آمریکا اشتباه بزرگی کرد و هرگز حریف مقاومت در منطقه نخواهد شد

کد خبر: 1289730

یک روزنامه اصلاح‌طلب تأکید کرد: آمریکا به هیچ وجه حریف انصار‌الله یمن نخواهد شد.

آمریکا اشتباه بزرگی کرد و هرگز حریف مقاومت در منطقه نخواهد شد

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم دکتر علی بیگدلی نوشت: همواره این سؤال در نزد افکار عمومی وجود دارد که مگر نه اینکه ایالات متحده آمریکا به کمک اسرائیل آمده و در عراق و سوریه و یمن، علیه گروه‌های مقاومت عملیات‌های مختلف انجام داده است. پس چرا این گروه‌ها همچنان اقدام به فعالیت علیه اسرائیل می‌کنند؟

واقعیت آن است که  آمریکایی‌ها اشتباه کردند که وارد نبرد در منطقه شده‌اند چرا که برای نمونه، جنگیدن با انصارالله که عملاً چریک هستند و سرزمین وسیعی را زیر  نفوذ خود دارند امکان سرکوب این گروه‌ها را از بین می‌برد. حمله به  یمن باعث نخواهد شد که این گروه چیزی را از دست بدهد و  آمریکا نیز نمی‌تواند از طریق شلیک موشک و پهپاد اقدامات این گروه علیه اسرائیل را کنترل کند.

اگرچه حتی برخی متحدان  آمریکا نیز در سیاست سرکوب گروه‌های مقاومت با  آمریکایی‌ها همراه شدند اما ادامه این وضع به هیچ وجه به نفع غربی‌ها نخواهد بود و  آمریکا حریف این گروه‌ها نخواهد شد. چرا که همان‌طور که گفته شد اعضای گروه‌های مقاومت در منطقه چریک هستند و هیچ‌گونه وابستگی‌ای به این جهان ندارند و برای اعتقادات خود می‌جنگند. بنابراین این جنگ حالا حالا‌ها ادامه خواهد داشت.

البته برخی از کشورهای منطقه در نظر دارند شرایط را به گونه‌ای تغییر دهند تا نوعی آتش‌بس بین حماس و اسرائیل ایجاد شود. ظاهراً اما مذاکرات قاهره با شکست روبه‌رو شده است و از سوی دیگر هنوز حماس در حال چانه‌زنی است و این نشان‌دهنده حضور ژرف قدرت این گروه است. مشخص نیست که مقاومت در منطقه از جمله  انصارالله در صورت پایان جنگ آیا به نبرد علیه اسرائیل خاتمه خواهند داد؟ از طرفی دیگر  آمریکا نمی‌تواند در آستانه انتخابات در یمن نیرو پیاده کند که اگر دست به این اقدام هم بزند، اشتباه مجددی مرتکب شده است.

البته سوی دیگر ماجرا روسیه و چین هستند چرا که واقعیت آن است که غربی‌ها در منطقه گرفتار شدند و قیمت نفت بالا رفته است و این به نفع روس‌هاست. چین هم از این باتلاقی که  آمریکایی‌ها درون آن گرفتار آمده‌اند خوشحال است چون با گرفتاری آمریکا در منطقه دیگر ایالات متحده نمی‌تواند بر روی چین و روسیه تمرکز کند. شاید در طول حیات سیاسی خاورمیانه، این‌قدر شرایط این منطقه در حد کنونی برهم نریخته بود./کیهان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها