معاون وزیردفاع: در ساخت پهپاد و موشک وابسته نیستیم

کد خبر: 1291304

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه تمامی تهدیدها را بنا بر فرمایش رهبر انقلاب به فرصت تبدیل می‌کنیم، گفت: در ساخت پهپادها و موشک به هیچ کشوری وابسته نیستیم و پهپادهای تولید ایران به مدت ۶ تا ۷ ساعت بستگی به موقعیت‌های مختلف در آسمان پرواز می‌کند تا به هدف خود برسد.

معاون وزیردفاع: در ساخت پهپاد و موشک وابسته نیستیم

امیر سرتیپ افشین خواجه‌فرد مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز چهارشنبه - ۲۶ اردیبهشت - در دهمین کنگره انجمن علوم صوتی ایران که در دانشگاه هوایی شهید ستاری برگزار شد، با اشاره به اینکه کشور ما در حوزه علمی سابقه درخشانی دارد و باید از آن برای رسیدن به آینده روشن استفاده شود، اظهار داشت: فرماندهی معظم کل قوا به صورت ویژه و خاص نسبت به اینکه ما باید نقش خود را در حوزه تمدن‌سازی داشته باشیم، تاکید دارند.

وی درباره اهمیت تمدن‌سازی در حوزه هوایی افزود: حوزه‌های اعتقادی، اخلاق، رسوم و علم، دانش و پیشرفت شاخص‌های یک تمدن است. در دنیا برای همه این موارد شاهد مثال‌هایی داریم که تقریباً بی‌بدیل و در حد دو یا سه تمدن است.

معاون وزیر دفاع گفت: ما متأثر از تحریم‌ها هستیم و دشمن دنبال این است که تمدن اسلامی نباید برجسته‌ شود. اگر تمدن اسلامی برجسته شود آن‌گاه بسیاری از حوزه‌های غیر انسانی بشریت باید خود را پالایش و بسیاری از حوزه‌های استعماری و استکباری جهان باید در راهبردهای خود تجدید نظر کنند.

سرتیپ خواجه‌فرد افزود: به طور قطع حوزه علم و فناوری جزو حوزه‌هایی است که از نظر دشمن نباید در کشور ما توسعه پیدا کند. اما، دشمن سبب و اسباب را به نادرستی تشخیص داد چون استنباط دشمن این بود که تحریم‌های مختلف اقتصادی، علمی و فناوری مسیر پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران را کم‌رمق می کند ولی آنچه رهبر انقلاب فرمودند که به طور قطع تهدید را به فرصت تبدیل می‌کنیم، امروز رخ داده است.

وی تاکید کرد: البته ما به وضعیت فعلی راضی نیستیم و برای دستیابی به آینده نسبت به شرایط فعلی بیشتر تلاش می‌کنیم.

معاون وزیردفاع: در ساخت پهپاد و موشک به هیچ کشوری وابسته نیستیم/تبدیل تهدید به فرصت

سرتیپ خواجه‌فرد تاکید کرد: هنگامی که حدود ۱۵ تا ۱۶ سال قبل تهدید آمریکا در منطقه جدی شده بود و اعلام می کرد همه گزینه ها روی میز است و بارها تاکید می‌کرد که در همه حوزه‌ها برتری دارد و تهدیدات را برجسته سازی می‌کرد یکی از مسئولان برجسته نظامی کشور گفته بود که اگر دشمن بخواهد کاری انجام بدهد نمی‌توانیم تسلط هوایی را برقرار کنیم چون آمریکا از نظر مادی در حوزه تجهیزات نیروی هوایی یکی از قدرتمندترین کشورهاست منتها نباید آسمان را از دست بدهیم.

معاون وزیر دفاع درباره عملیات «وعده صادق» تصریح کرد: اگر به آخرین رویارویی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ۲۶ فروردین با دشمن بازگردیم؛ هم عملیاتی که انجام شد و هم پدافندی که در حمله احتمالی دشمن امکان آن وجود داشت، از اقدامات ما در حوزه هوایی بود و در این عملیات اتفاقاً از جایی به دشمن ضربه زدیم که خودمان احساس می‌کردیم شاید نسبت به آن تسلط نداشته باشیم.

سرتیپ خواجه‌فرد افزود: این کاری که انجام شد کار بزرگی بود چرا که در ساخت پهپادهای جمهوری اسلامی ایران هیچ وابستگی به هیچ کشوری نیست و پهپادهای تولید ایران به مدت ۶ تا ۷ ساعت بستگی به موقعیت‌های مختلف در آسمان پرواز می‌کند تا به هدف خود برسد و حداقل ۴ اقلیم متفاوت آب و هوایی را تجربه می‌کند. البته موشک‌های بالستیک و کروز نیز بدون وابستگی به هیچ کشوری طراحی و تولید شده است.

رئیس سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح درباره توان کشور در حوزه هوانوردی غیر نظامی و مسافربری گفت: امروز اگر صدای هواپیمایی را در فرودگاه مهرآباد می‌شنوید همه آن وابسته به توان داخلی است چرا که با این تحریم ها نمی توانیم هواپیما خریداری کنیم اما اکنون در این کشور پروازهایی که انجام می‌شود با استفاده از همت و توان متخصصان داخلی است و این مهم وقتی خود را برجسته می‌کند که کشورهای بزرگی که اخیراً تحت تحریم قرار گرفتند وضعیت خوبی از نظر پروازی ندارند.

سرتیپ خواجه‌فرد با بیان اینکه در حوزه تعمیرات و ارسال قطعه و اعزام گروه فنی در صنعت هوانوردی غیرنظامی و تعمیرات هواپیماهای مسافربری به بعضی کشورها کمک می کنیم، افزود: مطابق با نظرات و فرمایشات رهبر انقلاب دستیابی به دانش علمی برای ما بسیار اهمیت دارد. این نکته‌ای بود که رهبر انقلاب ۲۰ سال پیش در هنگام افتتاح پروژه هواپیمای جنگنده صاعقه نیز به آن اشاره کردند. البته ایشان در جریان دیدار اخیر با فرماندهان نیروهای مسلح با اشاره به عملیات وعده صادق نیز فرمودند که دستیابی به اهداف برای من مهم نیست بلکه اراده‌ها مهم است.

معاون وزیر دفاع با بیان توانمندی ایران در حوزه علمی - فناوری خاطرنشان کرد: ما در حالی به دانش و توانمندی فناورانه دست پیدا کرده‌ایم که دشمنان حتی از دستیابی ما به کتب علمی در جهان نیز جلوگیری می‌کنند آیا دستیابی ما در این شرایط به دستاوردهای مختلف، تمدن نیست؟

وی افزود: ما در کشور انواع مختلف پهپاد اعم از پهپادهای با مداومت پروازی بالا و ماموریت‌های مختلف طراحی کرده و ساخته‌ایم که موتورها و سیستم پرواز و نشست و برخاست خودکار آن‌ها بومی شده است.

رئیس سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح در پایان از محققان و پژوهشگران حوزه علوم صوتی دعوت کرد تا در راستای کاهش اختلال در تجهیزات حمل و نقل شهری همکاری کنند.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها