وضعیت وام‌دهی در کدام استان بهتر است؟

کد خبر: 1263433

بررسی نسبت وام‌دهی به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد بانک‌های برخی استان‌ها بیش 100 درصد سپرده‌های در اختیار اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند.

 وضعیت وام‌دهی در کدام استان بهتر است؟

در 6 استان کشور، بانک‌ها فراتر از میزان منابع و سپرده‌هایی که در اختیار دارند اقدام به پرداخت وام کرده‌اند.

آخرین گزارش بانک مرکزی از آمارهای بانکی نشان می‌دهد که مانده تسهیلات شبکه بانکی در پایان آبان ماه امسال معادل 6 هزار و 472 همت بوده که برابر با 83.9 درصد سپرده‌های بانکی است. به بیان دیگر بانک‌های کشور در حال حاضر 83.9 درصد منابع و سپرده‌های در اختیار (پس از کسر سپرده قانونی) را صرف پرداخت وام به متقاضیان کرده‌اند.

بررسی نسبت وام‌دهی به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد بانک‌های برخی استان‌ها بیش سپرده‌های در اختیار اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها نشان می‌دهد چه میزان از سپرده‌های جذب شده توسط بانک‌ها پس از کسر سپرده قانونی به صورت تسهیلات در اختیار مردم و مشتریان بانک‌ها قرارگرفته و به عبارت ساده‌تر بیانگر احتمال پرداخت وام در هر استان است.

بی‌میلی بانک‌های استان البرز به پرداخت وام

نسبت تسهیلات به سپرده (پس از کسر سپرده قانونی) به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد این نسبت در 6 استان خراسان شمالی، کهگیلویه وبویراحمد، ایلام، چهارمحال‌و‌بختیاری زنجان و لرستان بیش از 100 درصد است که خراسان شمالی در صدر آن قرار دارد.

در بانک‌ها و موسسات اعتباری این استان‌ها بیش از میزان سپرده‌گذاری‌های صورت گرفته، وام پرداخت شده است.

در این بررسی مشاهده می‌شود استان خراسان شمالی با نرخ تسهیلات به سپرده (پس ازکسر سپرده قانونی) 133.7 درصدی نسبت به دیگر استان‌های کشور در صدر قرار دارد.

جزییات نشان می‌دهد بانک‌های استان خراسان شمالی تا پایان آبان ماه امسال بیش از 36 همت مانده تسهیلات به ثبت رسانده در حالی که مانده سپرده‌های بانکی این استان (پس از کسر سپرده قانونی) معادل 27.5 همت بوده است؛ به بیان دیگر بانک‌های این استان 9.3 همت فراتر از منابع در اختیار اقدام به پرداخت تسهیلات کرده است.

پس از خراسان شمالی، استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و ایلام با ثبت نسبت تسهیلات به سپرده (پس از کسر سپرده قانونی) 126 و 112 درصدی در رتبه‌های دوم و سوم از منظر بیشترین احتمال پرداخت وام در کشور قرار دارد.

از سوی دیگر دو استان البرز و فارس هرکدام به ترتیب با نسبت تسهیلات به سپرده برابر با 54.8 و 58.7 درصدی در پایین‌ترین جایگاه نسبت به دیگر استان‌ها قرار گرفته است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد