فرار مالیاتی میلیاردی شاخ‌های مجازی

کد خبر: 1230745

آنگونه که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده، برای ۱۲۳اینفلوئنسر در سال ۱۴۰۰بیش از۲۳۰۰ میلیارد تومان واریز شده است که مالیات بر این درآمد حدود ۱۷میلیارد تومان تشخیص داده شده است.

فرار مالیاتی میلیاردی شاخ‌های مجازی

آنگونه که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده، برای ۱۲۳اینفلوئنسر در سال ۱۴۰۰بیش از۲۳۰۰ میلیارد تومان واریز شده است که مالیات بر این درآمد حدود ۱۷میلیارد تومان تشخیص داده شده است. موضوع مالیات بر درآمد اینفلوئنسرها که فضای مجازی را بستری برای درآمدزایی انتخاب کرده‌اند، به سال ۱۳۹۸ برمی‌گردد.

همچنین در اواخر سال ۱۳۹۹هم در طرحی که مجلس ارائه کرد، قرار شد اشخاص معروف که از طریق پلتفرم‌ها درآمدزایی می‌کنند براساس میزان درآمد، مالیات آن را بپردازند.

البته شرایطی هم برای عنوان اینفلوئنسر تعیین شد که از جمله می‌توان به تعداد ۵۰۰هزار فالوئر اشاره کرد. حالا سازمان امور مالیاتی با تعیین مالیات برای درآمدزاترین شاخ‌های فضای مجازی تصمیم گرفته از این اشخاص مانند همه مردم مالیات بگیرد.

این ۱۰۰نفر!

مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه مجموع تراکنش‌های واریزی برای ۱۲۳اینفلوئنسر در سال ۱۴۰۰بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان بوده، میزان مالیات تشخیصی این افراد را حدود ۱۷میلیارد تومان اعلام کرده است.

اما نکته عجیب این است که فقط ۲۳نفر مالیات بر درآمد خود را پذیرفته‌اند و ظاهرا ۱۰۰شاخ فضای مجازی از پذیرش آن استنکاف کرده‌اند.

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر که در لغت به‌معنای تأثیرگذار است، در فضای مجازی به ۳گروه عمده سلبریتی‌ها، بلاگرها و واینرها گفته می‌شود. «سلبریتی» به شخصی گفته می‌شود که به‌خاطر شهرت و اعتبار خود در دنیای واقعی، در شبکه‌های اجتماعی هم شهرت و اعتبار کسب کرده است. «بلاگر» شخصی است که با یک هدف مشخص، به تولید محتوا(معمولا تولید محتوای متنی) می‌پردازد. همچنین «واینر» به شخصی گفته می‌شود که از طریق تولید و اشتراک‌گذاری ویدئوهای طنز و کمدی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند.

مالیات قانونی

به‌طور کلی هر فردی که درآمد کسب می‌کند، مبلغی را به‌عنوان مالیات بر درآمد باید به دولت بپردازد. درواقع، همین مالیات‌هاست که در حوزه‌های مختلف صرف آبادانی کشور می‌شود. درحالی‌که بسیاری از کارگران و کارمندان همزمان با دریافت حقوق و دستمزد، مالیات مربوطه را پرداخت می‌کنند، بسیاری از مشاغل و اصناف پس از گذشت حداقل یک سال مبلغ مالیات بر درآمدهای خود را می‌پردازند. اکنون مالیاتی که برای اینفلوئنسرها درنظر گرفته شده، مربوط به درآمدهای سال ۱۴۰۰ این اشخاص است.

درآمد ۱۸میلیارد، مالیات ۱۳۸میلیون

درصورتی که رقم ۱۷میلیارد تومان را بر ۱۲۳اینفلوئنسر شناسایی شده تقسیم کنیم، به‌طور میانگین، هر اینفلوئنسر کمی بیش از ۱۳۸میلیون تومان بابت درآمد سال ۱۴۰۰خود باید مالیات دهد. این در حالی است که اگر کل درآمد این افراد که ۲۳۰۰میلیارد تومان برآورد شده را تقسیم بر تعداد ۱۲۳نفر کنیم به‌طور میانگین درآمد هر یک بیش از ۱۸میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان می‌شود. با این اوصاف، این احتمال وجود دارد که تراکنش‌های واریزی اینفلوئنسرها از محل‌هایی غیر از تبلیغات در پلتفرم‌ها باشد.

۵۵۱نفر با بیش از ۵۰۰هزار فالوئر

آنگونه که مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با ایلنا اعلام کرده، اداره کل امور مالیات مؤدیان متوسط در تهران مأمور شناسایی اینفلوئنسرهای مشمول مالیات‌دهی بوده و این اداره وضعیت اظهارنامه‌های سال ۱۳۹۹و ۱۴۰۰این اینفلوئنسرها با دنبال‌کننده‌های بالای ۵۰۰هزار را مورد بررسی قرار داده است.

به‌گفته موحدی «درنهایت ۵۵۱کاربر و فعال مجازی دارای بیش از ۵۰۰هزار دنبال‌کننده بودند که مشمول مالیات بر درآمد می‌شدند». با این حال، حدود ۱۷میلیارد تومان مالیات برای ۱۲۳اینفلوئنسر تشخیص داده شده است که ۲۳نفر از اینفلوئنسرها این مالیات را پذیرفته‌اند و در قالب توافق ماده ۲۳۸، مالیات را می‌پردازند.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد