واکنش کمیسیون اروپا به چالش حمله به سیاستمداران آلمانی

کد خبر: 1290251

رئیس کمیسیون اروپایی هم به بحران اخیر افزایش حملات به سیاستمداران آلمانی ورود کرده و خواستار اقدام قاطع علیه این مسئله شد.

واکنش کمیسیون اروپا به چالش حمله به سیاستمداران آلمانی

این روزها حمله به سیاستمداران بلند پایه آلمانی و ابراز نگرانی مقامات نسبت به این مسئله به تیتر اول بسیاری از رسانه های آلمانی تبدیل شده است.

به نوشته روزنامه اتریشی "دی پرسه "، پس از حمله جدی به اِکه، سیاستمدار بلند پایه حزب سوسیال دموکرات آلمان در آخر هفته در درسدن، دو سیاستمدار زن در آلمان نیز از جمله شهردار سابق برلین، فرانزیسکا گیفی نیز مورد حمله قرار گرفتند. اورزو لا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار اقدام قاطع در برابر این حملات شده است.

گیفی، از حزب سوسیال موکرات بعد از ظهر روز سه شنبه در یک کتابخانه در منطقه رودو مورد حمله قرار گرفت. پلیس و دادستان عمومی برلین چهارشنبه شب اعلام کردند مردی ناگهان "با کیسه ای پر از محتویات سفت" از پشت به شهردار سابق حمله کرد و به سر و گردن او ضربه زد. گیفی برای مدت کوتاهی برای درمان سرپایی به بیمارستان رفت. پلیس امنیت کشور تحقیقات در این زمینه را به عهده گرفت.

شهردار سابق برلین روز چهارشنبه در سخنانی اظهار داشت: این حملات هیچ توجیهی ندارد. آنها بیانگر تجاوز از مرزهایی هستند که جامعه باید قاطعانه با آن مخالفت کند. وی تاکید کرد که در این باره نگران و شوکه است .

در درسدن هم یک سیاستمدار 47 ساله از حزب سبز هنگام آویزان کردن پوسترهای انتخاباتی مورد حمله قرار گرفت و پلیس دو مظنون را پیدا کرد. اداره پلیس درسدن گفت که این زن - که پلیس ابتدا نخواست نامش را بگوید - عصر روز سه شنبه توسط یک مرد 34 ساله کنار زده، توهین و تهدید شد.

روز سه‌شنبه، وزرای کشور فدرال و ایالتی برای یک نشست ویژه با توجه به این حملات ملاقات کردند و همچنین از تشدید قوانین کیفری برای محافظت بهتر از سیاستمداران و مبارزات انتخاباتی حمایت کردند. نانسی فایزر، وزیر کشور فدرال آلمان و کنفرانس وزرای کشور ایالت های فدرال خواستار پایان دادن به خشونت و تحریک در این ویدئو کنفرانس شدند.

فایزر حمله به اکه در شامگاه سه شنبه " را نقطه عطفی توصیف کرده و گفت: تشدید قوانین کیفری تنها یک اقدام است. به گفته وی از جمله، مراحل قضایی سریع‌تر برای نشان دادن سریع محدودیت‌ها به مجرمان مورد نیاز است. همچنین مهم است که همه جرایم گزارش شده و به طور مداوم پیگرد قانونی داشته باشند. وی به نشست بعدی کنفرانس وزیران کشور اشاره کرد که در آن این موضوع باید عمیق تر مورد بحث قرار گیرد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم خواستار اقدام قاطع در برابر حملات به ویژه علیه سیاستمداران زن شد. وی تاکید کرد: زمانی که ما در مورد تهدیدات علیه دموکراسی خود صحبت می کنیم، این فقط در مورد مواضع و محتوا نیست. او روز چهارشنبه در کنفرانس حزب دموکرات مسیحی در برلین گفت: این موضوع همچنین درباره مردم است. اگر این افراد دیگر در امان نباشند، پس دموکراسی ما نیز دیگر در امان نیست.

وی تاکید کرد: ما باید از همه کسانی که برای جامعه دموکراتیک ما و کشورمان دفاع می‌کنند در برابر حملات محافظت کنیم - مهم نیست که به چه حزبی تعلق دارند، فرقی نمی‌کند خصوصی، چه در مبارزات انتخاباتی و چه در فعالیت‌های دفاترشان، چه روز و چه شب.

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان نیز در پیامی حمله به سیاستمداران این کشور از جمله متحد وی در حزب سوسیال دموکرات را بزدلانه توصیف کرد.

وی به دنبال حمله روز چهارشنبه به فرانزیسکا گیفی نماینده حزب سوسیال دموکرات آلمان در حساب ایکس خود نوشت: خشونت در یک گفتمان دموکراتیک جایی ندارد.

حمله خشونت بار به چندین سیاستمدار بلند پایه در آلمان در عرض چند روز جامعه سیاسی در این کشور را در شوک فروبرده است و آمارها از افزایش چشمگیر حملات به سیاستمداران در سال‌های اخیر خبر می‌دهند./تسنیم

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها