عمره مفرده چه اعمالی دارد؟

کد خبر: 1288014

یکی از سفرهای زیارتی پرفضیلت بین مسلمان‌ها، "عمره مفرده" است که امکان آن بعد از ۹ سال وقفه برای زائران ایرانی فراهم شده است اما عمره‌گزاران چه اعمالی را باید انجام دهند؟

عمره مفرده چه اعمالی دارد؟

یکی از سفرهای زیارتی پرفضیلت بین مسلمان‌ها، "عمره مفرده" است که امکان آن بعد از ۹ سال وقفه برای زائران ایرانی فراهم شده است اما عمره‌گزاران چه اعمالی را باید انجام دهند؟

با صدور مجوز پروازهای هواپیمایی ایران از سوی عربستان و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سازمان حج و زیارت، نخستین گروه از زائران عمره مفرده، بامداد روز دوشنبه سوم اردیبهشت عازم سرزمین وحی شدند و پس از 5 روز اقامت در مدینه منوره و زیارت مرقد رسول الله(ص)، ائمه بقیع و شهدای احد شب گذشته در مسجد شجره حاضر شده و لباس احرام بر تن کردند؛ پوشیدن لباس احرام، اولین عمل از اعمال عمره است که با نیت کردن و گفتن تلبیه محقق می‌شود.

عمره مفرده از 7 عمل تشکیل شده است که به ترتیب شامل احرام، طواف، نماز طواف، سعی، تقصیر یا حلق، طواف نساء و نماز طواف نساء است؛ احرام از مهمترین واجبات حج تمتع و عمره به شمار می‌رود و ترک عمدی احرام، حج و عمره را باطل می‌کند.

هر یک از اعمال عمره واجبات و شرایطی دارد؛ بر این اساس در مرحله نخست باید در یکی از میقات‌ها و به نیت عمره مفرده احرام بست و عازم مکه مکرمه شد.

اعمال دوم و سوم عمره طواف عمره و نماز آن است که با طهارات از حدث و خبث باید انجام شود.

چهارمین عملی که عمره‌گزاران باید انجام دهند انجام 7 سعی بین صفا و مروه است که قرآن مجید آن را از شعائر الهی معرفی کرده و در آیه: 158 سوره بقره در باره آن چنین گفته است: إِنَّ الصَّفَا وَ الْمَرْوَةَ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِ فَمَنْ حَجَّ الْبَیْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْهِ أَنْ یَطَّوَّفَ بِهِمَا وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَیْراً فَإِنَّ اللَّهَ شَاکِرٌ

بعد از پایان یافتن سعی، به قصد انجام فرمان خداوند بزرگ، مردان باید حلق یا تقصیر کنند و زنان تقصیر؛ حلق تراشیدن موی سر، و تقصیر چیدن مقداری از ناخن یا موی سر است.

اعمال ششم و هفتم، طواف نساء و به جا آوردن نماز آن است که کیفیت و شرایط آن مانند طواف زیارت و نماز آن است. طواف نساء و نماز آن مختص مردها نیست بلکه بر زنان و اطفال ممیز نیز واجب است.

با انجام اعمال مذکور، مناسک عمره به پایان می‌رسد و زائر به طور کل از احرام خارج می‌شود و هر آن‌چه که به واسطه احرام عمره مفرده حرام شده بود از این حیث حلال می‌شود./تسنیم

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها