شهریه مدارس غیرانتفاعی رکورد زد

کد خبر: 1221568

شهریه‌های درخواستی برخی مدارس غیرانتفاعی برای مهر ۱۴۰۲ با افزایش قابل‌توجه همراه بوده و همین موضوع موجب شگفتی و البته سردرگمی خانواده‌ها شده است؛ برخی مدارس شهریه ۶۰، ۵۳ و ۵۰ میلیون تومانی برای ثبت‌نام در دبستان دارند!

شهریه مدارس غیرانتفاعی رکورد زد

ثبت‌نام مدارس غیرانتفاعی و اعلام شهریه سال تحصیلی آینده از هم‌اکنون آغاز شده است و چند هفته‌ای می‌شود شهریه‌های عجیب و نجومی مدارس باعث تعجب و سردرگمی خانواده‌ها شده است.

در حالی که پیش از این شهریه دوره متوسطه به ۴۰ یا ۵۰ میلیون تومان می‌رسید اما هم‌اکنون شهریه دوره ابتدایی رکورد عجیبی زده است.

مبالغ شهریه‌های عجیب!

یکی از والدین که در جست‌وجوی مدرسه غیرانتفاعی است، درباره شهریه عجیب برخی مدارس می‌گوید: «سال گذشته فرزندم را با شهریه ۲۲ میلیون تومانی در پایه اول دبستان ثبت‌نام کردم اما مدرسه برای سال تحصیلی آینده، ۳۶ میلیون تومان شهریه اعلام کرده است و تازه می‌گویند قطعی نیست! با توجه به شهریه بالا، تصمیم گرفتم مدرسه را تغییر بدهم اما شهریه سایر مدارس باعث شگفتی بیشتر شد، به اغلب دبستان‌های منطقه ۷ مراجعه کردم و برخی مدارس شهریه ۶۰، ۵۳ و ۵۰ میلیون تومانی برای ثبت‌نام در پایه دوم دبستان داشتند؛ این هزینه باید برای یک سال پرداخت شود و دوران تحصیل ۱۲ سال، آیا واقعاً خانواده‌ها توان پرداخت این شهریه‌های عجیب را دارند؟»

او به این نکته هم اشاره می‌کند که مدارس در قبال دریافت شهریه‌های بالا، برنامه خاصی ندارند و اکثر فوق‌برنامه‌ها به کامپیوتر و زبان محدود است و از پرورش خلاقیت یا آموزش مهارت‌های زندگی خبری نیست.

دریافت شهریه‌های کلان صرفاً محدود به منطقه‌ای خاص از پایتخت نیست و این رقم در مناطق مختلف مشاهده می‌شود؛ طبق گفته خانواده‌ها در مناطق ۱۲ و ۱۴ برای پایه دوم و ششم دبستان به‌ترتیب شهریه ۴۵ و ۴۰ میلیون تومانی دریافت می‌شود!

همچنین برخی دبیرستان‌ها برای پایه دوازدهم شهریه ۷۰ میلیون تومانی تعیین کرده‌اند!

احمد محمودزاده؛ رئیس سازمان مدارس غیردولتی درباره شهریه‌های عجیب مدارس تأکید دارد که «در تعیین شهریه باید تاب‌آوری مردم مدنظر باشد و از شهریه‌های خارج از عرف جلوگیری شود همچنین افزایش شهریه مدارس به‌صورت درصدی نیست و نسبت به عملکرد مدرسه تعیین می‌شود؛ خانواده‌ها می‌توانند شهریه مدارس غیرانتفاعی را در سامانه mosharekatha.ir مشاهده کنند.

او می‌گوید: شورای نظارت مرکزی مدارس غیردولتی هر سال در وزارت آموزش و پرورش با ریاست وزیر تشکیل و شهریه مدارس تعیین می‌شود؛ برای تعیین شهریه ۱۵۰ شاخص از جمله ساختمان مدرسه، معلم و کیفیت مدنظر است که هر کدام از شاخص‌ها امتیاز متفاوتی دارد. الگوی شهریه توسط موسسان مدارس تکمیل و شهریه پیشنهادی خود را اعلام می‌کنند، این رقم در منطقه و استان بررسی و راستی آزمایی می‌شود پس از آن سازمان مدارس غیردولتی، مجوز افزایش شهریه را ابلاغ می‌کند. واولیا می‌توانند در سامانه شهریه را مشاهده کنند.

به گفته محمودزاده، هنوز هیچ مبلغی برای شهریه سال آینده مدارس غیردولتی اعلام نشده و دریافت هر مبلغی برای پیش ثبت‌نام بیش از سال گذشته در مدارس غیرقانونی است. اگر خانواده‌ها با افزایشی در شهریه‌ها مواجه شدند که مسئولان مدرسه تقاضای شهریه‌ای بیشتر از سال گذشته را دارند لطفاً در سامانه مشارکت‌ها به نشانی mosharekatha.ir اعلام کنند. خانواده‌ها به صورت حضوری هم می‌توانند در آموزش و پرورش منطقه و یا شهرستان خود به مسئول مشارکت‌های مردمی و یا به مسئولان حوزه شکایات، موارد را اطلاع دهند.»

شهریه مدارس غیرانتفاعی در سال تحصیلی جاری، از ۴.۵ میلیون تا ۳۷ میلیون تومان بود و مدارس این مجوز را داشتند تا ۳۸ درصد شهریه ثابت را بابت فعالیت‌های فوق برنامه دریافت کنند؛ طبق وعده مسئولان وزارت آموزش و پرورش قرار است برای سال تحصیلی آینده، فوق برنامه‌ها از اصل برنامه مدارس جدا شود تا اگر دانش‌آموزی تمایل نداشت ملزم به استفاده از فوق برنامه مدارس نباشد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد