مافیای زیرزمینی پسماند و بازیافت در تهران

کد خبر: 1229629

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ‌گفت: آنچه امروز تبدیل به معضل شده جریان زیرزمینی پسماند و بازیافت است که بدون هزینه خاصی با اجیرکردن افرادی تفکیک از مخازن را آغاز کرده‌اند.

 مافیای زیرزمینی پسماند و بازیافت در تهران

نشست بررسی و احصای مشکلات مجتمع پردازش پسماند آرادکوه با حضور مدیران و مسئولان بخش کهریزک و مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران به منظور رسیدگی به مشکلات ناشی از وجود این مرکز دفع پسماند برای مردم بخش کهریزک برگزار شد و در بخشی از این جلسه در خصوص اهمیت ساماندهی مراکز غیرمجاز تفکیک پلاستیک روستاهای بخش کهریزک موضوعاتی مطرح شد.

بر‌اساس پیگیری‌های صورت گرفته 30 دی‌ماه 1401 آخرین فرصت ساخت مجتمع صنفی تفکیک پلاستیک در آرادکوه بوده که به دنبال آن برخورد با کارگاه‌های غیرمجاز تفکیک پسماند روستاهای سطح بخش کهریزک نیز اجرایی می‌شد اما اجرای این طرح به دلیل بروکراسی اداری و تأمین اعتبار به تعویق افتاده و همچنان زمان اجرای طرح مشخص نیست و بر اساس اظهارات مدیران روز به روز نیز بر تعداد سودجویان و مراکز غیرمجاز پسماند در روستاهای ری افزوده می‌شود.

وجود مراکز پراکنده و غیرمجاز تفکیک پسماند در روستاهای بخش کهریزک به دلیل مشکلات زیست‌محیطی یکی از دغدغه‌های مدیران بخش کهریزک است که نیاز به ساماندهی و مدیریت دارد.

لزوم برنامه‌ریزی صحیح برای انتقال مراکز تفکیک پلاستیک

حجت‌الاسلام استیری امام جمعه باقرشهر با انتقاد از توسعه آرادکوه گفت: انتقال مراکز تفکیک پلاستیک که در بخش کهریزک وجود دارد با توجه به تخریب‌ها و آزارها از اهمیت زیادی برخوردار است اما باید برنامه‌ریزی‌ها به‌گونه‌ای باشد که باعث افزایش مشکلات نشود.

آرش ناصر پیرسرایی با اشاره به پیگیری موضوع آرادکوه از باب رعایت حقوق عامه ابراز داشت: در جلسه سال گذشته قرار بر این بود که واحدهای تفکیک پسماند در فرصتی کوتاه در آرادکوه ساخته شود اما تاکنونی اقدامی نشده است.

وی تأکید کرد: براساس جلسه پیشین قرار بود واحدهای تفکیک پسماند تا 30 دی‌ماه 1401 در آرادکوه مستقر شوند اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

مراکز غیرمجاز تفکیک پلاستیک کهریزک به دلیل وجود آرادکوه

کلهر شهردار کهریزک با اشاره به وجود واحدهای تفکیک پسماند غیرمجاز در روستاها گفت: وجود آرادکوه در بخش کهریزک باعث شده بسیاری از مشاغل غیرمجاز و صنایع مخرب نیز در این منطقه مستقر شوند.

وی افزود: آرادکوه مولد صنایع آلاینده این منطقه است که آلودگی‌ها را از داخل آرادکوه خارج و به روستاهای قمصر و مهدی‌آباد سوق داده است.

شهردار کهریزک گفت: واحدهای غیرمجاز تفکیک پسماند در روستاهای بخش کهریزک از واگذاری تفکیک پلاستیک زباله‌های آرادکوه به پیمانکاران بخش خصوصی نشئت گرفته که خروجی آن در روستاهای کهریزک عامل از تخریب زمین‌های کشاورزی شده است.

وی ادامه داد: در جلسات پیشین و بر اساس مصوبه جلسه‌ای که در فرمانداری ویژه شهرستان ری قرار دارد، می‌بایست واحدهای غیرمجاز موجود در روستاها نیز برای ادامه فعالیت در آرادکوه مستقر شوند تا از آلودگی‌ها کاسته شود.

کلهر تصریح کرد: بخش قابل‌توجهی از زباله‌هایی که پیش از این به آرادکوه وارد می‌شد حالا به مراکز غیرمجاز تفکیک پلاستیک منتقل می‌شود که با توجه به نزدیکی به مناطق مسکونی و اراضی کشاورزی تهدیدی جدی برای این منطقه خواهد بود.

ابزار و اختیارات محیط‌زیست در کنترل مراکز غیرمجاز پسماند به کار گرفته شود

همتی شهردار باقرشهر با اشاره به ساماندهی مراکز تفکیک پلاستیک اظهار داشت: واحدهای غیرمجاز تفکیک پسماند که در سطح بخش کهریزک در حال افزایش است، علاوه بر مخاطرات زیست‌محیطی و احتمال وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده به دلیل وجود مواد قابل اشتعال به دلیل نبود ایمنی، معضل تغییر کاربری غیرمجاز را نیز در پی دارد.

وی افزود: از اداره محیط‌زیست شهرستان ری انتظار می‌رود با ابزار و اختیاراتی که دارد در جهت کاهش مخاطرات زیست‌محیطی آرادکوه و صنایع وابسته به آن‌که مشکلانی را برای مردم منطقه ایجاد کرده بکاهد.

توافق برای استقرار مراکز تفکیک پسماند در مرکز پردازش آرادکوه

بادلی بخشدار کهریزک با اشاره به لزوم تسریع رفع مشکل آرادکوه گفت: کارگاه داران غیرمجاز تفکیک پسماند و سودجویان به‌راحتی در روستای قمصر اقدام به اجاره یک قطعه زمین می‌کنند و رفته‌رفته این زمین‌ها تبدیل به کارگاه‌هایی می‌شود که برخورد با آن از لحاظ قانونی بسیار راحت اما از نظر کنترل آسیب دشوار خواهد بود.

وی افزود: توافقی برای استقرار مراکز تفکیک پسماند در مرکز پردازش آرادکوه انجام شده بود که در صورت آماده شدن این مرکز، کارگاه‌های تفکیک پسماند قمصر و سایر روستاها نیز جمع‌آوری به آرادکوه منتقل شود که متأسفانه با گذشت یک سال از این توافق هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها