آدرس غلط «سی‌ان‌ان» تلاش برای تطهیر کاخ سفید

کد خبر: 1286972

«سی‌ان‌ان» تلاش دارد بایدن را نماد عقلانیت و تدبیر و در مقابل، نتانیاهو را نماد یک بازیگر افراطی نشان دهد، هرچند جزء دوم این گزاره صحیح است، اما در این معادله نباید کمترین تفاوتی میان دو سیاستمدار ارشد امریکایی و صهیونیستی قائل شد.

آدرس غلط «سی‌ان‌ان» تلاش برای تطهیر کاخ سفید

به گزارش تسنیم، شبکه سی‌ان‌ان از ابتدای وقوع جنگ غزه، تحلیل‌های گمراه‌کننده و در عین حال هدفمندی را در خصوص این جنگ نابرابر ارائه داده است. یکی از خطوط خبری اصلی و کلان سی‌ان‌ان، ناظر بر تفکیک و تمایز میان بایدن و نتانیاهو و قائل‌شدن نوعی عقلانیت راهبردی و تاکتیکی برای امریکاست، به عبارت بهتر، سی‌ان‌ان تلاش دارد بایدن را نماد عقلانیت و تدبیر و در مقابل، نتانیاهو را نماد یک بازیگر افراطی نشان دهد، هرچند جزء دوم این گزاره صحیح است، اما در این معادله نباید کمترین تفاوتی میان دو سیاستمدار ارشد امریکایی و صهیونیستی قائل شد؛ بایدن و نتانیاهو هر دو بازیگران اصلی و مستقیم نسل‌کشی غزه محسوب می‌شوند و اساساً واشینگتن عهده‌دار مدیریت میدان و فرامتن این جنگ خانمان‌سوز به شمار می‌آید.

سی‌ان‌ان در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود در این خصوص می‌نویسد: «واشینگتن هم‌اکنون بر راه‌های جدید جلوگیری از افزایش تنش‌ها و در عین حال فاصله‌گرفتن از اقدام اسرائیل متمرکز است و کاخ سفید در روز‌های اخیر به صراحت اعلام کرده است با هیچ اقدام تهاجمی اسرائیل علیه ایران همراهی نخواهد کرد، با وجود این، این موضوع قطعی است که در صورت انتقام بزرگ ایران، نیرو‌های نظامی ایالات‌متحده برای دفاع از اسرائیل فراخوانده خواهند شد، بنابراین بایدن ممکن است به یک درگیری نظامی در منطقه کشیده شود و با پیامد‌های سیاسی بسیار سنگین آن در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر مواجه شود.»

صورت‌بندی ماجرا اینچنین است که بایدن در زمان حاضر هم بهای سنگینی را میان رأی‌دهندگان مترقی، جوان و عرب امریکایی به خاطر حمایتش از اسرائیل پرداخته است که می‌تواند پیامد‌های جدی آن در سبد رأی او در ایالت‌های خاکستری ظاهر شود، مضافاً اینکه هرگونه افزایش قیمت نفت ناشی از عدم‌اطمینان از آینده خاورمیانه نیز می‌تواند قیمت بنزین را بالا ببرد و هزینه سیاسی دردناکی را به رئیس‌جمهور امریکا تحمیل کند.

فراتر از آن، امریکا نسبت به ناتوانی و استیصال مطلق خود در برابر ایران (در صورت ورود مستقیم و علنی به صحنه نبرد) واقف است، در چنین شرایطی آنچه به توقف امریکا در نقطه کنونی منجر شده، نه عقلانیت راهبردی در کاخ سفید، بلکه ناتوانی و استیصال مقامات پنتاگون، سنتکام و دولت امریکاست.

لازم به ذکر است تفکیک میان واشینگتن- تل‌آویو، طی ماه‌های اخیر تبدیل به یک خط خبری و تحلیلی در امریکا شده است که اساساً واقعیت ندارد. تصویب بسته اخیر کنگره امریکا در حمایت از جنگ‌طلبی رژیم اشغالگر قدس و وتوی چندین‌باره قطعنامه‌های آتش‌بس دائمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی امریکا و کارشکنی‌های واشینگتن در مذاکرات آتش‌بس در قاهره و دوحه، جملگی بیانگر آن است که به لحاظ ماهوی، راهبردی و حتی تاکتیکی کمترین تفاوتی میان واشینگتن و تل‌آویو و متعاقباً بایدن و نتانیاهو وجود ندارد.

در این آوردگاه، باید میان کلیدواژگان استیصال و عقلانیت تمایز ایجاد کرد و اسیر آدرس‌ها و سیگنال‌های اغواگرایانه سی‌ان‌ان و دیگر رسانه‌های غربی نشد.

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها