه دغدغه‌ای در قبال اسرای خود در غزه داشته باشد، رفح، خان‌یونس و غزه را بیش از پیش هدف حملات وحشیانه خود قرار دهد. بدیهی است حماس به خوبی دست کاخ سفید را در این بازی وقیحانه خوانده است و زیر بار فشار‌های واشینگتن بر بازیگران واسطه‌گر نخواهد رفت. در این معادله، اساساً کمترین تفاوتی میان بایدن و نتانیاهو یا کاخ سفید و تل‌آویو وجود ندارد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد