اسلامی: تاکنون داوطلبی انصراف نداده است

کد خبر: 1290093

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور گفت: ۱۱۵۰۰ شعب اخذ رأی برای این ۲۲ حوزه انتخابیه در نظر گرفته شده است و در عین حال که حدود ۶۵ درصد از شعب ما، مختص انتخابات الکترونیکی است.


اسلامی: تاکنون داوطلبی انصراف نداده است

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت و اطلاعات در مورد مرحله دوم انتخابات مجلس، گفت: ان‌شاءالله از ساعت ۸ صبح ۲۱ اردیبهشت انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد. بر اساس قانون ۱۰ ساعت مدت زمان رأی گیری خواهد بود و تمدید بعد از ساعت ۱۸ با تشخیص وزیر کشور است که اطلاع رسانی آن در روز انتخابات صورت خواهد گرفت.

وی افزود: تعداد ۲۲ حوزه انتخابیه درگیر برگزاری انتخابات مرحله دوم هستند که در ۱۵ استان، ۴۷ فرمانداری و ۸۱ بخشداری خواهد بود. همچنین ۱۱۵۰۰ شعب اخذ رأی برای این ۲۲ حوزه انتخابیه در نظر گرفته شده است و در عین حال که حدود ۶۵ درصد از شعب ما، مختص انتخابات الکترونیکی است و مابقی با تعرفه‌های رأی گیری برگزار می‌شود.

ستاد انتخابات وزارت کشور تاکید کرد: هشت حوزه انتخابی از ۲۲ حوزه انتخابیه به صورت تمام مکانیزه و الکترونیک خواهد بود که ما در تهران به طور متوسط چهار صندوق الکترونیکی مستقر می‌کنیم تا در دیگر حوزه‌های انتخابیه ازدحام خاصی برای رأی دهندگان صورت نگیرد و به سهولت رأی گیری انجام شود.

اسلامی گفت: بر اساس هماهنگی‌هایی که با ستادهای انتخابات استانی شکل دادیم و جلساتی که باهم داشتیم آخرین تمهیدات و آخرین هماهنگی‌ها صورت گرفته است و امروز پیکر بندی دستگاه احراز هم برای حوزه‌های انتخابی ارسال شد و بر اساس قانون چنانچه نامزدی قصد انصراف داشته باشد تا ساعت ۸ صبح روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت، یعنی ۷۲ ساعت قبل از زمان رأی گیری، این امکان برای او فراهم است.

تاکنون داوطلبی انصراف نداده است

وی در خصوص افراد انصراف داده اظهار کرد: تا الان گزارشی از انصراف ۹۰ نامزدی ک ه برای مرحله دوم در حال رقابت هستند نداریم و ان شاءالله بازه تبلیغات هم ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت به پایان می‌رسد و امیدواریم که به خوبی و به سلامت انتخابات را در ۲۱ اردیبهشت ان شاءالله برگزار کنیم

اسلامی با اشاره به واجدین رأی اذعان کرد: در خصوص واجدین حضور در انتخابات که در این فاصله مرحله اول تا دوم به سن قانونی می رسند و آنهایی که در مرحله اول هم شرکت نکردند، گفت: متولدین ۱۳۸۵/۰۲/۲۱ به قبل می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند البته آن دسته از واجدین شرایط که متولدین ۱۳۸۵/۰۲/۲۱ به قبل هستند چنانچه در هیچیک از حوزه‌های انتخاباتی رأی نداده باشند، می‌توانند در یکی از این حوزه‌های ۲۲ گانه رأی بدهند و کسانی که در مرحله انتخاب مرحله اول ۱۴۰۲/۱۱/۱۲ در یک حوزه رأی دادند باید در همان حوزه در انتخابات مرحله دوم شرکت کنند.

وی با ذکر مثالی تشریح کرد: مثالی خدمت شما عرض کنم فرض بفرمائید فردی در تهران در ۱۱/‌۱۲/‌۱۴۰۲‬ رأی داده، این فرد صرفاً می‌تواند در تهران رأی دهد و دیگر نمی‌تواند در مشهد یا در خرم آباد رأی دهد. بلکه در همان حوزه انتخاباتی که رأی داده است باید شرکت کند و ما داده‌های این رأی دهندگان را در دستگاه احراز پیکر بندی می‌کنیم و طبعاً با داده‌هایی که موجود است در ابتدای رأی گیری استعلام صورت می‌گیرد و مشخص می‌شود که این فرد واجد شرایط رأی دهی است یا خیر.


 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها