قالیباف: اولین‌بار است جداول بودجه به صحن می‌آید

کد خبر: 1288153

رئیس مجلس:در ۴۴ سال گذشته اولین‌بار در تاریخ مجلس است که تک‌تک جداول بودجه به صحن علنی می‌آید؛ این دستاورد بزرگ مجلس یازدهم است

قالیباف: اولین‌بار است جداول بودجه به صحن می‌آید

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در پاسخ به تذکر زنگنه نماینده تربت حیدریه در انتقاد از روند بررسی جداول لایحه بودجه 1403 در کمیسیون تلفیق گفت: اگر نقدی هم دارید آن را منصفانه بیان کنید. در 40 و اندی سال گذشته چه زمانی جداول بودجه در صحن مجلس بررسی شده و نمایندگان تک به تک به جداول رأی داده‌اند که شما امروز می‌فرمایید غیرشفاف‌ترین بودجه است؟

وی با تاکید بر اینکه نباید به مجلس ظلم شود، گفت: هیچ زمانی تک تک نمایندگان جداولی مصوب در بودجه را نمی‌دیدند. پس  در تاریخ مجلس شورای اسلامی نخستین بار است که مجلس یازدهم جداول را به رای نمایندگان گذاشته است، از طرف دیگر می‌گویند هیأت رئیسه به مجلس بها نمی‌دهد؛ مهم‌ترین بها همین اقدام است. البته مجلس این تصمیم را گرفت و هیأت رئیسه نیز با آن همراهی کرد. برخی از دوستان نیز با این اقدام که جداول در صحن بررسی شود مخالف هستند و در حال حاضر پیشنهاد اصلاح مجدد این موضوع مطرح شده است. بنابراین از واژه غیرشفاف استفاده نکنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بخش مربوط به احکام و تبصره‌ها تصویب شده و به قانون تبدیل شده است. جداول بر اساس احکام تنظیم شده است با این وجود من امروز به صورت خاص گزارش را نگاه می‌کنم که اگر اشکالی وجود داشته باشد این نقد را برطرف کنیم.

زنگنه: امسال اوج غیرشفاف بودن بودجه است

محسن زنگنه نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در تذکر خود گفت: بر اساس گفته رئیس مجلس نمایندگان تا ساعت 23 امشب فرصت طرح پیشنهاد در جداول بودجه را دارند حال اینکه کمیسیون تلفیق اصل گزارش را ارائه نکردند و ما باید در خلاء پیشنهاد دهیم. نباید برخورد با مجلس به گونه‌ای باشد که بعدها اگر کسی خواست خلاف آیین‌نامه اقدامی انجام دهد، زبان ما بسته باشد. در فایل مربوط به گزارش فقط نوشته شده مبلغ پیشنهادی کسر می‌شود و اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 182 آیین‌نامه داخلی کمیسیون تلفیق باید گزارش را به نمایندگان ارائه دهد اما با این شرایط ما چگونه می‌توانیم پیشنهادات خود را مطرح کنیم؟ امسال اوج غیرشفاف بودن بودجه است. هدف از اصلاح آیین‌ نامه اشراف نمایندگان به جداول بودجه بود اما اکنون ما جدولی نمی‌بینیم و نمی‌دانیم کمیسیون تلفیق چه اقدامی انجام داده است؟ خواهش می‌کنم به دوستان تذکر دهید در ساعات باقی مانده فایل جداول را برای نمایندگان ارسال کنند تا ما بدانیم چه اتفاقی در تلفیق رخ داده است.

تسنیم

حجم ویدیو: 5.46M | مدت زمان ویدیو: 00:02:15 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها