مخبر: سرنوشت ملت‌های منطقه باید به دست خود آنها رقم بخورد

کد خبر: 1269664

معتقدیم با حفظ و احترام به اصل حاکمیت مستقل کشورها، سرنوشت ملت‌های منطقه باید به دست خود آنها رقم بخورد. این معنای عملی دموکراسی است.

مخبر: سرنوشت ملت‌های منطقه باید به دست خود آنها رقم بخورد

معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: محاصره طولانی مدت غزه و تبدیل این باریکه به بزرگترین زندان روباز جهان، زمینه ساز خروش نیروهای مقاومت علیه دشمنان شان و اقدام برای بازپس گیری حقوق از دست رفته خود شد.

 «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که با حضور سران و مقامات عالی کشورهای عضو این جنبش برگزار می شد، هرگونه اقدام فلسطینیان تحت اشغال را حق ذاتی آنها برای مقاومت به هر وسیله ممکن دانست و تلاش رژیم صهیونیستی و حامیان غربی اش را برای معرفی این مبارزه مشروع به عنوان اقدامی تروریستی فاقد وجاهت قانونی و یک خدعه و فریب دانست.

مخبر در مقدمه سخنرانی خود نشست «سران جنبش عدم تعهد» را فرصت مغتنم بر شمرد و گفت: از جمهوری آذربایجان برای پیشبرد امور جنبش در دوران دشوار همه گیری کرونا قدردانی می نمایم و از میزبانی گرم دولت و ملت عزیز اوگاندا نیز تشکر نموده و ریاست این کشور را بر دو گروه بسیار مهم و تأثیر گذار بین المللی یعنی "جنبش عدم تعهد" و "گروه ۷۷ و چین" تبریک می گویم.امیدوارم در این دوره شاهد دست یابی به اهداف سازمانی و حرکت به سمت عدالت و انصاف در محیط بین المللی باشیم.

روح حاکم بر جنبش عدم تعهد، همگرایی برای مبارزه با انحصار قدرت و عدم وابستگی است

وی با بیان اینکه جنبش عدم تعهد در زمانه ای به ظهور رسید که دنیا در معرض آسیب های ناشی از فضای دو قطبی جنگ سرد قرار داشت، تصریح کرد: روح حاکم بر جنبش عدم تعهد، همگرایی برای مبارزه با انحصار قدرت و عدم وابستگی است. امروز با گذشت چند دهه، هنوز نشانه های تهدید و دخالت از سوی قدرت های سلطه گر بر مناسبات جهانی سایه افکنده است. بنابراین فعال سازی ائتلاف هایی نظیر جنبش عدم تعهد برای عبور از چالش ها بیش از پیش ضرورت دارد.

فعالتر کردن جنبش عدم تعهد در مجامع بین المللی به نفع جامعه جهانی است زیرا هدف اصلی این جنبش تلاش برای تحقق عدالت و گسترش حاکمیت قانون به جای حاکمیت زور در نظام بین الملل است.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: معتقدیم فعالتر کردن جنبش عدم تعهد در مجامع بین المللی به نفع جامعه جهانی است زیرا هدف اصلی این جنبش تلاش برای تحقق عدالت و گسترش حاکمیت قانون به جای حاکمیت زور در نظام بین الملل است. وقوع دهها جنگ خانمان سوز، سلطه نامبارک غرب بر مناطق مختلف دنیا در قالب استعمار نوین، غارت منابع مادی ملتها، رواج تبعیض در روابط بین الملل و مانع تراشی در حل و فصل عادلانه مشکلات جامعه بین المللی از جمله مصادیق بارز بی عدالتی و ناکارآمدی این نظام بین الملل محسوب می شود. تلاش غرب برای سلطه سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی بر سایر ملت ها، بسیاری از ارزش های اخلاقی و بومی ما را در معرض تهدید قرار داده است. در صورت عدم انسجام لازم برای پشتیبانی از اصول مندرج در منشور عدم تعهد، هر روز بر دامنه نفوذ و چیرگی فرهنگ غرب و نابودی ارزش های بومی و ملی افزوده خواهد شد.

مخبر اظهار کرد: به رغم تلاشهای صورت گرفته برای برپایی صلح و توسعه پایدار میان کشورها، هنوز جهان ما درگیر جنگ و خشونتهای پی در پی است. تحولات جاری در غزه و شهادت هزاران کودک، زن و افراد بی گناه به دست رژیم جنایتکار صهیونیستی در کنار بسیاری از اقدامات تروریستی صورت گرفته نظیر ترور رهبران گروه های مقاومت فلسطینی، و یا حادثه ناگوار اخیر در شهر کرمان ایران وشهادت جمعی از هموطنان ما در این واقعه تروریستی، قلب هر انسان آزاده ای را اندوهگین می سازد.

عمق بحران غزه و قساوت به کار رفته در این جنگ نابرابر خارج از توصیف است

وی با تاکید بر اینکه امروز منطقه غرب آسیا، شرایط حساسی را سپری می کند؛ متذکر شد: هر گونه تلاش برای جلوگیری از گسترش آتش افروزی و بازگشت امنیت در سرزمین های فلسطینی، به صورت آشکار و پنهان توسط رژیم صهیونیستی و یا دولت های حامی آن با شکست مواجه خواهد شد. اقدمات رژیم صهیونیستی در به خاک و خون کشیدن انسان های بی گناه، و کشتار دیوانه وار بیش از ۲۴ هزار نفر که بیش از ۱۰ هزار نفر آنها کودک هستند و بمباران بی وقفه و شدید خانه ها و زیرساخت های شهری در غزه، روایت نسل کشی و خشونت افسار گسیخته ای است که علیه یک ملت با هویت مشخص در حال انجام است.

مخبر با اشاره به اینکه عمق بحران غزه و قساوت به کار رفته در این جنگ نابرابر خارج از توصیف است، تاکید کرد: این وضعیت در حالی جریان دارد که سازمان ها و بسیاری از سازوکارهای بین المللی، به دلیل نفوذ و مداخله آمریکا از حل آن عاجز مانده اند. رژیم صهیونیستی برای فرار از شکست و عبور از این بحران خود خواسته و فراگیری خشم جهانی ایجاد شده علیه خود، به دنبال گسترش دامنه جنگ به سایر کشورها و درگیر کردن عوامل بیرونی با بحران غزه و تحریف افکار عمومی است.

 مدعیان دروغین حقوق بشر، منافع خود را بر حقوق انسانی مقدم داشته و به دور از هرگونه انسانیت و موازین بین المللی و میراث حقوق بشر، پشتیبان این تراژدی انسانی شده اند و تمامی راههای بین المللی برای پایان این جنایت بی سابقه را بسته اند.

وی تصریح کرد: مدعیان دروغین حقوق بشر، منافع خود را بر حقوق انسانی مقدم داشته و به دور از هرگونه انسانیت و موازین بین المللی و میراث حقوق بشر، پشتیبان این تراژدی انسانی شده اند و تمامی راههای بین المللی برای پایان این جنایت بی سابقه را بسته اند. واضح است که ریشه های بحران را باید در بیش از ۷۰ سال خشونت، غصب سرزمین و به کارگیری سیاست های تبعیض آمیز علیه مردم فلسطین جستجو کرد. محاصره طولانی مدت غزه و تبدیل این باریکه به بزرگترین زندان روباز جهان، زمینه ساز خروش نیروهای مقاومت علیه دشمنان شان و اقدام برای بازپس گیری حقوق از دست رفته خود شد. به همین دلیل هرگونه اقدام فلسطینیان تحت اشغال، حق ذاتی آنها برای مقاومت در برابر اشغال به هر وسیله ممکن شامل مبارزات مسلحانه است که بارها توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد و نیز نشست های سران و وزرای خارجه این جنبش مورد تأکید قرار گرفته است. بنابراین، هر گونه تلاش رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آنها برای معرفی مبارزه فلسطینی ها به عنوان اقدامی تروریستی، نه تنها فاقد وجاهت قانونی است بلکه یک خدعه و فریب کاملاً ناجوانمردانه است.

توصیه ایران به اعضای جنبش عدم تعهد؛ تلاش در به رسمیت شناختن حق ذاتی فلسطینیان

معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از آفریقای جنوبی اقدام شجاعانه و ابتکار عمل  در طرح شکایت بین المللی علیه  رژیم غاصب صهیونیستی در دادگاه لاهه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از اعضای جنبش عدم تعهد می خواهد برای مقابله با رژیم آپارتاید صهیونیستی از همه ظرفیتهای سیاسی و اقتصادی خود استفاده کنند و تمام تلاش خود را در راستای به رسمیت شناختن حق ذاتی فلسطینیان به کار گیرند. برقراری فوری آتش بس، ارسال فوری کمک های بشردوستانه به تمامی مناطق نوار غزه، قطع کامل اجرای سیاست کوچ اجباری ساکنان، و نیز شروع فوری روند بازسازی غزه و سایر مناطق اشغالی فلسطین باید در دستور کار قرار گیرد. صلح پایدار و عادلانه در فلسطین تنها از طریق پایان اشغال تمامی سرزمین های فلسطین، سوریه و لبنان، بازگشت آوارگان فلسطینی و تضمین حق تصمیم گیری آزادانه تمامی فلسطینی های اصلی ساکن در فلسطین و یا رانده شده از زادگاه خویش برای آینده خود از طریق یک همه پرسی عمومی میّسر است.

تحریم های یک جانبه آمریکا نمونهای آشکار از تروریسم اقتصادی است

وی اظهار کرد: معتقد هستیم بسیاری از سازوکارهای مهم ایجاد شده در روابط میان کشورها از جمله جنبش عدم تعهد می تواند نقش مهم و سازنده ای را در جلوگیری از جنگ و توسعه صلح پایدار ایفا کند. چالش های جهانی نظیر جنگ ها، مخاطرات زیست محیطی، بحران های اقتصادی، جرایم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر، افزایش موج پناهندگان، به تنهایی توسط یک دولت قابل حل نیستند. مواجهه با این تهدیدات و چالش ها، نیازمند اتخاذ تدابیر قاطع و همکاری در سطح گسترده و جهانی است. تحریم های یک جانبه آمریکا و برخی دیگر از کشورها از جمله مصادیق نقض آشکار اصول سازمان ملل متحد و نمونهای آشکار از تروریسم اقتصادی است. از طرفی، از آنجا که این تحریمها ضعیف ترین اقشار جامعه را بیشتر از سایرین تحت تأثیر خود قرار می دهد، بنابراین کاملاً غیرانسانی و ضدحقوق بشری نیز هستند. جنبش عدم تعهد باید مخالفت خود را با آنها تشدید و اقدامات خود را برای بی اثر ساختن آنها تقویت کند.

همکاران گرامی،عصر یک‌جانبه‌گرایی و تحمیل سیاستهای خودسرانه و منفعت طلبانه پایان یافته است.

در شرایط حساس کنونی، جنبش عدم تعهد به عنوان بزرگترین تشکل مرکب از اعضای سازمان ملل متحد، باید با الهام از اندیشه های متعالی بنیانگذاران خود، نقش تاریخی خود را ایفا کند. از این رو، همکاری دسته جمعی کشورها در نظام بین الملل در راستای ایجاد یک نظم نوین صلح محور با شعار «امنیت برای همه، ناامنی برای هیچ کس» ضرورت می یابد. تحقق این هدف، رسالتی بزرگ برای جامعه بین المللی به ویژه دولت های عضو جنبش عدم تعهد است.

ملتهای مستقل و آزاده جهان، زور، تحمیل و تحقیر را بر نمی تابند

مخبر با بیان اینکه ملتهای مستقل و آزاده جهان، زور، تحمیل و تحقیر را بر نمی تابند، تاکید کرد:  فلسفه وجودی این جنبش به عنوان صدای رسای ملتهای مستقل جهان، حفظ استقلال ملتهای در حال توسعه و حمایت از حق تعیین سرنوشت آنهاست.متأسفانه، امروز انفعال و بی اعتنایی آشکار در قبال بی عدالتی و جنگ سالاری در سطح جهان، به یک ویژگی بارز نظام بین‌الملل تبدیل شده که ناکارآمدی شورای امنیت ملل متحد مصداق آشکار آن است. در شرایط حساس کنونی، جنبش عدم تعهد به عنوان بزرگترین تشکل مرکب از اعضای سازمان ملل متحد، باید با الهام از اندیشه های متعالی بنیانگذاران خود، نقش تاریخی خود را ایفا کند. از این رو، همکاری دسته جمعی کشورها در نظام بین الملل در راستای ایجاد یک نظم نوین صلح محور با شعار «امنیت برای همه، ناامنی برای هیچ کس» ضرورت می یابد. تحقق این هدف، رسالتی بزرگ برای جامعه بین المللی به ویژه دولت های عضو جنبش عدم تعهد است.

ایجاد یک نظم نوین صلح محور با شعار "امنیت برای همه، ناامنی برای هیچکس" ضرورت اساسی دارد

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با رد یکجانبه گرایی، بر ایجاد شبکه های نوین از همکاریهای فراگیر با اولویت همسایگان و آسیامحوری تأکید دارد، خاطر نشان کرد: تعیین سازو کارهای امنیتی مشترک، توسعه زیرساختهای ترانزیت زمینی، هوایی و دریایی و حفظ محیط زیست جزو اولویت های منطقه ماست. جمهوری اسلامی ایران در مسیر ایفای نقش خود در جنبش عدم تعهد و با پایبندی به اصول مندرج در این پیمان، پیوسته به عنوان کنشگری فعال در مسیر حفظ صلح و امنیت و روابط دوستانه میان کشورهای منطقه بوده است. و نیز در مقابله با هر پدیده شرورانه از جمله تروریسم، قاچاق مواد مخدر و اشغال خارجی در سطح منطقه نقش آفرینی کرده و بارها از طریق ارایه ابتکارات منطقه ای در زمینه ترویج صلح و دوستی در منطقه فعال بوده است.

ایران آماده همکاری های اقتصادی گسترده برای تامین منافع همه کشورهای منطقه است

معاون اول رئیس جمهور ضمن تأکید بر ضرورت حفظ وضعیت ژئوپولیتیک منطقه و مخالفت با هرگونه تغییر در مرزهای بین المللی، گفت: خواهان اولویت دادن به توسعه روابط اقتصادی، بازرگانی و تجاری میان کشورهای منطقه از جمله از طریق تکمیل و توسعه راههای مواصلاتی هستیم و آمادگی کامل خود را برای همکاری جهت تحقق منافع پایدار اقتصادی همه کشورهای منطقه اعلام می کنیم. معتقدیم با حفظ و احترام به اصل حاکمیت مستقل کشورها، سرنوشت ملتهای منطقه باید به دست خود آنها رقم بخورد. این معنای عملی دموکراسی است.در پایان، آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری با اوگاندا و کلیه دولت های عضو جنبش جهت ارتقای کارآیی آن به منظور پیشبرد علایق و منافع مشترک اعلام می کنم./ ایرنا

حجم ویدیو: 3.71M | مدت زمان ویدیو: 00:01:59 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها