انصراف بهاره افشاری از پذیرفتن بیست بیلبورد اهدایی به «سریک»

کد خبر: 843589

بهاره افشاری؛ کارگردان و تهیه کننده مستند «سریک» پس از حاشیه‌هایی که برای هدیه میلیاردی اش از سوی شهرداری تهران در روز تولد وی به وجود آمد، در یادداشتی از پذیرفتن این هدیه انصراف داد.

خبرگزاری صبا: بهاره افشاری؛ کارگردان و تهیه کننده مستند «سریک» با انتشار نامه‌ای از قبول بیلبورد‌های اهدای شهرداری تهران برای فیلم سریک انصراف داد.

در متن این یادداشت آمده است:

فضای مه‌آلود و سیاست‌زده‌ای که این روز‌ها بر جامعه حاکم شده، باعث می‌شود از هر رفتاری، تعبیر سیاسی شود.

‎همه دوستانی که این روز‌ها خبر هدیه شش میلیاردی شهرداری را به من می‌دهند، خودشان بیش از هر کس دیگری بر این موضوع واقف هستند که این هدیه، هدیه شخصی از سوی یک نهاد به یک فرد نبود. پر واضح است نهاد‌هایی مانند شهرداری و صدا و سیما یکی از وظایف‌شان کمک به آثار فرهنگی مستقلی است که در فضای بغرنج اقتصادی این روز‌ها سعی در ادامه حیات و بقا دارند. این اولین بار نیست و صد البته آخرین بار هم نخواهد بود که ارگان‌هایی نظیر شهرداری و تلویزیون امکاناتی نظیر بیلبورد و تیرز‌های تبلیغاتی خود را با تخفیف‌های حداکثری یا به شکل رایگان در اختیار اهالی فرهنگ قرار می‌دهند تا از این طریق امکان حیات را برای آن‌ها فراهم کنند.

‎در مراسم اکران خصوصی فیلم «سریک» در امتداد وظایف نهاد شهرداری جهت حمایت از سینمای مستقل، پیشنهاد اختصاص بیست بیلبورد به فیلم «سریک» مطرح شد. سوال من اینجاست کدام کارگردانی که غایت آرزویش دیده شدن فیلمش است از این امکان چشم‌پوشی می‌کند؟ هرچند که بعد‌ها این کمک فرهنگی در این فضای ملتهب، تعبیر به هدیه شخصی شد. (که باز پر واضح است پیشنهاد هدیه یا حتى حسن نیت کمک به سینماى مستقلى که از جانب کسى دیگر اولین بار مطرح شده و نه از طرف گروه سریک چرا باید باعث شرمسارى گروه ما شود؟) این در حالی است که به لطف خدا و مردم نازنین فیلم ما در هفته اول بدون هیچ تبلیغى در نخستین ساعات فروش تمام بلیت هایش به پایان رسید.

‎از عزیزانی که از شرایط اقتصادی مردم سواستفاده می‌کنند تا برای آن‌ها ایجاد سوتفاهم کنند پرسشی دارم و آن این است چگونه من را متهم به گرفتن هدیه میلیاردی از بیت‌المال می‌کنند در حالی که به خوبی واقف هستند بیلبورد‌هایی که قرار بود به این فیلم مستند اختصاص داده شوند، بیلبورد‌هایی بودند که همواره جهت معرفی و تبلیغ آثار فرهنگی در زمانی تعریف شده از آن‌ها بهره گرفته می‌شود و در این زمان تعریف شده این بیلبورد‌ها در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی و در نهایت چرخه اقتصادی قرار ندارد و در خدمت فرهنگ است. ضمن اینکه تاکنون افکار عمومی نه تنها هرگز نسبت به تخفیفات فرهنگی از این جنس واکنشی نشان نداده بلکه آن را راهکاری برای دوام هنر دانسته است. ‎به هر روی پیش از اکران فیلم خصوصی «سریک» ما هیچ درخواستی مبنی بر گرفتن بیلبورد، نه به شهرداری و نه هیچ نهاد دیگری ارائه نداده بودیم؛ و این پیشنهاد صرفا از سوی این نهاد و در راستای وظایفش که حمایت از فرهنگ و هنر است، ارائه شده بود.

‎ در طول دوران زندگیم و در شرایط متفاوت سکوت را بهترین پاسخ در مقابل قضاوت‌های بی رحمانه می‌دانستم. اما امروز در جایگاه تهیه کننده و کارگردان «سریک» نمی‌توانم سکوت کنم و چشمم را روی زحمات یک ساله گروهم ببندم. این روز‌ها من و فیلم «سریک» آماج تندترین و بی‌رحمانه‌ترین قضاوت‌ها قرار گرفته ایم در حالی که در این ماجرا تقصیری متوجه ما نبوده است.

‎اما در نهایت به احترام افکار عمومی که این روز‌ها تحت تاثیر فضای التهاب‌آمیز سیاسی دچار سوتفاهم شدند، انصراف خود را از پذیرفتن بیست بیلبورد فیلم «سریک» اعلام می‌کنم و آرزو دارم هنر ما بتواند همچنان مستقل و بدون سایه سیاست به حرکتش ادامه دهد و ما با تعبیر‌های این چنینی جلوی بقای هنر را نگیریم.

این بار با تمام وجود می‌ایستم و اجازه نمی‌دهم زحمات گروهم فداى بازی‌هاى پشت پرده شود. خدا را بهترین ناظر و شاهد می‌دانم و مردم نازنین را بهترین مبلغ فیلمم.

با احترام بهاره افشارى

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها