برای بازیگر شدن باید از کجا شروع کرد؟

کد خبر: 464466

مهران رجبی مردم کردستان را افرادی فهیم و هنرمند عنوان کرد و گفت: افتخار می کنم که در جمع مردم هنردوست کردستان قرار گرفته‌ و برای آنها ایفای نقش می کنم.

ایسنا: مهران رجبی بخاطر بازی در فیلم «کالک ترش»، ساخته‌ صدا و سیمای مرکز کردستان، چند روزی را مهمان استان کردستان بود که از این فرصت استفاده کرده و لحظاتی را با وی به گفت‌وگو نشستیم.

در ابتدای مصاحبه با این بازیگر سینما و تلویزیون دلیل حضور وی را در استان کردستان جویا شدیم

پاسخ: بارها از دوستانم وصف زیبایی‌های کردستان را شنیده بودم اما هیچگاه به این استان سفر نکرده بودم، با پیشنهادی که برای بازی در فیلم بلند «کالک ترش» به بنده شد بدون درنگ این مسئله را قبول کرده و برای اجرای این نمایش به کردستان آمدم، خوشحالم که در اینجا حضور دارم و با دوستان خوبی نیز در این سفر آشنا شدم.

سوال: پتانسیل‌های جوانان کردستانی را در عرصه هنر بازیگری چگونه ارزیابی کردید؟

پاسخ: بازیگری حرفه‌ی از پیش تعیین شده‌ای نیست، هر فردی در هر شخصیت، جایگاه و ظاهری، با کمی جوهر و استعداد می‌تواند بازیگر شود و با دریافتن این دو موضوع و تمرکز بر آن رشد کند. در این چند روز که در سنندج حضور داشتم شاهد استعدادهای خوبی در زمینه بازیگری بودم که اگر جوانان این استان خود را باور داشته باشند و به درستی از استعداد­های خود استفاده کنند می توانند به بازیگران خوبی در سطح کشور بدل شوند.

سوال: سریالی همچون «تبریز در مه» در سطح ملی پخش شد و می توان گفت تمام ایران با بخشی از تاریخ تبریز و مردم آن آشنا شدند، حال با توجه به تاریخ پر افتخار کردستان به نظر شما انجام چنین پروژه‌های هنری چه میزان می‌تواند در معرفی استان فرهنگی کردستان تاثیرگذار باشد؟

پاسخ: سریال «تبریز در مه» با همراهی مسئولان فرهنگی و در رأس آن استانداری تبریز به نتیجه رسید و به سریالی فاخر مبدل گشت، مسئولان کردستانی نیز می‌توانند با حمایت از فیلمسازان این منطقه و با به تصویر کشیدن داستان‌های حماسی و شخصیت‌های علمی، همانگونه که در سریال «روزگار قریب» شخصیت علمی دکتر قریب را در سطح جامعه شناخته‌تر کرد، عمل کنند. داستان‌هایی که در این منطقه وجود دارد قابلیت تبدیل به یک فیلم‌نامه قوی را دارد، انتخاب کارگردانان خبره و استفاده از بازیگران ملی و بومی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، البته این مهم کمک زیادی به پاک کردن ذهنیت‌هایی که متاسفانه به دلیل به تصویر کشیدن شخصیت کُرد در بعضی از سریال‌ها در نقش‌های منفی به وجود آمده است، می کند. لذا برای این مسئله بزرگ، مسئولان فرهنگی استان به خصوص استانداری کردستان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

سوال: برای بازیگر شدن باید از کجا شروع کرد؟

پاسخ: «پر کاهم در مصاف تند باد/ خود ندانم در کجا خواهم فتاد» گاهی در مسیر زندگی انسان­ها اتفاقاتی رخ می دهد که در روال زندگی او بسیار تاثیرگذار است، اما برای تبدیل شدن به یک بازیگر خوب، تمرین، کلاس‌های بازیگری و ممارست بسیار مهم است؛ البته در کنار این مسائل اندکی شانس هم بسیار تاثیرگذار است که در یک بازه رمانی کارگردان خوبی شما را ببیند و استعداد و جنم شما را برانداز کند و پرورش دهد.

سوال: مردم بیشتر مهران رجبی را به عنوان بازیگر طنز می‌شناسند ولی در فیلم «خانه­ی پدری» در یک سکانس بسیار خشن ایفای نقش کردید، دلیل قبول کردن بازی در این سکانس چه بود؟

پاسخ: یک بازیگر باید توانایی انجام بازی کردن در هر شخصیتی را داشته باشد و نباید خود را فقط در یک قالب خاص قرار دهد، البته بیش از 50 درصد از کارهای بنده در قالب طنز و مابقی در بخش‌های جدی با قالبی طنز بوده است. در اینجا مهم این است نقشی که به ما سپرده می شود به گونه‌ای اجرا شود که جوابگو اعتماد مردم باشد.

سوال: مردم کردستان را چگونه دیدید؟

پاسخ: واقعا مردم کردستان افرادی فهیم و هنرمند هستند و افتخار می کنم که در جمع این مردم هنردوست قرار گرفته‌ و برای آنها ایفای نقش می کنم.

سوال: به عنوان آخرین سوال دیدگاه اهالی سینما کشور نسبت به کردستان و فیلمسازان آن چگونه است؟

پاسخ: همه اهالی سینما، کردستان و مردم آن را دوست دارند و به آنها احترام می‌گذارند، دلیل این مسئله ماهیت قوم کُرد و آنکه مردم کُرد انسان‌های فهیم، ارزنده و زحمت‌کشی هستند و این مسئله باعث شده مردم کردستان از دید اهالی سینمای کشور در جایگاه ویژه‌ای قرار گیرند.

مهران رجبی در دهم دی‌ماه ۱۳۴۰ در روستای واریان کرج به دنیا آمده است و دوران دانشگاه را در رشته گرافیک در دانشگاه تهران طی کرد، دوران کارشناسی ارشد را نیز در دانشگاه تربیت مدرس تهران در رشته گرافیک گذراند.

استعداد وی در زمینه بازیگری ابتدا به وسیله «رضا میرکریمی» که هم کلاس او در دانشگاه بود کشف شد و توسط او به تلویزیون و سینما راه یافت.

رجبی حضور در جلوی دوربین را در سال ۱۳۷۶ در مجموعه تلویزیونی «بچه‌های مدرسه همت» تجربه کرد و همین سریال باعث شد نظر بسیاری از کارگردان‌های مطرح کشور را به خود جلب کند.

در سال ۱۳۷۸ با بازی در فیلم سینمایی «کودک و سرباز» به کارگردانی رضا میرکریمی نخستین کار سینمایی را در کارنامه‌اش ثبت کرد؛ نقش زیبای او در این فیلم کاندیدای جایزه جشنواره فجر شد که برای بازیگری تازه‌کار جای افتخار بود.

با فیلم «زیر نور ماه»، فیلم بعدی میرکریمی که رجبی در آن ایفاگر نقش «روحانی مدیر حوزه» بود مورد توجه همگان و بخصوص منتقدان قرار گرفت و پیشنهاد بازی در «خانه‌ای بر روی آب» و «از کنار هم بگذریم» نیز به وی شد.

وی تاکنون در نقش‌های بسیاری ظاهر شده که برخی از آنها همچون «میرزا علی اصغر قریب» پدر دکتر محمد قریب در مجموعه تلویزیونی «روزگار قریب» همواره در اذهان خواهد ماند.

مهم‌ترین ویژگی بازی مهران رجبی این است که وی نسبت به دیگر بازیگران سینما و تلویزیون ایران، بسیار راحت و اصطلاحاً رئال و واقعی نقشش را بازی می‌کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها