«فردا نیوز» گزارش می‌دهد

نتانیاهو بر سر دوراهی شکست / بی بی راهی برای فرار ندارد

کد خبر: 1286779

نتانیاهو اکنون در صورت پایان جنگ غزه باید پاسخگوی بزرگترین شکست اطلاعاتی و امنیتی تل آویو طی دهه‌های اخیر بعنی عملیات غرور آفرین طوفان الاقصی و تبعات آن باشد.

نتانیاهو بر سر دوراهی شکست / بی بی راهی برای فرار ندارد

گروه بین‌الملل سایت فردا - حنیف غفاری: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر  و کودک کش صهیونیستی در حالی از طرف آمریکا به عنوان نزدیکترین متحد تل آویو  برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه تحت فشار قرار دارد که دیگر شرکایش در کابینه  ائتلافی او را تهدید به فروپاشی دولت نامشروع اسرائیل در صورت عدم حمله به رفح کرده‌اند.ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی  رژمی اشغالگر قدس  صراحتا گفته است که  بنیامین نتانیاهو در صورت پایان جنگ غزه و عدم حمله ارتش اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه دیگر نخست‌وزیر نخواهد بود. ایتامار بن گویر، وزیر جنجالی کابینه  اسرائیل با گرایش راست افراطی است. بتسالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل و دیگر شریک ائتلافی بنیامین نتانیاهو نیز وزرا و نمایندگان همسو با خود در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی ) را برای مشورت در مورد آینده کابینه  ائتلافی فراخوانده است. بتسالل اسموتریچ نیز مانند ایتامار بن گویر گرایش راست افراطی دارد و جریان موسوم به   «صهیونیسم مذهبی» را رهبری می‌کند. این در حالی است که گزارش‌ها از «پیشرفت محسوس» مذاکرات غیرمستقیم با برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه حکایت دارد. حماس با اصرار و پافشاری بر خواسته های بر حق خود، توانسته است نه تنها در میدان نبرد دشمن صهیونیستی را به زانو در آورد و آن را از رسیدن به اهداف اعلامی اش بازدارد، بلکه در صحنه مذاکرات نیز امتیازی به دشمنان نداده و حتی تسلیم شیطنت آمریکا و لابی گری ها آن در دوحه، قاهره و آنکارا نشده است.صورت مسئله مشخص است:نتانیاهو متن و فرامتن جنگ غزه را به صورت توامان باخته و هم اکنون هر گامی که بردارد، وضعیت وی را بدتر خواهد کرد.مرگ سیاسی وی قطعی است و نتانیاهو صرفا باید نحوه مرگ خود را انتخاب کند!

بنی گانتس، عضو کابینه جنگ اسرائیل که رقیب جدی بنیامین نتانیاهو در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام محسوب می‌شود چند روز پیش خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه سپتامبر شده بود.گانتس اگرچه رقیب سیاسی نتانیاهو محسوب می شود، اما حضور وی در راس معادلات قدرت در اراضی اشغالی نمی تواند مانع از تحقق شکست نهایی صهیونیستها در منطقه وجنگ غزه شد. ضمن آنکه بحرانهای داخلی در اراضی اشغالی در دوران پساجنگ غزه به مراتب از آنچه اکنون مشاهده می کنیم نیز پیچیده تر و سخت تر است.جنگ غزه منجر به بروز بحرانهایی پایدار و منازعاتی زیربنایی میان دستگاههای اطلاعاتی ، نظامی و سیاسی صهیونیستها شده و همین مسئله، جایی برای تنفس این رژیم منحوس باقی نخواهد گذاشت. در هر حال ، برخی اعضای ارشد کابینه رژیم صهیونیستی اصرار بر حمله به رفح دارند. اما همزمان با این تحولات اعتراض‌ها به عملکرد کابینه  بنیامین نتانیاهو و درخواست‌ برای آزادی گروگان‌ها در اراضی اشغالی  ادامه دارد.

دراین میان، نتانیاهو به وضوح می داند که پایان جنگ(به مانند ادامه جنگ )  ، به معنای پایان وی خواهد بود. بنیامین نتانیاهو سال‌ها خود را در عرصه سیاسی-امنیتی رژیم نامشروع اسرائیل به عنوان تنها سیاستمداری که قادر به تامین امنیت این رژیم  است معرفی می‌کرد. او اکنون در صورت پایان جنگ غزه باید پاسخگوی بزرگترین شکست اطلاعاتی و امنیتی تل آویو  طی دهه‌های اخیر بعنی عملیات غرور آفرین طوفان الاقصی و تبعات آن باشد. انتظار می‌رود که پس از پایان جنگ یک کمیسیون تحقیق در مورد کاستی‌هایی که زمینه‌ساز حمله هفت اکتبر به اراضی اشغالی  شد تشکیل شود. این کمیسیون تحقیق احتمالا مشابه کمیسیونی خواهد بود که پس از جنگ یوم کیپور در اسرائیل تشکیل شد. گلدا مایر، نخست‌وزیر وقت اسرائیل پس از انتشار گزارش این کمیسیون در انتخابات سال ۱۹۷۳ شکست خورد و از قدرت کنار رفت.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها