«تمساح خونی در یک هفته ۱۱.۵ میلیارد فروخت

کد خبر: 1280327

۱۱ میلیاردی شدن «تمساح خونی»،​ اکران «اتاق فرار» در ۱۱ شهر، نمایش «صید کولی کر» در موزه سینما و رونمایی از پوستر «می تو» عنوان چند خبر سینمایی است.

«تمساح خونی در یک هفته ۱۱.۵ میلیارد فروخت

۱۱ میلیاردی شدن «تمساح خونی»،​ اکران «اتاق فرار» در ۱۱ شهر، نمایش «صید کولی کر» در موزه سینما و رونمایی از پوستر «می تو» عنوان چند خبر سینمایی است.

فیلم سینمایی «تمساح خونی» به کارگردانی جواد عزتی و تهیه‌کنندگی کامران حجازی که از ۱۶ اسفندماه اکران خود را در سینماهای سراسر کشور آغاز کرده و از همان ابتدا با استقبال مخاطبان رکورد فروش روز اول، دوم و افتتاحیه را به نام خود کرده بود در ادامه این مسیر در هفته اول اکران خود رکورد فروش هفتگی را نیز به دست آورد.

این کمدی اکشن علی‌رغم فعالیت محدود سینماها در آخرین سه‌شنبه سال، توانست با ثبت رقم فروش ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در ٧ روز و جذب ۲۰۵ هزار تماشاگر، رکورد فروش هفته اول اکران یک فیلم را که پیش از این در اختیار فیلم «هتل» با ۱۰ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان بود، به نام خود کند.

«ویلای ساحلی»، «هاوایی» و «فسیل» در رتبه‌های بعدی این رکورد قرار دارند.

اولین ساخته جواد عزتی را می‌توان شروع امیدوارکننده سینما در سال ۱۴۰۳ دانست که رکوردشکنی‌های جدیدی را در ادامه برای سینما رقم خواهد زد.

جواد عزتی، عباس جمشیدی فر، الناز حبیبی، بهزاد خلج، شبنم قربانی و سعید آقاخانی بازیگران این فیلم سینمایی را تشکیل می‌دهند.

پخش این فیلم سینمایی بر عهده «شهر فرنگ» است.

اکران «اتاق فرار» در ۱۱ شهر آغاز شد

جدول نمایش بسته فیلم کوتاه «اتاق فرار» شامل نمایش ۵ فیلم از ۵ کارگردان برای اکران از صبح امروز، ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد، قم، ارومیه، سنندج، همدان، گرگان و کرمانشاه منتشر شد.

«اتاق فرار» در تهران، در پردیس سینمایی چارسو، پردیس سینمایی کوروش، موزه سینما، سینما فرهنگ، سینما فلسطین، پردیس سینمایی نارسیس و پردیس سینمایی پرندمال مال اکران می‌شود.

بسته فیلم کوتاه «اتاق فرار» که شامل ۵ فیلم کوتاه «مورس» ساخته روناک جعفری، «اسپاسم» ساخته صحرا اسدالهی، «نفس نکش» ساخته میلاد نسیم سبحان، «رویای نیمه جان» ساخته آرمین اعتمادی و «گوشت‌تلخ» ساخته فرید حاجی است، درباره ترس و لذت‌هایی است که مخاطب را در ۵ داستان مختلف همراه می‌کند.

«اتاق فرار» با بازی بازیگرانی چون هادی حجازی‌فر، صحرا اسدالهی، سامان صفاری، الاهه بخشی، علی باقری، علیرضا مهران، سلمان فرخنده، محمدعلی کریمی منش و مرتضی خانجانی در اکران نوروز ۱۴۰۳ در سینماهای منتخب گروه سینمایی «هنروتجربه» اکران می‌شود.

«صید کولی کر» یک اثر مشاهده‌گر است

آخرین برنامه «شب‌های مستند» موزه سینما در سال جاری که با همکاری انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند برگزار می‌شود، به نمایش فیلم «صید کولی کر» به کارگردانی حمیدرضا احمدی لاری اختصاص داشت.

حمیدرضا احمدی لاری مستندساز، مترجم و استاد دانشگاه درباره چگونگی شکل‌گیری ایده اولیه و نام این فیلم گفت: آن زمان من در تلویزیون مشغول به کار بوده و به تازگی به مرکز بندر عباس منتقل شده بودم. افرادی که تجربه زندگی در بندر عباس را دارند می‌دانند که انسان درآن محیط دچار نوعی رخوت می‌شود بنابراین به این فکر افتادم که یک مجموعه سیزده قسمتی درباره صید و صیادی را به مرکز پیشنهاد دهم.

وی ادامه داد: زمانی که کارهای مربوط به اولین قسمت آن انجام شد، می‌خواستم در عنوان فیلم به این نکته اشاره کنم که این افراد صیادان منطقه کولی کر هستند و دقیقا همین موضوع به عنوان نام فیلم مورد استفاده قرار گرفت. برای این فیلم سه سفر پژوهشی به قشم انجام دادم. در ابتدا به سراغ روستاهای دیگر رفتم. اینکه سلخ را انتخاب کردم، به دلیل حضور خانواده خانم زینت بود. همچنین تحقیقات میدانی خاصی را درباره صیادان و صید صورت دادم و زمانی که وارد شروع فیلمبرداری شدم نمی‌دانستم چه اتفاقی قرار است بیفتند. در آن زمان هیچ منع و محدودیتی وجود نداشت و من از مرکز خواستم دوربین و فیلم نگاتیو در اختیارم گذاشته شود که با آن موافقت شد. در نتیجه من به همراه چند دستیار به سلخ رفته و کار را آغاز کردم.

لاری با بیان اینکه «صید کولی کر» حدود چهل دقیقه است در حالی که چیزی در حدود دویست دقیقه فیلم در اختیار داشتیم، افزود: بزرگترین مسئله من در این فیلم، دستیار قلاب‌انداز بود که باید به طریقی از او فرار می‌کردم زیرا بیشتر مراقب این بود که اتفاقی برای من نیفتد.

احمدی لاری مطرح کرد: هوشنگ لطیف‌پور گوینده معروف را از پیش برای این فیلم انتخاب کردم اما ایشان شرط گذاشتند که باید حتما متن را بپسندند و خوشبختانه این اتاق افتاد. از نظر من یکی از نقاط قوت این اثر، شیوه گویندگی متن آن است.

فرهاد ورهرام مستندساز شناخته شده نیز گفت: آقای لاری فارغ‌التحصیل مدرسه عالی تلویزیون و سینما است و ما در سال‌های ۵۱ و ۵۲ با یکدیگر هم دوره بودیم. بعد از اتمام مدرسه او به بندر عباس رفته و کار خود را آغاز کردند. سال‌های طولانی کسی از وجود این فیلم خبری نداشت. این اثر اولین فیلمی است که در روستای سلخ ساخته شده، در هیچ نقطه‌ای از ایران به جز سلخ نسبت به جمعیت و مساحت آن، این تعداد فیلم ساخته نشده و اولین فیلم نیز درباره این ناحیه، «صید کولی کر» است. پس از آن محمد تهامی نژاد، ارد زند، ابراهیم مختاری و مهرداد اسکویی نیز در آن منطقه کارهایی را کارگردانی کردند. نکته جالب این است که اکثر این فیلم‌ها با محوریت یک خانواده ساخته شدند.

ورهرام افزود: این فیلم مهمترین اثر درباره نوعی تکنولوژی صید است که این روزها به دلیل ممنوعیت صید کولی کر منسوخ شده است. «صید کولی کر» تنها فیلمی است که این تکنولوژی را نشان می‌دهد و اگر در آن زمان امکانات بیشتری در اختیار کارگردان بود، زوایای دیگری از آن نشان داده می‌شد اما متاسفانه در سال‌های تولید این اثر، چنین امکاناتی در دسترس نبود. این فیلم به عنوان یک یادگاری باقی مانده است و برای افرادی که برای فیلم‌های سینمایی تحقیق می‌کنن نیز مفید خواهد بود.

وی مطرح کرد: از سوی دیگر این فیلم دارای فیلمبرداری بسیار خوبی است زیرا آقای لاری خود از فارغ‌التحصیلان رشته فیلمبرداری است. همچنین مونتاژ این فیلم از دیگر مزایای مهم اثر است. با وجود محدودیت در ابزار و امکانات، در ساخت «صید کولی کر» دقت زیادی به کار گرفته شده است.

وراهرام درباره نمایش زندگی مردم منطقه در فیلم و اینکه آیا «صید کولی کر» یک مستند مردم‌نگاری به شمار می‌آید، گفت: در مستندهای مردم‌نگاری بخشی وجود دارد که تنها مربوط به زاویه نگاه تکنولوژی است. مثلا در یک روستا تنها طریقه بافتن فرش را می‌بینیم و وارد روستا نمی‌شویم. فرانسوی‌ها آغازگر این جریان بودند و از طریق تکنولوژی، به تحلیل جامعه می‌پرداختند. این فیلم مربوط به تکنولوژی صید است و در گفتار، به تقسیم بندی صید و مسائل دیگر پرداخته می‌شود. مهمترین محدودیت در آن زمان، فیلمبرداری به شکل نگاتیو بود زیرا هر کاست تنها ۱۰ دقیقه اجازه فیلمبرداری به ما می‌داد. افرادی که تجربه کار با سیستم آنالوگ را دارند سعی می‌کنند راش‌های زیادی را تحویل تدوینگر ندهند و آگاهانه پلان های خود را ضبط کنند. قطعا نگاتیوهای این فیلم در تلویزیون موجود هستند و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا این فیلم ترمیم شود.

در ادامه ارد عطارپور مستندساز شناخته شده نیز درباره «صید کولی کر» گفت: من از علاقه‌مندان این فیلم هستم و آن را بارها تماشا کرده‌ام با هر بار دیدن آن متوجه نکته تازه‌ای در فیلم می‌شوم. آقای لاری با تواضع از کار خود حرف می‌زنند. بسیاری از متون مستند به قلم ایشان به زبان فارسی ترجمه شده و او انسانی جست‌وجوگر در این زمینه است. فیلم نشانگر حضور یک فیلمساز بسیار توانمند در پشت دوربین است. «صید کولی کر» یک اثر مشاهده‌گر با کات‌های پی در پی است. در فیلم شاهد تکاپوی آقای لاری روی لنج هستیم درحالی که انجام فیلمبرداری روی لنج کاری بسیار دشواری است. آقای لاری دخالتی در روند اتفاق‌های مقابل دوربین ندارد اما تلاش می‌کند اجزای مختلفی را به مخاطب نشان دهد. معمولا فیلم‌های مشاهده‌گر دارای برداشت بلند هستند اما آقای لاری برای نشان دادن اجزای مختلف به کات‌های پی در پی روی آورده‌ که کاری بسیار جالب است. پایان این فیلم نیز شبیه به اثر بزرگ همینگوی به نام «پیرمرد و دریا» است. افسوس که آقای لطیف پور مدتی است کار نمی‌کنند و ما نتوانستیم افتخار همکاری با این گوینده بی‌نظیر را داشته باشیم.

پوستر فیلم سینمایی «میتو» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا شاه‌حسینی و تهیه‌کنندگی ناصر معرفت آن رونمایی شد.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: تعلیم نده بدذات را، بدذات اگر بالا رود گردن زند استاد را.

پخش بین‌المللی فیلم برعهده موسسه سینمایی «شاه‌حسین فیلم» به مدیریت علیرضا شاه‌حسینی است.

حسین سرمدی پوستر «می تو» را طراحی کرده است.

علیرضا شاه‌حسینی ساخت فیلم‌های بلند سینمایی «بوی خون، «عرفان»، «کی داده کی گرفته» و «خلوت دل» را در کارنامه هنری خود دارد.

عوامل فیلم عبارتند از سرمایه‌گذاران: مهرداد و ملیکا کلهر، مجری طرح: موسسه نیم‌نگاه، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: متین باقی‌نژاد، مدیر تولید: سعید مجد، مدیر فیلمبرداری: محمد شاه‌حسینی، مدیر صدابرداری: مهدی عسکری‌پور، طراح گریم: ریحانه رحیمی، تدوین: علیرضا شاه‌حسینی، اصلاح رنگ: فرید براری، عکاس: محسن افخمی، طراح صحنه: موسی نجوم‌طلب، طراح لباس: نازنین شاکری، سعیده سادات حسینی، موسیقی: جهانبخش یزدانی، آوا: ساناز امامیه، مدیر تدارکات: سعید اشتیاقی، طراح پوستر: حسین سرمدی، ساخت تیزر: علیرضا شاه‌حسینی و بازیگران: علیرضا شاه‌حسینی، ریحانه رحیمی، فاطمه اسماعیلی، نرگس حسینی، شکیلا علیمردانی، مهسا نژاد، مرجان ترابی، ایرج عابدینی، ناصر معرفت، محمدمهدی شیخ‌زاده، محمدصادق کاظمی کاشف، داود متین‌زاده، پیمان قهرمانی، ابراهیم ناجی، مهرداد رضایی.

اکران آنلاین فیلم سینمایی «منشی مخصوص من»

فیلم سینمایی «منشی مخصوص من» به تهیه کنندگی و کارگردانی صالح دلدم، امشب (چهارشنبه) بیست و سوم اسفندماه از ساعت هشت شب اکران آنلاین نوروزی خود را به مدت یک ماه در پلتفرم فیلیمو آغاز می کند.

در این کمدی خانوادگی، بازیگرانی همچون؛ حسام نواب صفوی، مرحوم سیروس گرجستانی، الیزابت امینی، ساناز سماواتی، مجید شهریاری، سپیده ذاکری، اردشیر کاظمی، سیاوش قاسمی، شهرام تیموریان، هاوار قاسمی، امیرحسن داودی، علیرضا کوکبی، ساناز نامدوست، ایفای نقش کرده اند.

این فیلم از آثار توقیفی دولت روحانی بود که در مدیریت سینمایی دولت سیزدهم مشکل آن حل شد و به اکران آنلاین رسیده است.

صالح دلدم پیش از این فیلم هایی همچون؛ امضا، بی دل، کباب غاز، نارمک، آکادمی کیمیایی، را به عنوان تهیه کننده و کارگردان ساخته است./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها