مرگ روزانه ۸ ایرانی در انتظار اهدای عضو

کد خبر: 1222261

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که روزانه ۵ تا ۸ نفر از بیماران نیازمند عضو، در صف پیوند عضو جان می‌بازند؛ از کاهش شاخص اهدای عضو در دوران همه‌گیری کرونا خبر داد.

مرگ روزانه ۸ ایرانی در انتظار اهدای عضو

علیرضا زالی به مناسبت روز ملی اهدای عضو در پاسخ به این سوال که روزانه چند نفر از بیماران نیازمند عضو به دلیل عدم رضایت خانواده‌های بیماران مرگ مغزی جهت اهدای عضو، فوت می‌کنند؟ اظهار کرد: آمار دقیقی در این زمینه نداریم اما پیش‌بینی می‌شود که روزانه حداقل 5 تا 8 نفر به دلیل نرسیدن اعضای مورد نیاز برای پیوند، جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: حدود 8 میلیون نفر ایرانی کارت اهدای عضو دارند که معادل حدود 10 درصد جمعیت کشور می‌شود. در برخی کشورهای اروپایی اخیراً قانونی را تصویب کرده‌اند که قسمت‌های حاکمیتی با تایید کمیته اخلاق، در رابطه با پیوند اعضای افراد مرگ مغزی تصمیم‌گیری کنند و از نظر حقوقی، رضایت خانواده شرط لازم نیست اما در کشور ما به دلیل فرهنگ‌ موجود، پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی در صورت رضایت خانواده‌هایشان انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بروز نارسایی ارگان‌ها موجب شده تعداد زیادی از بیماران در صف پیوند اعضای کبد، قلب و کلیه و... قرار بگیرند البته در کنار این موضوع، ایران پیشرفت بسیار خوبی در اهدا و پیوند عضو داشته است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها