دانشجوی ایرانی حامی دانشجوی اسرائیل‌ستیز امریکایی

کد خبر: 1288330

استادان و دانشجویان دانشگاه‌های ایران با برگزاری تجمعاتی از خیزش دانشگاه‌های امریکا علیه جنایات صهیونیست‌ها حمایت کردند

دانشجوی ایرانی حامی دانشجوی اسرائیل‌ستیز امریکایی

در روز‌های اخیر دانشجویان دانشگاه‌های امریکا با برپایی تجمعات علیه سیاست‌های دولت امریکا شعار می‌دهند و خواستار پایان جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه هستند. دانشگاه‌های کشورمان در تهران و شهرستان‌ها نیز شاهد تجمعات گسترده در حمایت از آرمان انسانی و اخلاقی دانشجویان امریکایی است

 دمل چرکین سیاست‌های دوگانه غرب در موضوعات حقوق بشری و انسانی بالاخره ترکید. بعد از ۴ هزار و ۸۰۰ ساعت جنایت رژیم صهیونیستی در غزه، دانشگاه‌های امریکایی را خیزش سراسری در برگرفته و وجدان‌های بیدار دانشجویان مقابل سیاستمداران عاشق خون و جنایت ایستاد و گارد ساحلی هم فعلاً حریف آنان نشده است.

در روز‌های اخیر دانشگاه‌های امریکایی کلمبیا، ییل، نیویورک، ماساچوست، اموری، هاروارد، براون و میشیگان از جمله مراکزی هستند که دانشجویان با برپایی تجمعات و چادر‌هایی علیه سیاست‌های دولت امریکا شعار می‌دهند و خواستار پایان جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه هستند.

 این اعتراضات فقط محدود به دانشگاه‌های امریکا نیست و دانشجویان کشور‌های مختلف از ۴۰ کالج و دانشگاه از جمله دانشگاه‌های فرانسه، آلمان تا یونان و استرالیا در این خیزش حضور دارند؛ خیزشی که تلاش برای سرکوب آن موفق نبوده و تجمعات همچنان ادامه دارد. تجمعاتی که باید آن را خیزش نخبگان علیه عوام‌فریبی دولت امریکا در سرپوش گذاشتن بر جنایات رژیم صهیونیستی و تأمین سوخت ماشین جنگی این رژیم دانست. حنای ادعا‌های حقوق بشری امریکا دیگر رنگی حتی برای مردم این کشور ندارد.

مشت، لگد، بازداشت خشن و متوسل شدن به زور برای پایان دادن به تجمعات و در یک کلام تبدیل کردن دانشگاه به پادگان پاسخ دولت امریکا به این مطالبه دانشجویی است. استادان هم از این خشونت در امان نبودند و رفتار‌های بی‌سابقه‌ای پلیس امریکا با استادان معترض انجام داد.

دانشجویان امریکایی و اروپایی در این مطالبه خود تنها نیستند. دانشجویان ایرانی و دانشگاه‌های ایران هم در این خیزش و مطالبه آرمان مقدس در کنار دانشجویان غربی قرار گرفتند و با برگزاری تجمعات مختلف همبستگی خود را با مطالبات دانشجویان غربی اعلام کردند.

 روز شنبه و یک‌شنبه هفته جاری دانشگاه‌های کشورمان شاهد تجمعات گسترده در حمایت از آرمان انسانی و اخلاقی دانشجویان امریکایی بود. در این تجمعات هم جغرافیای گسترده‌ای از عرصه علمی کشور حضور داشتند و در دانشگاه‌های پایتخت و استان‌ها تجمعات حمایتی برگزار شد.

 

 فلسطین، آرمان انسانی مشترک دانشگاهیان

دانشجویان و استادان دانشگاه‌های تهران روز شنبه نخستین تجمع را برگزار کردند. در دانشگاه تهران اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارکنان تجمع کردند. سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران هم در میان تجمع کنندگان حضور پیدا کرد و درباره هدف این تجمع به خبرنگاران گفت: «شاهد خیزش دانشگاهیان در کشور امریکا و کشور‌های اروپایی بودیم. امروز در دانشگاه تهران استادان، دانشجویان و کارکنان مقابل سردر دانشگاه گرد هم آمدند که از این اقدام جسورانه و عدالت‌خواهانه‌ای که دانشگاهیان به‌ویژه در امریکا انجام دادند تجلیل و قدردانی و با آن‌ها ابراز همبستگی کنند. همچنین روز یک‌شنبه هم تجمعی مقابل سردر دانشگاه تهران برگزار شد.»

در کنار دانشگاه تهران دانشجویان دانشگاه‌های مشهد، قزوین، اهواز و بقیه شهر‌های کشور هم در اولین روز این هفته تجمعاتی برگزار کردند. در واقع یک خیزش دیگر هم در دانشگاه‌های ایران برای حمایت از آرمان فلسطین و همه باورمندان به این آرمان شکل گرفت.

 

 اجتماع دانشجویان دانشگاه امیر کبیر.

اما روز یک‌شنبه هم تجمعات زیادی در حمایت از دانشجویان امریکایی برگزار شد. از میان دانشگاه‌های تهران شاخص‌ترین تجمع متعلق به دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بود. جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر ظهر دیروز در حمایت از خیزش دانشجویی ضدصهیونیستی در امریکا و کشور‌های اروپایی تجمع کردند. تجمع‌کنندگان شعار‌هایی همچون «الله اکبر»، «رژیم صهیونیستی نابود باید گردد»، «فلسطین پیروز است» و «مرگ بر امریکا» سردادند و خواستار پایان جنایات رژیم صهیونیستی در حق مردم غزه شدند.

دانشگاه علم و صنعت دانشگاه دیگری بود که تجمع حمایت از دانشجویان غربی در آن برگزار شد. دانشجویان، استادان و کارمندان دانشگاه‌های بهشتی و علوم پزشکی تهران هم در واکنش به سرکوب دانشجویان در امریکا و اروپا ظهر دیروز شنبه تجمع کردند که نشان دهنده همبستگی جامعه دانشگاهی در کشور‌های مختلف در مخالفت با رژیم صهیونیستی و حمایت از آرمان فلسطین است.

 

 حمایت دانشگاه‌های استانی از خیزش دانشگاه‌های امریکا

از میان دانشگاه‌های استانی هم روز شنبه شاهد برگزاری تجمعاتی در بیش از ۱۰ دانشگاه بودیم. دانشگاه‌های گیلان، اهواز، اصفهان، لرستان، شهید باهنر کرمان و ارومیه از جمله این دانشگاه‌ها هستند.

استادان و دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان علاوه بر برگزاری تجمع، برنامه تریبون آزاد را هم برگزار کردند تا دانشجویان به صورت فردی نظرات خود را هم بیان کنند. این تجمع و برنامه تریبون آزاد در محوطه روبه‌روی تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر برگزار شد. کارکنان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه در کنار دانشجویان در این تجمع شرکت و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و حمایت دولت امریکا از این رژیم را محکوم کردند.

دانشگاهیان کرمان همچنین اعلام کردند چگونه کسانی که خود را مدعی آزادی بیان و حقوق بشر می‌دانند، آشکار آن را نقض می‌کنند و ما اکنون شاهد انتشار تصاویری تأسف‌برانگیز و شرم‌آور از برخورد خشونت‌بار آن‌ها هستیم.

 

 حمایت دانشگاه گیلان از جنبش‌های دانشجویی ضد اسرائیلی

جمعی از دانشجویان، مسئولان و استادان دانشگاه گیلان هم در حمایت از جنبش دانشجویی دانشگاه‌های امریکایی و اروپایی در محکومیت جنایات رژیم جعلی اسرائیل تجمع کردند. جمعی از دانشجویان، مسئولان، استادان دانشگاه گیلان دیروز پس از اقامه نماز ظهر و عصر در مقابل مسجد این دانشگاه تجمع کردند و با سردادن شعار‌های مرگ بر اسرائیل، بیت المقدس قبله نخستین - رها شود با قدرت مسلمین، ما پیرو رهبریم - فرمان از او می‌بریم، نه به رژیم کودک کش، حزب فقط حزب علی - رهبر فقط سید علی»، حمایت خود را از تجمع‌های دانشجویی در کشور‌های امریکایی و اروپایی در محکومیت کشتار بی‌رحمانه زنان و کودکان بی‌دفاع غزه و جنایات رژیم جعلی اسرائیل در فلسطین اعلام کردند.

دانشجویان در کشور‌های امریکا، فرانسه و استرالیا که خود پرورش یافته فرهنگ غربی هستند به جنایات رژیم صهیونیستی اسرائیل در فلسطین و منطقه غزه اعتراض کردند و از سوی مسئولان و نیرو‌های پلیس به شدت سرکوب شدند.

منبع: روزنامه جوان

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها