تمجید رهبری از حسین منزوی و دو رمان ایرانی و ایتالیایی

کد خبر: 1290958

صبح امروز آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب از سی و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران بازدید و با ناشران و نویسندگان حاضر در مصلی تهران گفتگو کردند.

تمجید رهبری از حسین منزوی و دو رمان ایرانی و ایتالیایی

صبح امروز آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب از سی و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران بازدید و با ناشران و نویسندگان حاضر در مصلی تهران گفتگو کردند.

صبح امروز آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب از سی و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران بازدید کردند. ایشان در این بازدید چهار ساعته با ناشران و نویسندگان حاضر در مصلی تهران گفتگو کردند و در جریان تازه‌های نشر و کتاب‌های ارائه شده در نمایشگاه کتاب قرار گرفتند. آنچه در ادامه می‌خوانید گزارش میدانی خبرنگار فرهنگی فرهیختگان از این بازدید است و مواردی که در ادامه می‌آید نقل قول ناشران حاضر در غرفه‌هایی است که رهبر انقلاب از آن‌ها دیدار کرده‌اند.

رهبری در بازدید از غرفه انتشارات سوره مهر، نکات قابل تاملی در خصوص شاعران معاصر گفتند. ایشان ضمن تمجید از شعر حسین منزوی، خاطره‌ای از اولین آشنایی‌شان با این شاعر را نقل کردند. این خاطره رهبری به سال‌های ابتدای انقلاب باز می‌گردد که آقای خامنه‌ای، امام جمعه تهران بودند و مهدی اخوان ثالث در قالب یک شعر، توصیه‌نامه‌ای را برای حسین منزوی خطاب به ایشان نوشته بود. مطلع این شعر این است: «کسی که این ورق آرد حسین منزوی است/ حسین منزوی از شاعران زنجانی‌ست»

رهبری در این غرفه با دیدن کتابی از سید حسن حسینی، گفتند که آقای حسینی نقاد خوبی بودند و در خصوص اشعار قیصر امین‌پور هم اشاره کردند که امین‌پور شاعر خیلی خوبی است.

در بازدید رهبری از غرفه اطلاعات، کارکنان این نشر دولتی به ایشان گفتند که کتاب «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی؛ گفتاری از حسین فردوست» همچنان از پرفروش‌های این نشر است و رهبری هم گفتند: جالب است که همچنان این کتاب پرفروش است.

رهبر انقلاب در دیدار از غرفه سخن با رویت کتاب‌هایی از ایرج افشار، بیان کردند که با مرحوم افشار در خصوص این کتاب‌ها صحبت کرده بودم. ایشان از مسئولان این غرفه در خصوص تیراژ و قیمت کتاب‌ها و همینطور میزان خرید کتاب‌ها توسط مردم سوال کردند.

رهبری ضمن بازدید از غرفه نشر نگاه، با دیدن رمان «نان و شراب» نوشته اینیاتسیو سیلونه، نویسنده ایتالیایی گفتند که من این رمان را با ترجمه محمد قاضی خواندم. یکی دیگر از رمان‌هایی که رهبری در این غرفه دیدند و از آن تمجید کردند، رمان «شوهر آهوخانم» نوشته علی‌محمد افغانی بود. کتاب «به یاد تو هرگز» از این نویسنده ایرانی هم به ایشان معرفی شد و رهبری عنوان کردند که بسیاری از کتاب‌های این نشر را خوانده‌اند.

غرفه اختصاصی فلسطین و یمن، یکی از غرفه‌های اصلی این دوره از نمایشگاه کتاب است. رهبری ضمن دیدار با مهمانان فلسطینی و یمنی، با آن‌ها با زبان عربی صحبت کردند و کتاب‌هایی که با موضوع مقاومت فلسطین بودند را تورق کردند. یکی از نکات جالب در این غرفه، توجه ایشان به رمانی تحت عنوان «تل‌آویو سقوط کرد» بود. این رمان به قلم نویسنده عرب‌زبان، خانم سمیه علی هاشم، نوشته شده است. نویسنده در این کتاب سناریوی آزادی فلسطین و از بین بردن موجودیت اسرائیل را در قالب یک اثر داستانی نوشته است. نسخه عربی این کتاب در بازدید سال گذشته به رهبر انقلاب معرفی شده بود و امسال ترجمه کتاب عرضه شده است.

در غرفه انتشارات شهید کاظمی، کتاب «مرد ابدی» نوشته معصومه سپهری معرفی شد و نویسنده توضیحاتی در مورد شیوه پژوهش و نگارش این کتاب ارائه کرد. این کتاب روایتی مستند از زندگی و تلاش‌های مجاهدانه شهید حسن طهرانی‌مقدم است. کتاب «دیدم که جانم می‌رود» نوشته حمید داوودآبادی هم توسط این نویسنده معرفی شد. این اثر، خاطراتی از شهید مصطفی کاظم‌زاده را دربر دارد و رهبری گفتند که این کتاب را قبلا خواندند و درباره پسری است که اولش کمی سانتی‌مانتال است.

یکی از مواردی که مدنظر رهبری بود و ضمن بازدید از غرفه انتشارات روایت فتح درباره آن سوال کردند، میزان اقبال مردم به کتاب‌های دفاع مقدس بود. ایشان همچنین از تیراژ این کتاب‌ها پرسیدند. در این غرفه، کتاب «راز بی‌بی جان» که زندگینامه داستانی مادر شهید سید محمدحسین علم‌الهدی است، معرفی شد و رهبری هم گفتند این کتاب را قبلا خوانده‌اند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها