ارزیابی امیرعبداللهیان درباره سفر گروسی به ایران

کد خبر: 1290001

وزیر امور خارجه گفت: تصور می‌کنیم اگر آمریکایی ها و غربی ها به وعده خود عمل کنند و پایبند باشند زمینه برای یک آتش‌بس پایدار و حل مساله در این منطقه فراهم است.

 ارزیابی امیرعبداللهیان درباره سفر گروسی به ایران

وزیر امور خارجه گفت: موضوعات مهمی با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به ایران مطرح شد و ما تلاش می‌کنیم مسائل باقیمانده در مسیر همکاری‌های فنی و نه فشارهای سیاسی حل و فصل شود.

به گزارش ایرنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه امروز - چهارشنبه ۱۹ اردییبهشت - در حاشیه نشست هیات دولت در مورد آتش بس در غزه اظهار داشت: حماس در چهارچوب اصول خود در یک طرح واقع بینانه پاسخ ابتکار پیشنهادی مصر و قطر را ارائه کرده است و تصور می‌کنیم اگر آمریکایی ها و غربی ها به وعده خود عمل کنند و نسبت به آتش بس در این مرحله به معنای واقعی پایبند باشند همه چیز برای یک آتش بس پایدار و حل مساله فراهم است.

وی تصریح کرد: به طور طبیعی نتانیاهو و اندک افراد افراطی در آن سوی این معادله همه تلاش خود را برای تداوم جنگ به کار می‌برند زیرا آتش بس  و پایان جنگ می تواند به معنای بحران جدید در داخل سرزمین های اشغالی باشد.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: در پی حمله گستاخانه و خلاف مقررات بین المللی و کنوانسیون که علیه سفارت ما در دمشق انجام شد هشدار دادیم اگر در هر مقطعی از اقدام ما، آمریکا وارد اقدام علیه منافع جمهوری اسلامی شود پاسخ ما روی پایگاه های آمریکا در منطقه فوری و قطعی خواهد بود.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه به دوستانمان در کشورهای منطقه که پایگاه های نظامی آمریکا در آنجا قرار دارد قبل از عملیات وعده صادق گفته بودیم روابط ما با شما مبتنی بر دوستی و برادری است، ادامه داد: دفاع مشروع ما در چهارچوب تقویت همکاری ها و امنیت منطقه ای است ، اما  اگر آمریکا دست از پا خطا کند پایگاه هایش را هدف قرار می دهیم.

وی تصریح کرد: در گفت و گوها و پیام های بعدی سعی کردیم این پیام را به دوستان و کشورهای همسایه منتقل کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: عمدتا کشورهای همسایه قبل از آغاز عملیات به ما در مسیر دیپلماسی اعلام کردند که ما اجازه نخواهیم داد از مبدا کشورمان هیچ گونه تعرضی علیه ایران صورت گیرد.

امیرعبداللهیان یادآورشد: امید است پاسخی که ایران به گستاخی رژیم صهیونیستی داد کمک کند که هر چه زودتر بحران درمنطقه فروکش کند و حقوق فلسطینیان در این چهارچوب تامین شود و به طور قطع ما در مسیر دوستی و همکاری هرچه بیشتر با همسایگان و همه کشورهای منطقه و جهان حرکت می کنیم.

تلاش می‌کنیم مسائل با آژانس اتمی با همکاری فنی و نه فشار سیاسی حل و فصل شود

وی با مثبت ارزیابی کردن سفر رافائل گروسی به ایران گفت: هر وقت گروسی در مسیر قانونی عمل کرده است مسائل خوب پیش رفته اما هر زمان که تحت تاثیر فشارهای بیرونی قرار گرفته، حواشی ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: موضوعات مهمی برای همکاری های نیرومندتر آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در این سفر مطرح شد و ما تلاش می کنیم  تا مسائل باقی مانده در مسیر همکاری های فنی و نه فشارهای سیاسی حل و فصل شود.

 

امیر عبداللهیان در مورد آتش بس در غزه اظهار داشت: زمانی که قرار شد عملیات وعده صادق انجام شود تماس های خیلی فشرده غربی ها و به ویژه متحدین آمریکا در حوزه اروپا با ما داشتند و درخواست اول آنها این بود که خویشتنداری کنید و به اقدام جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در سوریه پاسخ ندهید که ما گفتیم حتما به اسراییل پاسخ داده خواهد شد.

وی اضافه کرد: دو روز مانده به شروع عملیات وعده صادق، درخواست غربی ها این بود که اگر می خواهید بزنید محکم نزنید و سعی کنید شدت عملیات کاهش پیدا کند ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران خود تصمیم گرفت که چگونه بزند و از چه نقطه ای عملیات را انجام دهد و اجاره ندادیم تحت تاثیر فشارهای  دیگران تصمیم گرفته شود، اما به طرف آمریکایی گفتیم ریشه در حل بحران غزه است و شما باید بر این موضوع تمرکز کنید.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما طبق یک توافق نانوشته با طرف های غربی، بر آتش در غزه تمرکز داشتیم و غربی ها به ما گفتند ما در این مسیر حرکت خواهیم کرد و امروز آثار مثبتی در این رابطه ظاهر شده است.

امیرعبداللهیان درباره میدان مشترک گازی آرش گفت: این موضوع فنی است از اینکه به رسانه ها کشیده شود، اجتناب خواهیم کرد به طرف کویتی هم گفتیم کشیده شدن این موضوع به رسانه ها به مصلحت دو طرف نیست در این رابطه باید مذاکرات فنی و حقوقی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: گفت وگوی خوبی با سامح شکری وزیر خارجه مصر داشتیم و در مسیر تدوین یک نقشه راه برای روابط دوکشور هستیم.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها