زمان شروع ماه مبارک رمضان /شیوه‌ تعیین ابتدای ماه رمضان ۱۴۴۵

کد خبر: 1279462

بر اساس آخرین فتاوای مقام معظم رهبری ( شرط هم افق بودن، کافی بودن رؤیت به وسیله ابزارهای رصدی و اعتبار رؤیت هلال در روز برای اثبات اول ماه بودنِ فردای آن روز ) شیوه تعیین اول ماه رمضان ۱۴۴۵ اعلام شد.

زمان شروع ماه مبارک رمضان /شیوه‌ تعیین ابتدای ماه رمضان ۱۴۴۵

بر اساس آخرین فتاوای مقام معظم رهبری ( شرط هم افق بودن، کافی بودن رؤیت به وسیله ابزارهای رصدی و اعتبار رؤیت هلال در روز برای اثبات اول ماه بودنِ فردای آن روز ) شیوه تعیین اول ماه رمضان ۱۴۴۵ به شرح ذیل ارائه می گردد:

۱. در اقیانوسیه، شرق آسیا، آسیای میانه، روسیه و کشورهای شمالی اروپا روز دوشنبه ۱۱ مارس ۲۰۲۴ استهلال نمایند.

اما در بقیه مناطق دنیا روز یکشنبه ۱۰ مارس اقدام به استهلال نمایند که در صورت توفیق در رؤیت هلال، دوشنبه اول ماه رمضان آنان خواهد بود.

۲. در صورتی که در ایران روز سه شنبه ۱۲ مارس ۲۰۲۴ به عنوان اول ماه رمضان اعلام گردد، کشورهای غرب آسیا، تمامی کشورهای آفریقا، اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی از این اعلام تبعیت نمایند مگر کشورها و مناطقی از آمریکای شمالی و جنوبی که غروب روز یکشنبه ۱ مارس موفق به رؤیت هلال شده باشند که دوشنبه اول ماه آنان خواهد بود.

۳. کارشناسان رؤیت هلال پیش بینی می کنند هلال غروب روز دوشنبه ۱۱ مارس در تمام دنیا به راحتی قابل رؤیت خواهد بود اما روز قبل از آن در غروب یکشنبه نیز این هلال در ونزوئلا، کلمبیا، اکوادو، نیمه شمالی پرو، شمال غربی تمامی برزیل، تمامی کشورهای آمریکای مرکزی، ایالات متحده (به جز ایالات واقع در شمال شرقی آن ) و غرب و جنوب غرب کانادا قابل رؤیت خواهد بود.

* با توجه به استفتائی که از مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه) شده است در صورتی که از گفته کارشناسان برای فرد مکلف اطمینان به قابل رؤیت بودن هلال حاصل شود، عمل بر طبق آن شرعاً مانعی ندارد.

شروع ماه مبارک رمضان از روز سه‌شنبه

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: رویت هلال ماه مبارک رمضان در روز یکشنبه ۲۰ اسفند امکان پذیر نیست.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه رویت هلال ماه مبارک رمضان در روز یکشنبه ۲۰ اسفند امکان پذیر نیست، گفت: هلال ماه رمضان در روز دوشنبه ۲۱ اسفند به راحتی قابل رویت است.

بنابراین مسلمانان خداجوی ایران از روز سه شنبه روزه دار خواهند بود./ پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

 

حجم ویدیو: 962.75K | مدت زمان ویدیو: 00:00:30 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها