100 برکناری با گشت ارشاد مدیران

کد خبر: 1288780

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور از تحقق وعده دولت مردمی برای برخورد با مدیران متخلف خبر داد

100 برکناری با گشت ارشاد مدیران

حجت‌الاسلام حسن درویشیان «رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور» و «نماینده ویژه رئیس‌جمهور برای هماهنگی، پیگیری و اجرای نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد در دستگاه‌های اجرایی» روز گذشته در گفت‌و‌گویی تفصیلی با «ایرنا» از برکناری بیش از ۱۰۰ مدیر متخلف و ناکارآمد دولتی با اجرای طرح «گشت ارشاد مدیران» از ابتدای دولت سیزدهم خبر داد. نماینده ویژه رئیس‌جمهور در این باره تشریح کرد: رئیس‌جمهور بارها به صورت ‌عمومی و اختصاصی به بنده اعلام کردند که خط قرمزی در مقابله با فساد نداریم و عهد اخوتی با مدیران نبسته‌ایم و ملاک ما قانون، سیاست‌های کلی نظام و منویات رهبر معظم انقلاب است. اگر کسی پایبند باشد و رعایت کند دستش را می‌بوسیم و حمایت می‌کنیم و اگر کسی بخواهد سوءاستفاده و تخلف کند و کارآمدی لازم را نداشته باشد دولت به هیچ وجه تعارف ندارد و در هر سطحی که باشد با وی برخورد می‌کند. دولت سیزدهم از سطوح بالا با گزارش‌هایی که ارائه شده اقدام به برکناری کرده تا سطوح میانی که تعداد آنها تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر بوده است.

۸۰ اقدام اساسی برای خشکاندن بسترهای فساد

حجت‌الاسلام درویشیان تدوین «سند تحول دولت» را یکی از اقدامات مهم دولت سیزدهم در امر مبارزه با فساد برشمرد و گفت: ذیل این سند، بیش از ۸۰ اقدام مهم برای اصلاح بستر فسادزا تدوین و جزو تکالیف دستگاه‌های اجرایی تعریف شد و بازرسی ویژه رئیس‌جمهور نیز پیگیر این اقدامات شد و از همان ابتدا نماینده ویژه برای مبارزه با فساد تعیین شد.

تدوین و ارائه لایحه برای جلوگیری از تعارض منافع در دستگاه‌ها، جرم‌انگاری از ترک‌فعل مسئولان، وضع قوانین و پیگیری حسن اجرای آن درخصوص مقابله با قاچاق کالا، انتشار صورت‌های مالی بانک‌ها، انتشار اسامی ابربدهکاران بانکی و انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی حتی نهادهای عمومی غیردولتی از دیگر عناوینی بود که درویشیان به توضیح اقدامات دولت در این‌باره پرداخت.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور در یک مصداق  بیان کرد: یک گزارش هم داشتیم که گفته شد زمینی به مساحت ۶۸۴ هکتار توسط یک زمین‌خوار در یکی از شهرهای شمالی تملک شده که این پرونده بررسی و تأیید شد؛ هم زمین‌خوار بازداشت شد و هم آن زمین به منابع طبیعی برگشت.

 شناسایی ۷۳ پرونده پولشویی با بیش از ۳۰۰ همت اخلال ارزی

حجت‌الاسلام درویشیان همچنین با اشاره به اقدامات کم‌نظیر دولت در حوزه مقابله با پولشویی، گفت: متأسفانه مرکز ملی مقابله با پولشویی در دولت‌های قبل جدی گرفته نشده بود اما در این دولت مقابله با پولشویی به جد در حال پیگیری است. وی افزود: در این راستا آسیب‌های نظام پولی و مالی کشور شناسایی و ۱۵۰۰ اقدام عملی برای رفع این آسیب‌ها تدوین شد. ۷۳ پرونده اشخاص حقیقی مظنون به پولشویی با گردش مالی بیش از ۳۰۰ همت با اتهام اخلال ارزی شناسایی و به قوه قضائیه ارجاع شد. رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور در تشریح اقدامات انجام شده در مرکز ملی مقابله با پولشویی، گفت: بالغ بر ۸۰۰ همت از دارایی‌های مفسدان اقتصادی شناسایی شد.

اعلام کشف اختلاس 100 میلیاردی

وی همچنین از کشف یک اختلاس بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومانی جدید خبر داد و افزود: چند پرونده تخلف سنگین از گزارش‌های مردمی در حوزه اختلاس بوده که یک پرونده آن در مرجع قضایی در حال رسیدگی است که رقم آن بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

دستور رئیس جمهور برای برخورد بدون اغماض با متخلفین

درویشیان در ادامه یادآور شد: رئیس جمهور بارها اعلام کرده که هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم، هیچ گزارشی نبوده که درباره مسئولی به رئیس جمهور ارائه شود و ایشان ملاحظاتی در این باره داشته باشد؛ مثلاً گزارش‌ داده‌ایم فلان مسئول به دلایلی باید برکنار شود رئیس جمهور هم بلافاصله دستور برکناری دادند. وی تصریح کرد: رئیس جمهور اهتمام جدی در بخش مبارزه با فساد دارد؛ اراده قاطع دکتر رئیسی مبارزه با فساد است؛ موارد و هجمه‌هایی که بعضاً رسانه‌ها اعلام می‌کنند، به هیچ وجه از اراده و اهتمام رئیس جمهور نکاسته است.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها