تلفن اورژانس تهران داغ کرد

کد خبر: 1196569

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران گفت: اورژانس تهران به‌طور میانگین حدود ۲۰ هزار ماموریت در سطح استان تهران در طول یک هفته انجام می‌دهد که این میزان در روزهای آلودگی هوا ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

تلفن اورژانس تهران داغ کرد

شروین تبریزی با بیان اینکه از یازدهم تا هجدهم آذر امسال ۸ هزار و ۵۰۰ نفر دچار مشکلات قلبی تنفسی شده‌اند، اضافه کرد: هرچند که این میزان تنها ناشی از آلودگی هوا نیست، اما تعداد بیماران قلبی عروقی نسبت به روزهای پاک ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به تمهیدات این مرکز در خدمت‌رسانی به مردم در هوای آلوده، گفت: در روزهایی که آلودگی هوا افزایش می‌یابد، ناوگان مرکز اورژانس تهران ازجمله اتوبوس‌آمبولانس، موتورلانس و آمبولانس در سطح شهر مستقر می‌شود؛ مانند امروز که اتوبوس‌آمبولانس‌های ما در مراکز پرتردد و معابر شلوغ مانند شهرری، تجریش و میدان آزادی استقرار دارند.

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران اضافه کرد: سالمندان، کودکان، افراد دارای مشکلات قلبی و مبتلایان به آسم، بیشتر در معرض خطر ناشی از آلودگی هوا قرار می‌گیرند و ضروری است این افراد در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل باقی بمانند.

تبریزی درخصوص علائم جسمانی ناشی از آلودگی هوا، ادامه داد: علائمی مانند تنگی نفس، دو بینی، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع رایج‌ترین نشانه به خطر افتادن سلامتی در هوای آلوده است که شهروندان در صورت مواجهه با این علائم حتما باید به اورژانس تهران مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۱۱۵ تماس بگیرند.

توصیه به شهروندان در هوای آلوده

وی در ادامه افزود: همواره به شهروندان توصیه می‌کنیم که در هوای آلوده از تردد در سطح شهر پرهیز کرده و تا حد امکان از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی‌مورد در معابر شهری خودداری کنند. همچنین ورزشکاران و سایر افراد، انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی را مانند دویدن و پیاده‌روی در هوای باز متوقف کنند.

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران اعلام کرد: نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شست‌وشوی دستگاه گوارش می‌شود، بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می‌برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی‌های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می‌شود.

تبریزی در ادامه گفت: باید توجه داشت، ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد، همچنین آلاینده‌های موجود در هوای خیابان‌های پر رفت‌وآمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود؛ بنابراین حتی‌المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان در منزل نگهداری شوند و درها و پنجره‌ها نیز بسته بمانند و در صورت امکان از اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع استفاده شود.

وی همچنین اضافه کرد: هنگام آلودگی هوا از میوه‌ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده شود. آنتی‌اکسیدان‌های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه‌ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه‌ها و کاهش اثرات آلاینده‌های هوا دارد.

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران با بیان اینکه ماسک‌های کاغذی معمولی و دستمال نمی‌تواند مانع ورود آلاینده‌های هوا به سیستم تنفسی شود، ادامه داد: بنابراین استفاده از این وسایل توصیه نمی‌شود؛ اما ماسک‌های ویژه‌ای که با عنوان P۱ و P۲ (ماسک‌های سوپاپ‌دار) که در داروخانه‌ها عرضه می‌شود، برای این شرایط تا حدی مناسب است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها