قالیباف: هفته بعد گزارش جلسه ارزی مجلس و دولت در صحن مطرح می‌شود

کد خبر: 1287006

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک دولت و مجلس درباره ارز، گفت: حتماً گزارش جمع‌بندی مربوط به مسائل ارزی را هفته بعد در صحن مجلس ارائه می‌دهیم.

قالیباف: هفته بعد گزارش جلسه ارزی مجلس و دولت در صحن مطرح می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه گذشته دولت و مجلس درباره موضوعات ارزی و ادامه آن در چهارشنبه هفته جاری، گفت: گزارش جمع بندی این جلسات در صحن علنی هفته آینده ارائه می شود.

صدیف بدری در نشست علنی امروز (دوشنبه، 3 اردیبهشت ماه 1403) مجلس شورای اسلامی در تذکری بر اساس بند (11) ماده (22) قانون آئین نامه داخلی مجلس، عنوان کرد: هفته دیگر دستورکار صحن علنی با موضوع بودجه خواهد بود و دیگر عمری از مجلس فعلی باقی نمانده از این رو چرا باید در اواخر مجلس، موضوع اساسی اینچنینی را به کمیسیونی خاص بدهیم که این کار شأن و اقتدار مجلس را زیر سوال می برد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه موضوعات مهم تر دیگری برای رسیدگی همچون مسائل ارزی و اقدامات بانک مرکزی در این خصوص وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود، گفت: تراز تجاری در حال حاضر منفی است از این رو باید به جای رسیدگی به این موضوعات به مسائل اقتصادی رسیدگی شود.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی درباره جلسه ای که مجلس با دولت درباره موضوعات ارزی داشت، گفت: روز یکشنبه جلسه ای در مجلس با دوستان دولت، بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و رؤسای کمیسیون های اقتصاد، صنایع و معادن، برنامه و بودجه و جهش تولید مجلس شورای اسلامی داشتیم.

رئیس قوه مقننه در ادامه، تصریح کرد: ادامه این جلسه در روز چهارشنبه برگزار خواهد شد که حتما گزارش جمع بندی آن در صحن علنی هفته آینده ارائه می شود./خانه ملت

ارائه گزارش جمع‌بندی بررسی سیاست‌های ارزی با دولت هفته آینده در صحن

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس که نسبت به سیاست‌های ارزی دولت انتقاد داشت، گفت: اختلاف نظرهای موجود در این موضوع در حال بررسی با دولت است و گزارش جمع بندی آن هفته آینده در صحن قرائت می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مهدی طغیانی در جلسه علنی صبح امروز(دوشنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری درباره بحث سیاست ارزی کشور که درباره آن دو قانون بانک مرکزی و قانون ماده 20 احکام دائمی وجود دارد، گفت: سیاست های ارزی کشور مشخص شده است اما بانک مرکزی بدون توجه به این سیاست، در بی سیاستی مطلق، قیمت بازار را انکار می کند و می گوید کاری به قیمت بازار ارز ندارد؛ بله شما کاری ندارید اما او به شما کار دارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: قیمت بازار غیررسمی یا بازار آزاد ارز که باید با سیاست های بانک مرکزی کنترل می شد در دو ماه اخیر با افزایش 15 هزار تومانی مواجه شده است و بعد از تمام التهابات تنها 2 هزار تومان کاهش یافته است.

وی در ادامه با بیان اینکه این اتفاقات به این معنا است که بانک مرکزی برنامه ای برای سیاستگذاری ارزی منطبق بر قانون ندارد، عنوان کرد: بی ثباتی ارزی عامل ناامنی است. مشکل ناامنی صرفا با مسائل جنگی که توسط دشمنان به وجود می آید نیست بلکه مشکل همین سیاستگذاری های ارزی است که روح و روان مردم را نابود می کند.

طغیانی در ادامه با بیان اینکه با سیاستگذاری فعلی، نیاز ارزی کشور روز به روز افزایش یافته و ارزآوری کاهش داشته است، عنوان کرد: کم اظهاری در واردات و بیش اظهاری صادرات نتیجه بی رغبتی به صادرات می شود این در حالی است که در برنامه هفتم گفته ایم سالیانه باید 23 درصد صادرات افزایش یافته و ارزآوری کنیم اما با این سیاست ها نمی شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس باید نظرسنجی از صادرکنندگان داشته باشد و ببیند آیا آنها با این سیاست های ارزی مایل به صادرات هستند یا خیر، خاطرنشان کرد: در حال حاضر صادرات معکوس است و کسی مایل به آن نیست. آقایان به ارز نفت دلخوش کرده اند در حالی که ارز نفت ناامنی می آورد یعنی اگر در آینده رئیس جمهور دولتی در دنیا تغییر کند، نمی توانیم همین بازار را کنترل کنیم و انتظارات بدتر از واقعیت بازار آزاد خواهد بود؛ ما مسئول ورود و کنترل اوضاع هستیم.

دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر با تأکید مجدد بر اهمیت موضوع ارز، گفت: در این خصوص جلسه ای برگزار شده و اشکالات کار بیان شده است. قطعا در سیاست های ارزی اختلاف نظرهایی بوده که در حال بررسی به همراه دوستان دولت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتما تا هفته آینده گزارش جمع بندی را به صحن مجلس می آوریم که این موضوع دنبال شود./خانه ملت

حجم ویدیو: 2.79M | مدت زمان ویدیو: 00:00:43 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها