هشدار روسیه به اسرائیل: از اقدام نظامی خودداری کنید

کد خبر: 1285572

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل بعد از نشست شورای امنیت با اشاره به عدم وجود سندی درباره حمله ایران، از رژیم صهیونیستی خواست از برخورد تهران الگو بگیرد که نمی‌خواهد اوضاع در منطقه خاورمیانه را تشدید کند و از هر اقدام نظامی دست بردارد.

 به گزارش خبرگزاری «تاس»، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل صبح امروز، دوشنبه، در گفتگو با خبرنگاران بعد از نشست شورای امنیت که به منظور بررسی حمله تلافی جویانه ایران به اسرائیل تشکیل داده بود، اعلام کرد که هنوز مشخص نیست اسناد رسمی برای تصویب در ارتباط با حمله شنبه شب ایران در حال آماده سازی باشد. این دیپلمات گفت: «در حال حاضر من از وجود چنین (سندی) اطلاعی ندارم.»

واسیلی نبنزیا همچنین تاکید کرد که طرف اسرائیلی باید از ایران الگو بگیرد که مایل نیست وضعیت منطقه خاورمیانه بیشتر از این تشدید شود. او توضیح داد: «ما به ارسال علامت تهران توجه کرده‌ایم که نمی‌خواهد درگیری با اسرائیل را تشدید کرده و باعث وخامت اوضاع در منطقه شود. بنابراین ما نیز قویاً از مقامات اسرائیلی می‌خواهیم که از الگوی ایران پیروی کند و از هر نوع اقدام نظامی تحریک‌آمیزی در خاورمیانه دست بردارد.»

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل هشدار داد که پاسخ تند اسرائیل می تواند عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد و کل منطقه خاورمیانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

شب گذشته نبنزیا در نشست شورای امنیت هم با اشاره به "نفاق و استانداردهای دوگانه غرب" در قبال کشورهای خاورمیانه، یادآور شد: در حقوق بین‌الملل حمله به نمایندگی‌ دیپلماتیک یک کشور در واقع یک دلیل رسمی برای شروع جنگ است.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف، رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور عصر روز یکشنبه با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود درباره وضعیت خاورمیانه گفتگو کرد. در این مکالمه تلفنی، وزیر امور خارجه ایران لاوروف را از اقدامات تهران در پاسخ تلافی جویانه به حمله هوایی اول آوریل رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی سفارت این کشور در دمشق  قرار داد.

دو طرف در این خصوص اتفاق نظر داشتند که تشدید بیشتر اوضاع در منطقه و اقدامات تحریک آمیز خطرناک جدید می‌تواند منجر به افزایش تنش در کل منطقه خاورمیانه شود و جلوگیری از چنین سناریویی باید مورد توجه ویژه شورای امنیت سازمان ملل قرار بگیرد.

وزاری امور خارجه روسیه و ایران همچنین بر ضرورت آتش بس فوری در نوار غزه و همچنین حل مشکلات انسانی مردم ساکن این منطقه و ایجاد شرایط مناسب و عادلانه برای مذاکرات مستقیم طرفین بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل درباره راه حل دو کشوری برای مناقشه فلسطین و اسرائیل تاکید کردند.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها