صدها خودرو جایزه مشترکان برق برای صرفه جویی

کد خبر: 1288385

وزیر نیرو گفت: ۸۰ میلیون جایزه برای مشترکانی که در مصرف برق صرفه‌جویی کنند در نظر گرفته شده که از جمله آن صدها خودرو است‌

صدها خودرو جایزه مشترکان برق برای صرفه جویی

علی اکبر محرابیان،  وزیر نیرو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای تابستان امسال برنامه‌های مفرح و متنوعی را برای صرفه‌جویی در مصرف برق داریم.

وی افزود:  80 میلیون جایزه برای مشترکانی که در مصرف برق صرفه‌جویی کنند در نظر گرفته شده که از جمله آن بیش از 100 خودرو است‌.

وزیر نیرو تصریح کرد: برای خانواده‌ها هم کودکان و هم زنان خانه‌دار مسابقه‌ها و مشوق‌های متنوعی دیده شده و جوایز گسترده‌ای از اینترنت تا لوازم خانگی و خودرو به مشترکان اعطا خواهد شد.

محرابیان درباره میزان ناترازی در صنعت برق اظهار کرد: امسال در حوزه مدیریت مصرف برنامه جامعه‌ای را در نظر گرفته‌ایم و تجارب خوبی را نیز در این حوزه داریم و مهم‌ترین اقدام این است که اوج مصرف بخش‌های مختلف را از یکدیگر جدا کنیم و برنامه‌های مدیریتی را برای بخش‌های مختلف در نظر بگیریم.

وزیر نیرو با بیان این‌که تولید در بخش صنعت تابع تولید انرژی است، تصریح کرد: انرژی مورد نیاز صنایع را با مدیریت تامین خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که سال گذشته در حوزه صنعت شرایط خوبی را رقم زدیم، به طوری که میزان برقی که در تابستان برای صنایع تامین شد، برای اولین‌بار در صنعت برق از میزان برق خانگی افزایش پیدا کرد، گفت: امسال نیز در تلاش هستیم در بخش صنعت شرایطی را رقم بزنیم که برق این بخش تامین شود. طبق قانون قرار شده که صنایع نسبت به احداث نیروگاه اقدام کند. از ابتدای دولت سیزدهم تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت صنعت، معدن و تجارت در همین راستا منعقد کردیم و تاکنون نیز پنج واحد به بهره‌برداری رسیده است.

محرابیان با بیان این‌که طی ماه‌های آینده نیز چندین واحد به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: براساس قانون این نوع صنایع باید نیروگاه‌ را وارد مدار کند و در صورت کسری برق تامین برق آنها در اولویت آخر قرار می‌گیرد. این موضوع بدین معناست که اگر صاحبان صنایع انرژی‌بر اقدام به احداث نیروگاه نکنند، دچار مشکل می‌شوند لذا لازم است هرچه سریع‌تر این موضوع را در اولویت اقدامات خود قرار دهند.

به گفته وزیر نیرو اگر یک صنعت اقدام به احداث نیروگاه کند نرخ تولید برق و سود تولید آن چه بسا از سود تولید عادی آن صنعت بیشتر می‌شود و این بدین معناست که صنعت برق با تقاضای فعالان اقتصادی مواجه شده است.

وی با بیان این‌که براساس برنامه ریزی‌هایی که در نظر گرفته‌ایم، اگر مشترکان مانند سال‌های قبل همکاری کنند و میزان مصارف مازاد خود را کاهش دهند، صنایع نیز طبق برنامه پیش بروند، میزان ناترازی را کاهش می‌دهیم، اظهار کرد: میزان ناترازی بستگی به این دارد که شرایط را چه طور محاسبه کنیم، اگر مدیریت مصرف داشته باشیم ناترازی زیادی نداریم ضمن این‌که کشورها نیروگاه‌ها را برای تولید اقتصادی تنظیم می‌کنند و اگر مدیریت مصرف را در نظر بگیریم میزان ناترازی تا حد زیادی کاهش می‌یابد و می‌توانیم بدون مشکل تابستان را پشت سر بگذاریم.

محرابیان با اشاره به سیاست وزارت نیرو برای واردات در سال جاری بیان کرد: سیاست ما مبادله حداکثری برق است به طوری که در زمان کمبود برق اقدام به واردات و در زمان مازاد برق اقدام به صادرات برق می‌کنیم.

وزیر نیرو با بیان این‌که براساس آمار سال گذشته طی 365 روز 80 درصد برق را صادر و 20 درصد برق را وارد کردیم، واردات برق برای زمان اوج مصرف انجام می‌شود، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته میزان واردات برق امسال افزایش پیدا می‌کند و تلاش می‌کنیم در تابستان از تمام ظرفیت برای واردات استفاده کنیم.

وی درباره وضعیت تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های صنعت برق اظهار کرد: صندوق توسعه ملی مسئول تامین منابع مالی طرح‌هایی است که موجب توسعه ملی می‌شود. با توجه به این‌که توسعه ملی تابع تامین انرژی است می‌بایست در صنعت برق سرمایه‌ گذاری شود چرا که توسعه صنایع وابسته به این مساله است.

به گفته وزیر نیرو مهم‌ترین وظیفه صندوق توسعه ملی بر مبنای قانون و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تامین منابع مالی نیروگاهی کشور است. ما در تعیین سهم نقشی نداریم و هر نیروگاهی که مطالعات اقتصادی را تحویل بانک دهد و مورد تایید واقع شود می‌بایست تامین مالی آن انجام شود.

محرابیان با اشاره به نقش ویژه و عمده گروه مپنا در ساخت نیروگاه در تامین خدمات تصریح کرد: بهره‌برداری از آخرین حلقه نیروگاهی کشور امروز رقم خورد چرا که تمام اجزا و قطعات نیروگاهی به ویژه در بخش گاز و سیکل ترکیبی به طور کامل در داخل کشور تامین می‌شد و یک جزئی نقص داشتیم که سیستم راه‌اندازی ژنراتور گاز بود که آن هم امروز توسط مپنا تامین شد.

وی اضافه کرد: با تولید این ژنراتور که در دو نیروگاه نصب شده، می‌توانیم ادعا کنیم که نیروگاه‌ها به طور کاملا ایرانی ساخته می‌شوند و حتی برخی از کشورها نیز به دنبال خرید این تجهیز هستند.

وزیر نیرو با بیان این‌که تاکنون بیش از 8500 مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شده است، تصریح کرد: میزان ناترازی و میزان نیاز بیش از این عدد است لذا پروژه‌هایی را برنامه ریزی کرده‌ایم که به واسطه آنها بتوانیم تابستان را پشت سر بگذاریم. البته باید توجه کرد که تامین مالی پروژه‌ها ضرورت دارد و لازم است که صندوق توسعه ملی به این موضوع توجه داشته باشد، امیدواریم با تغییراتی که در این صنعت رخ خواهد داد منابع کشور در مسیر توسعه واقعی قرار بگیرد. > کیاشمشکی: محرابیان با بیان این‌که مهم‌ترین نیاز امروز کشور رفع ناترازی انرژی است، تصریح کرد: سرمایه‌ گذاری در بخش انرژی به معنای سرمایه‌ گذاری در افزایش تولید، افزایش رفاه و رفع نیازهای کشور است، امیدواریم با تغییر رویکرد در این حوزه بتوانیم اقدامات گسترده‌ای را انجام دهیم.

به گفته وزیر نیرو در طی سه سال اخیر با برنامه ریزی‌هایی که جهت رفع نیاز کشور داشتیم، تلاش کردیم که با کمترین اثرات منفی ناترازی را پشت سر بگذاریم. در سال 1401، 100 اقدام، در سال 1402، 140 اقدام و برای سال 1403، 180 اقدام در این حوزه تعریف شده است.

وی اظهار کرد: در بخش نیروگاهی نصف پروژه‌ها سنکرون شده و الباقی نیز طی سه ماه آینده به شبکه سنکرون خواهد شد ضمن این‌که اقداماتی نیز برای ارتقاء توان نیروگاه‌های موجود نیز انجام شده است.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها