رقابت 90 نامزد برای 45 کرسی مجلس

کد خبر: 1290156

مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی جمعه 21 اردیبهشت ‌ماه در ۲۲ حوزه برگزار می‌شود و ۹۰ نامزد برای ۴۵ کرسی باقی مانده مجلس با یکدیگر رقابت می‌کنند.

رقابت 90 نامزد برای 45 کرسی مجلس

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار شد که ۲۴۵ نفر به مجلس راه یافتند. 90 نامزد برای 45 کرسی باقی مانده مجلس، فردا با یکدیگر رقابت می‌کنند. مردم آگاه ایران اسلامی از ساعت 8 صبح روز جمعه در مرحله دوم انتخابات مجلس پای صندوق‌های رأی می‌روند تا سرنوشت این ۴۵ کرسی را تعیین کنند. در این میان، 11 هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رأی در مرحله دوم انتخابات وجود دارد که ۶۵ درصد آن مربوط به انتخابات الکترونیکی است. 

طبق اعلام وزارت کشور، در مرحله اول انتخابات مجلس، تعداد رأی صحیح مأخوذه در حوزه انتخابیه تهران یک میلیون و ۵۶۹ هزار و ۸۵۷ رأی بود و از بین نامزدها ۱۴ نفر به طور مستقیم وارد مجلس شدند و ۳۲ نفر دیگر نیز به مرحله دوم راه یافتند که برای تصدی ۱۶ کرسی باقی مانده بهارستان به رقابت خواهند پرداخت.

فهرست مشترک جبهه پایداری و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، فهرست ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (امناء) و نیز فهرست شورای وحدت اعلام شده است.

جامعه اسلامی مهندسین(جام) نیز از فهرست خود برای دور دوم انتخابات مجلس رونمایی کرد. همچنین، اسامی نامزدهای جبهه مردمی ایران قوی در ۲۲ حوزه انتخابیه منتشر شد. تبلیغات دور دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از بامداد

۱۳ اردیبهشت آغاز شد و ساعت هشت صبح امروز پایان می‌یابد.

حوزه‌های انتخابیه تبریز، شبستان، میانه، پارس‌آباد، سمیرم، لنجان، کرج، تهران، ورامین، بیرجند، مشهد، آبادان، رامهرمز، خدابنده، زنجان، شیراز، مرودشت، خرم‌آباد، قائمشهر، ملایر، کرمانشاه و گنبدکاووس، ۲۲ حوزه انتخابیه‌ای هستند که انتخابات در آنها به دور دوم کشیده شده است.

انتخابات در مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تبریز، تهران، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، قائم‌شهر و ملایر به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود.

متولدین ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ به قبل

می‌توانند در مرحله دوم انتخابات مجلس شرکت کنند

محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات درباره واجدین شرایط رأی گفته است: کسانی که در مرحله اول رأی نداده باشند، می‌توانند در هر حوزه‌ای رأی دهند. کسانی که در مرحله اول در یک حوزه انتخابیه رأی داده باشند، فقط در همان حوزه می‌توانند در مرحله دوم رأی بدهند. متولدین ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ به قبل می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند.

چگونگی رأی دادن  در انتخابات الکترونیکی

دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین درباره چگونگی رأی دادن در انتخابات الکترونیکی، می‌گوید: فرد با یکی از اصل مدارک کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه یا کارت پایان خدمت وارد شعبه می‌شود. در ابتدا احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام شده و اگر فرد واجد شرایط رأی دادن باشد، به او کارت تعرفه داده می‌شود. رأی دهنده، کارت تعرفه را بر روی مکانی که روی صندوق الکترونیکی است، قرار می‌دهد و وقتی صندوق اجازه رأی دادن را داد، لیست اسامی و کد و تصاویر داوطلبان در اختیار فرد رأی دهنده قرار می‌گیرد و فرد کد داوطلبان را در محل مشخص شده به صورت دستی وارد کرده و رأی خود را می‌دهد.

وی ادامه داد: در این انتخابات دیگر تعرفه رأی کاغذی وجود ندارد و تعرفه‌ای هم داخل صندوق انداخته نمی‌شود. بعد از اینکه فرد رأی خود را داد، کارت تعرفه را برمی‌گرداند و مدرک شناسایی خود را پس می‌گیرد.

وحیدی:«دور دوم انتخابات مجلس» به اندازه مرحله اول اهمیت دارد 

احمد وحیدی، وزیر کشور دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت، با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از روز جمعه بیست و یکم اردیبهشت، مرحله دوم انتخابات مجلس را داریم که به اندازه مرحله اول، دارای اهمیت است.

وی افزود: ۴۵ نماینده در این مرحله انتخاب می‌شوند؛ لذا لازم است که مردم عزیزمان و عزیزانی که بین مردم نفوذ دارند، تلاش کنند تا شاهد مشارکت خوب در پای صندوق‌های رأی باشیم.

به گزارش مهر، وحیدی تاکید کرد: با توجه به اینکه ۱۱۵۰۰ شعبه اخذ رأی در ۲۲ حوزه انتخاباتی داریم، ۱۵ استان ما درگیر انتخابات مرحله دوم است؛ لذا در این دوره شاهد کار گسترده‌ای خواهیم بود.

وزیر کشور تصریح کرد: ان‌شاء الله مردم عزیزمان حماسه‌ای جدید خلق کنند و از آن‌ها درخواست می‌کنیم پای صندوق‌های رأی حضور داشته باشند.

وحیدی گفت: کارها آماده است و آموزش‌های لازم برای هشت حوزه که انتخابات الکترونیکی است، داده شده است. همچنین فرصت تبلیغات هم در اختیار داوطلبان قرار گرفته است.

افرادی که پس از مرحله اول انتخابات در ۱۱ اسفند به سن قانونی رسیده‌اند می‌توانند در انتخابات رأی دهند

وی ادامه داد: معرفی حساب برای شفاف‌سازی مالی داوطلبان انتخابات برقرار است. مشکل امنیتی نداریم و کسانی که در مرحله اول در یک حوزه انتخابیه رأی داده‌اند و کسانی که به هر دلیلی رأی نداده‌اند و نیز افرادی که پس از مرحله اول انتخابات در ۱۱ اسفند به سن قانونی رسیده‌اند، می‌توانند در انتخابات رأی دهند.

سخنگوی ستاد انتخابات مطرح کرد؛ فعالیت بیش از ۱۱ هزار شعبه اخذ رأی در دور دوم انتخابات مجلس

محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور نیز در گفت‌وگو با مهر درخصوص آخرین وضعیت و اطلاعات در مورد مرحله دوم انتخابات مجلس، گفت: ان‌شاءالله از ساعت ۸ صبح

۲۱ اردیبهشت انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد. بر اساس قانون ۱۰ ساعت مدت زمان رأی‌گیری خواهد بود و تمدید بعد از ساعت ۱۸ با تشخیص وزیر کشور است که اطلاع‌رسانی آن در روز انتخابات صورت خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: هشت حوزه انتخابیه از ۲۲ حوزه انتخابیه به صورت تمام مکانیزه و الکترونیک خواهد بود که ما در تهران به طور متوسط چهار صندوق الکترونیکی مستقر می‌کنیم تا در دیگر حوزه‌های انتخابیه ازدحام خاصی برای رأی‌دهندگان صورت نگیرد و به سهولت رأی‌گیری انجام شود.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها