کارنامه موفق انتخابات الکترونیک

کد خبر: 1290856

بیش از 60 درصد حوزه های انتخاباتی دور دوم به صورت الکترونیکی برگزار شد.انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴ در پایتخت نیز الکترونیکی برگزار می‌شود. مهم ترین ویژگی‌های برگزاری این نوع انتخابات چیست؟

کارنامه موفق انتخابات الکترونیک

با برگزاری انتخابات الکترونیکی در ۸ حوزه انتخابیه، تجربه جدید و موفقیت آمیزی در استفاده از فناوری‌های نوین در برگزاری انتخابات به دست آمد. دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۸ حوزه انتخابیه تبریز، تهران، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، قائم‌شهر و ملایر به صورت تمام الکترونیکی برگزار شد.

در دور اول این انتخابات هم در حوزه‌های آبادان، ملایر، قم و رشت انتخاباتی تمام الکترونیکی برگزار شد.

احمد وحیدی وزیر کشور درباره دور دوم انتخابات اظهار کرد که «برای اولین بار این انتخابات در این گستردگی به صورت الکترونیکی اجرا می‌شود و این تحول مهمی در حوزه اخذ رأی است.»صرفه‌جویی در وقت و هزینه، سهولت رأی‌دهی، دقت بالا در شمارش آرا و امنیت خوب از مهم ترین ویژگی‌های انتخابات الکترونیکی است.

  پیش از این تهران سابقه برگزاری انتخابات الکترونیکی در این سطح را نداشت و فقط در حوزه‌های محدودی در انتخابات شوراها انتخابات الکترونیکی برگزار شده بود. برای انتخابات ۲۱ اردیبهشت در شهر تهران ۲۸۷۴ صندوق رای در نظر گرفته شده بود. در کل کشور ۲۵ هزار و ۷۰۰ دستگاه صندوق الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفت.امیر شجاعان رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور، درباره تجربه برگزاری انتخابات الکترونیکی اظهار کرد:« قانون جدید انتخابات وقتی ابلاغ شد، ما باید خیلی سریع سامانه‌های خود را با آن انطباق می‌دادیم، زیرا پیش‌ثبت‌نام و ثبت‌نام نهایی باید الکترونیکی برگزار می‌شد و ما پیش از این چنین تجربه‌ای نداشتیم، اما به سرعت سامانه‌های خود را برای این کار تنظیم کردیم. عملیات پیش ثبت‌نام به خوبی برگزار شد و در مرحله ثبت‌نام نهایی هم توانستیم استعلام مدارک داوطلبان را به صورت الکترونیکی دریافت کنیم و در پرونده افراد قرار دهیم.»وی ادامه داد:« در روز اخذ رای، مهر شناسنامه حذف شده بود و باید هویت افراد را به صورت برخط احراز می‌کردیم تا ببینیم فرد واجد شرایط رای دادن هست یا نه و این که پیش از این رای نداده باشد . با تلاش همکارانم  ۹۹ درصد احراز هویت افراد را برخط انجام دادیم و استعلام مدارک ارائه شده توسط افراد یعنی کارت ملی، گواهینامه، شناسنامه، کارت پایان خدمت و گذرنامه افراد هم برخط انجام شد.»

شجاعان در ادامه به ایسنا گفت:« در دور اول، انتخابات در ۴ حوزه آبادان، ملایر، قم و رشت را الکترونیکی برگزار کردیم که نتایج بسیار خوبی داشت و شورای نگهبان هم برای اولین بار اجازه داد انتخابات در ۸ حوزه که بیش از یک کرسی برای رقابت دارد، الکترونیکی برگزار شود. در انتخابات الکترونیکی افراد به جای تعرفه کاغذی، کارت الکترونیکی دریافت کردند و برای من جالب بود مردم و به خصوص افراد مسن هم علاقه مند بودند که خودشان با دستگاه الکترونیکی کار کرده و رای دهند، زیرا رای دادن هم با سهولت انجام می شد.»رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور با بیان این که «از ۴۵ کرسی دور دوم،  تکلیف ۳۱ کرسی با انتخابات الکترونیکی مشخص شد»، اظهار کرد:« ما مشکلی به عنوان قطعی یا هک صندوق های الکترونیکی نداشتیم، چون این صندوق‌ها به شبکه سراسری متصل نیستند. ما با این که امکان رای‌گیری دستی را هم در شعب فراهم کرده بودیم، اما نیازی به آن نشد و کار برگزاری انتخابات الکترونیکی به خوبی انجام شد. انتخابات در دور اول در ۱۷۰۰ شعبه و در دور دوم در حدود ۷ هزار شعبه الکترونیکی برگزار شد و ما اثبات کردیم که رای‌گیری الکترونیکی قابلیت اجرا را دارد. البته پیش از این اعضای شورای نگهبان نظراتی داشتند که ما آن ها را در نظر گرفته و اعمال کردیم و هماهنگی برای برگزاری این انتخابات به دست آمد. از سویی در قانون هم آمده بود که انتخابات حداقل در یک هشتم حوزه‌هایی که بیش از یک کرسی دارند، الکترونیکی برگزار شود. »

شجاعان با اعلام آمادگی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات های بعدی به صورت الکترونیکی در صورت موافقت شورای نگهبان گفت: « سرعت در رای‌گیری ، سرعت در دقت در شمارش آرا از مهم ترین دستاوردهای انتخابات الکترونیکی بود.»باید اشاره کرد که برگزاری الکترونیکی دور دوم انتخابات در ۸ حوزه و به خصوص تهران یک تجربه موفقیت آمیز بود که به سلامتی و سرعت بالای اعلام نتایج کمک کرد. اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور و شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور هم روز گذشته اعلام کردند که دولت‌ آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی در دوره‌های بعد را داراست.

دیروز همچنین فرماندار تهران با اشاره به برگزاری موفق انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران به صورت الکترونیک گفت: آمادگی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴ و شورای شهر در پایتخت به صورت الکترونیکی نیز وجود دارد و امکان رای دادن در هر ۲ انتخابات با یک صندوق فراهم است.

خراسان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها