جنتی: انقلاب اسلامی ساختن تمدن اسلامی را زنده کرد

کد خبر: 1291499

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: پیروزی انقلاب اسلامی با تبیین اصل مترقی ولایت فقیه عصیان و خیزشی فراگیری علیه سلطه تمدنی غرب در ابعاد مختلف حیات اجتماعی بود و بار دیگر امید برای برساختن تمدن اسلامی را در بین مسلمین زنده کرد.

جنتی: انقلاب اسلامی ساختن تمدن اسلامی را زنده کرد

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: پیروزی انقلاب اسلامی با تبیین اصل مترقی ولایت فقیه عصیان و خیزشی فراگیری علیه سلطه تمدنی غرب در ابعاد مختلف حیات اجتماعی بود و بار دیگر امید برای برساختن تمدن اسلامی را در بین مسلمین زنده کرد.

 آیت‌الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری در پیامی به پنجمین همایش کتاب‌ سال «حکومت اسلامی» که در مدرسه عالی دارالشفا در قم برگزار شد، اظهار داشت: بی‌گمان ساختن و پرداختن جامعه الگو و بنیانگذاری و ساماندهی تمدن نوین اسلامی آن‌چنان که زمینه عدلی منتشر در جامعه جهانی را در پی آورد مهمترین و اساسی‌ترین مأموریت حکومت اسلامی است. برساختن این نظم نوین چنان‌که تجارب تاریخی نیز به اثبات رسانده است به خودی خود مؤثرترین عامل در گسترش دعوت اسلامی و تثبیت ارزش‌های دینی در مقیاس جهانی است.

وی در ادامه این پیام با بیان اینکه بار یافتن نظام اسلامی به مرحله تمدنی به یک تعبیر به معنای عبور بشر از چالش‌ها و تنگناها و در تعبیر دیگر، دست‌یافتن به ابزار هدایت عمومی و هویت بخش اجتماعی است، گفت: در طول تاریخ سلسله انبیاء و اولیاء و وارثان راستین ایشان نیز تأسیس نظام اسلامی و پرداختن به لوازم و مقدمات آن از دشوارترین چالش‌های فراروی ایشان بوده است. بی‌گمان این نظم توحیدی ریشه در نظامی هنجاری دارد و متکی بر مبانی هستی‌شناختی و انسان‌شناسی عقلانیت اسلامی است آنچنان که بتوان بنای رفیع تمدن توحیدی را بر آن استوار ساخت و از آن بهره برد. أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از این پیام آورده است: دشمنی مستکبرین و ستیزه‌جویی ملا و مترفین و صف‌آرایی جنود جهل که هر کدام جلوه‌ای از ولایت طاغوت هستند در مقابل دعوت به ولایت الهی و خروج از ظلمت شیطانی دو گانه‌ای ست که ساحت تاریخ را به عرصه تقابل نور و ظلمت بدل کرده است هر چند براساس سنت الهی نظام توحیدی، سراسر جهان را در خواهد نوردید و شعاع آن همه زوایای زندگی انسانی را روشن خواهد کرد و اما جهاد و مقاومت و تدبیراندیشی در راه اقامه آن همان مغز عبادت و رکن دین و تولی به ولایت الهی و حقیقت کلمه توحید و شهادت به یگانگی خداوند و اقرار واقعی به رسالت محمد مصطفی و پذیرش ولایت اهل بیت(ع) است.

آیت‌الله جنتی در بخش دیگری از این پیام آوره است: در راه این مجاهدت تمدنی، چه رنجها و اسارت و شهادت‌ها بر مسلمین و مبارزین راه حق رفته است تا جایی که شهادت و اسارت، سنت مستمر این مجاهدان بوده است. در سده‌های اخیر با خیانت برخی حکام جوامع اسلامی و یا بی تفاوتی برخی دیگر فرهنگ و تمدن غربی سلطه خود را بر جهان گسترش داد و کشورهای اسلامی هم قواعد اداره حیات اجتماعی و سازمان‌ها و ساختارهای گونه گون تمدنی را از آنان اخذ و اقتباس کردند و غرب سلطه جهنمی خود را بر جوامع اسلامی مستقر و مستمر کرد. پیروزی انقلاب اسلامی با تبیین اصل مترقی ولایت فقیه عصیان و خیزشی فراگیری علیه سلطه تمدنی غرب در ابعاد مختلف حیات اجتماعی بود و بار دیگر امید برای برساختن تمدن اسلامی را در بین مسلمین زنده کرد.

وی در خاتمه این پیام تأکید کرد: تحول در نظام فرهنگی، اقتصادی و آموزشی، اصلاح الگوی حکمرانی بر اساس فقه نظامات اجتماعی، حرکت در مسیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از جمله اقدامات حیاتی، فوری و ضروری است و موفقیت کامل تجربه جمهوری اسلامی وابسته به آن است و مسئولیت این حرکت عمیق متوجه فضلای حوزه است؛ بازتعریف نظام مسائل و موضوعات تمدنی، بازخوانی انتقادی نظامات سیاسی اجتماعی غرب و توجه به چالش‌ها و ضعف‌های سیاست اداره نظام برای اداره نظام در ابعاد مختلف و حمایت و ساماندهی پژوهشگران حوزه حکومت اسلامی از جمله ماموریت های حوزه علمیه است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها