محمد اسلامی: حقایق برنامه‌های هسته‌ای را به دنیا نشان دادیم

کد خبر: 1291266

رئیس سازمان انرژی اتمی: در جریان سفر گروسی تثبیت شد که ایران یک ظرفیت گسترده در بخش‌های مختلف به ویژه هسته‌ای برای ارائه به جهان دارد

محمد اسلامی: حقایق برنامه‌های هسته‌ای را به دنیا نشان دادیم

 رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تنها دو مسئله با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی مانده است که معاونان طرفین روی آن در حال گفتگو و تعامل هستند.

به گزارش تسنیم، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه جلسه دولت هیئت دولت در جمع خبرنگاران، در واکنش به مقاله روزنامه لوموند فرانسه درباره شایعه خرید کیک زرد جمهوری اسلامی ایران از کشور نیجریه، بدون هر نوع توضیحی، گفت: باید بگویید منبع خبرش کجاست.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه هفته گذشته اولین کنفرانس علوم و فنون هسته‌ای با حضور 22 کشور، 650 مقاله ارسالی و 420 مقاله پذیرش شده، در اصفهان برگزار شد، ادامه داد: تراز علمی همه مقالات بالا بود، اما 420 مقاله قابلیت ارائه به کنفرانس را داشت. کارگروه‌های کنفرانس حدود 100 سخنرانی برگزار کردند.

اسلامی اظهار کرد: برای اولین بار صدای مظلومیت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را به شیوه‌ای کاملا حرفه‌ای به گوش مردم در اقصی نقاط جهان رساندیم. انجمن هسته‌ای کشور کنفرانس مذکور را به صورت دوسالانه برگزار خواهد کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی به حضور رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس علوم و فنون هسته‌ای ایران اشاره کرد و ادامه داد: نکته مهم حضور آقای گروسی در این کنفرانس این بود که جمهوری اسلامی ایران یک ظرفیت بومی و گسترده در بخش‌های مختلف علوم و فنون هسته‌ای دارد که قابل ارائه به جهان است.

وی با تشریح نتیجه مذاکراتش با گروسی، گفت: علاوه بر مفاد بیانیه مشترک اسفند 1401، حدود نیمی از موارد باقی مانده کشورمان با آژانس حل و فصل شد. دو مسئله باقی مانده هم در فرآیند حل و فصل قرار دارد. طبق برنامه توافق شده، معاونان دو طرف در حال تعامل و گفت‌وگو هستند.

اسلامی گفت: مذاکره برای رفع تحریم‌های اقتصادی مذاکراتی سیاسی مربوط به مقامات سیاسی و دیپلماتیک دو طرف است و ربطی به گفت‌وگوهای ما با آژانس ندارد.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به سخنان گروسی مبنی بر احتمال شکل‌گیری فضای جدید با ایران، گفت: بله منظور ایشان عملیاتی شدن همان سه پاراگرافی است که در بیانیه مشترک اسفند 1401، بین طرفین به امضاء رسید./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها