سن سکته مغزی در ایران کاهش یافت

کد خبر: 1262396

به گفته یک پزشک متخصص مغز و اعصاب عوامل مختلفی در بروز سکته مغزی نقش دارند که می‌توان با شناسایی آنان، به پیشگیری از این سکته اقدام کرد.

سن سکته مغزی در ایران کاهش یافت

حسین پاکدامن رئیس انجمن نورولوژی ایران در مراسم افتتاحیه پانزدهمین کنگره سکته مغزی ایران درباره درمان سکته مغزی گفت: انجام فعالیت و فیزیوتراپی می تواند به بیماری که دچار سکته مغزی شده است، کمک کند تا به زندگی خود بازگردد.

وی افزود: سکته مغزی از ۳.۲ به ۱۱.۶ در ایران رسیده و سن سکته مغزی نیز در ایران پایین آمده است. عواملی مانند ژنتیک، آب و هوا و ... باید بررسی شود چرا که باعث بروز سکته مغزی می شود.

نیز در ادامه گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد سکته های مغزی قابل پیشگیری است افراد می توانند از طریق اپلیکیشنی در موبایل خود، از بروز سکته مغزی پیشگیری کنند.

راه‌های پیشگیری از سکته مغزی 

دکتر شریفی‌پور دانشیار نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس پانزدهمین کنگره سکته مغزی ایران در حاشیه برگزاری این کنگره درباره راه‌های پیشگیری از سکته مغزی اظهار کرد: سکته مغزی در اثر دو دسته اتفاق می افتد؛ عوامل خطر قابل اصلاح و عوامل خطر غیرقابل اصلاح. عوامل خطر قابل اصلاح برای ما بسیار مهم است زیرا می توان با اصلاح آنان، از بروز سکته مغزی کاست، این عوامل شامل فشار خون، دیابت، چاقی بی تحرکی، مصرف سیگار و دخانیات، بیماری قلبی است. عوامل غیرقابل اصلاح مانند سن، جنس مرد و سابقه فامیلی است.

وی همچنین با اشاره به پانزدهمین کنگره بین المللی سکته مغزی گفت: این کنگره با حضور بیش از ۱۲۰ سخنران داخلی و خارجی درحال برگزاری است که در این کنگره آخرین دستاوردهای پیشگیری، درمان و توابخشی سکته مغزی را مورد بحث و تبادل نظر قرار می دهیم.

در ادامه این رویداد، لیلا افشار هزارخانی دبیر علمی این کنگره نیز بیان کرد: شناسایی عوامل و اصلاح سبک زندگی از طریق آگاهی دادن به افراد با کمک رسانه ها، می تواند بسیار موثر باشد. بازتوانی به مانند درمان سکته مغزی دارای زمان مشخصی است که باید مورد توجه باشد سه ماه اول تا یک سال ابتدایی بهترین دوره برای بیماران درجهت شناسایی و کمک به درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی است.

فرشید رضایی مدیرکل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشی این رویداد اظهار داشت: همه باهم برای علیه سکته مغزی شعار کنگره امسال است؛ سبک زندگی پرخطر، قرار گرفتن در فضایی که پر از درد و اذیت شدن است، از جمله عوامل بروز سکته مغزی است.

وی به زندگی هانیه یوسفیان مستندساز ایرانی به عنوان بیمار سکته مغزی که بهبود پیدا کرده است اشاره و بیان کرد: او می تواند اولین سفیر هنرمند ما باشد چراکه او مسیر خاصی را در زندگی خود طی کرده است.

کریمی دبیر انجمن سکته مغزی ایران نیز در ادامه گفت: در کشور ما اتفاق مبارکی افتاده است و دوستان فیلم‌ساز با تهیه مستند توانسته‌اند موضوعات مرتبط با سکته مغزی را شرح دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها