حمایت شانگهای از «وعده صادق»

کد خبر: 1287887

وزیر دفاع کشورمان با همتایان چینی و روس خود پس از اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای دیدار و گفت‌وگو کرد

حمایت شانگهای از  «وعده صادق»

وزیر دفاع کشورمان این روزها برای شرکت و حضور در نشست مهم وزیران دفاع شانگهای به آستانه سفر کرده است. نشست قبلی وزیران دفاع عضو شانگهای شهریور سال گذشته در ازبکستان برگزار شده بود و از آن نشست تا نشست اخیر در قرقیزستان اتفاقات و حوادث متعددی آسیا و به ویژه غرب آن را تحت الشعاع قرار داد. از جمله آن ها می توان به حوادث امنیتی در روسیه، پاکستان و کشورمان اشاره کرد که به موجب آن تعداد زیادی از شهروندان و مردم بی گناه کشته و مجروح شدند. در این میان اما نکته قابل توجه در این نشست حمایت اعضای شانگهای از  عملیات  وعده صادق و  پاسخ تلافی جویانه ایران به حمله نظامی رژیم صهیونیستی به مرکز دیپلماتیک کشورمان در سوریه بود.

در همین راستا وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌ های شانگهای در بیست و یکمین اجلاس خود در آستانه، پایتخت قزاقستان، با اعلام استقبال از حضور وزیر دفاع کشورمان به عنوان عضو اصلی این سازمان، به صورت یکپارچه و اجماعی حملات تروریستی اخیر در روسیه، سوریه، پاکستان و همچنین حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق را در بیانیه پایانی محکوم و با خانواده قربانیان این حملات تروریستی ابراز همدردی کردند. وزیر دفاع چین نیز در دیدار دوستانه و دوجانبه با وزیر دفاع کشورمان به این موضوع اشاره داشت و با اشاره به تحولات منطقه غرب آسیا، حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را محکوم کرد و افزود: این عمل ناقض حقوق بین الملل است و ما از حق مشروع ایران در پاسخ به این اقدام حمایت می‌کنیم.

موضوعی که اهمیت شانگهای و توسعه روابط دیپلماتیک با بلوک شرق را بیش از پیش نمایان می کند. ایران به پاس تلاش های دیپلماتیکی که طی یکی دو دهه اخیر در دستور کار خود قرار داد، حالا در حوزه نظامی و دفاعی و برای تامین امنیت خود متحدانی محکم را در کنار خود دارد. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه هم در دیدار با امیرسرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران گفت که روسیه آماده گسترش همکاری‌ نظامی با ایران است.

در همین راستا امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح کشورمان که در بیست و یکمین اجلاس وزرای دفاع سازمان همکاری‌های شانگهای در آستانه قزاقستان حضور یافته بود در بخشی از اظهارات خود؛ به تشریح حق قانونی ایران برای پاسخ به تجاوزگری اسرائیل و تنبیه متجاوز پرداخت و از لزوم حمایت از مردم مظلوم فلسطین سخن گفت. امیر سرتیپ آشتیانی با بیان این که پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این تجاوزگری صرفاً یک اعلان هشدار محدود با هدف ایجاد بازدارندگی و در عین حال پرهیز از گسترش درگیری بود، افزود: باید تاکید کنم جمهوری اسلامی ایران به دنبال جنگ و افزایش تنش در منطقه نیست با این وجود هر گونه جسارت تعدی و محاسبه غلط توسط دشمنان با پاسخ مقتضی و پشیمان کننده روبه رو خواهد شد.

سرتیپ ستاد محمدرضا آشتیانی مواضع اصولی کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای در محکومیت حمله تروریستی به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در سوریه را بسیار ارزشمند بر شمرد.وزیر دفاع در این نشست  با بیان این که پدیده تروریسم در حال حاضر به یک معضل اساسی در جهان تبدیل شده است، اظهار کرد: معتقدیم پاک سازی تروریسم از درون جغرافیای سازمان به عنوان یک اولویت برای حفظ و توسعه بیشتر اعتماد، دوستی و حسن همجواری متقابل بین کشور‌های عضو از طریق رایزنی مداوم و بهره گیری از ظرفیت‌های مشترک و تبادل تجربیات و اطلاعات یک اصل و الزام راهبردی به شمار می‌رود.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها