رایزنی‌ امیرعبداللهیان با دبیرکل سازمان ملل درباره تحولات غزه

کد خبر: 1252569

امیرعبداللهیان با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در مقر این سازمان دیدار و طرفین درباره آخرین تحولات منطقه غرب آسیا (خاورمیانه)، درگیری‌ها میان گروه‌های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی و نیز وضعیت اسفناک نوار غزه بحث و گفت‌وگو کردند.

رایزنی‌ امیرعبداللهیان با دبیرکل سازمان ملل درباره تحولات غزه

وزیر امور خارجه در دیدار با دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع غزه و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به گفت‌وگو پرداخت.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره فلسطین در نیویورک حضور دارد، امشب (جمعه) پنجم آبان ماه در مقر سازمان ملل در نیویورک با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفت‌وگو کرد.

اوضاع غزه و ضرورت توقف جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم بی دفاع غزه از جمله محورهای این گفت‌وگو است.

حسین امیرعبداللهیان که بامداد پنجشنبه چهارم آبان ماه در پاسخ به دعوت وزیر خارجه برزیل به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت وارد نیویورک شد، شب گذشته در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره فلسطین حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت. وزیر امور خارجه در مجمع عمومی خطاب به جنگ افروزان صهیونیست و دولتمردان آمریکایی گفت: ما از گسترش و دامنه جنگ در منطقه استقبال نمی‌کنیم، اما اگر نسل کشی در غزه ادامه یابد، از این آتش در امان نخواهید ماند. (اینجا بخوانید)

وی در بدو ورود به نیویورک در جمع خبرنگاران گفته بود که در نشست مجمع عمومی مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوع تحولات منطقه را بیان خواهد کرد.

وزیر خارجه همچنین اعلام کرد که شرایط منطقه غرب آسیا به نقطه نگران کننده‌ای برای همه کشورهای منطقه رسیده و هر آن احتمال خارج شدن کنترل از دست همه طرف‌ها وجود دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی از دیدارش با گوترش هم خبر داد و عنوان کرده بود که فرصتی است با آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل راجع به تحولات از نزدیک رایزنی داشته باشیم.

 وزیر امور خارجه از ابتدای تحولات اخیر در فلسطین و در این مدت یک بار به گوترش درباره اوضاع غزه نامه نوشت و همچنین با وی تلفنی گفت‌وگو کرد. وی در نامه‌ به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به وقوع فاجعه انسانی بزرگ در فلسطین اشغالی هشدار داد و از وی خواست تدابیر لازم را برای جلوگیری از تداوم جنایات شنیع صهیونیست‌ها به عمل آورد. (اینجا بخوانید)

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل گفته بود: انتظار داریم سازمان ملل برای ارسال آب و غذا و اقلام انسانی به غزه اقدامات فوری را بدون وقفه انجام دهد.

حسین امیرعبداللهیان از ابتدای جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در نوار غزه که در واکنش به عملیات غافلگیرانه طوفان الاقصی صورت گرفت، رایزنی‌هایی را به صورت تلفنی با برخی همتایان نیز صورت داد. او در این راستا سفری به چهار کشور منطقه داشت و در نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی در جده نیز شرکت و با تعدادی از مقامات حاضر درباره اوضاع غزه گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز با گوترش در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از این در اظهاراتی از اقدام گوترش برای حضور در مرز رفح تقدیر کرده بود و آن را قابل تحسین خوانده و گفته بود: امیدواریم نقش سازنده‌ای که دبیرکل سازمان ملل ایفا کرد، در شورای امنیت نیز شاهد دفاع از حقوق مردم فلسطین توسط اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت باشیم.

 

 

حجم ویدیو: 2.46M | مدت زمان ویدیو: 00:00:28 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها