پرورش گوزن زرد ایرانی برای تجارت گوشت

کد خبر: 833590

مدیرکل دفتر مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست گفت: تکثیر و پرورش گوزن در کشور ما یک کار نوپا است و به همین دلیل هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد.

باشگاه خبرنگاران: علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با پرورش گوزن ایرانی در کشور اظهار کرد: براساس ماده ۸ قانون حفاظت و بهسازی و ماده ۷ شکار و صید برای هر گونه داخلی و خارجی مجوز تکثیر، پرورش، نگهداری، خرید، فروش، صادرات و واردات از سازمان محیط زیست باید اخذ می‌شود.

وی افزود: برخی از مراکز در استان‌ها به ویژه استان گلستان از سازمان محیط زیست برای گوزن زرد ایرانی و مارال گوزن قرمز و یا گوزن‌های غیر بومی مجوز اخذ کرده اند. این مجوز‌ها به دو نوع مجوز نگهداری گوزن که ممکن است براساس زاد و ولد افزایش پیدا کنند و دیگری مجوز تکثیر و پرورش گوزن تقسیم بندی می‌شوند.

تیموری گفت: تکثیر و پرورش گوزن در کشور ما یک کار نوپا است و به همین دلیل هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد و سازمان محیط زیست از این فعالیت نیز حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: افراد می‌توانند مجوز تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی را از سازمان محیط زیست و یا مراکز مربوط به سازمان اخذ کنند. سازمان محیط زیست براساس مصوبه ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست پروانه انتفاعی صادر و گونه‌ها را تحویل این افراد می‌دهد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: آن چه که برای سازمان محیط زیست اهمیت دارد منشا تکثیر این گونه‌ها است و مراکزی مانند باغ وحش‌ها این گونه‌ها را به متقاضیان تحویل می‌دهند؛ چرا که یکی از سیاست‌های سازمان محیط زیست فروش گوزن بعد از تکثیر این گونه‌ها به مراکز نگهداری است و با این کار جمعیت این گونه‌ها نیز به خطر نمی‌افتد.

وی افزود: فروش و تکثیر گونه‌های حیات وحش به مراکز نگهداری می‌تواند عاملی برای توسعه گردشگری و همچنین محلی برای آموزش و تحقیقات نیز باشد.

تیموری گفت: یکی از سیاست‌های سازمان محیطزیست اخذ مجوز برای تکثیر و نگهداری هر گونه در حال انقراض است که سازمان محیط زیست این سیاست را به تمام استان‌ها ابلاغ کرده است.

وی افزود: صرف نظر از گونه گوزن زرد ایرانی که شرایط خاص خود را دارد، تکثیر و پرورش چهارپا و یا هر پرنده‌ای شرایط خاص خود را دارد و مراکز نگهداری باید استاندارد‌های سازمان محیط زیست را رعایت کنند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: افرادی که متقاضی تکثیر و پرورش گونه‌های حیات وحش هستند، می‌توانند بر اساس دستور العمل‌های سازمان محیط زیست درخواست خود را ارائه دهند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها