معافیت مالیاتی نجومی برای سلبریتی‌ها

کد خبر: 1268236

در لایحه بودجه سال۱۴۰۳، درآمد‌های مالیاتی نسبت به بودجه سال جاری رشد نزدیک به ۵۰ درصدی را ثبت کرده است؛ اما درآمد‌های نفتی نسبت به سال ۱۴۰۲، کاهش ۱۱.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

معافیت مالیاتی نجومی برای سلبریتی‌ها

یک مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی از معافیت بالای مالیاتی هنرمندان خبر داد. به گفته مدیرکل حسابرسی سازمان امور مالیاتی، از اظهارنامه ۴ هزار میلیارد تومانی هنرمندان حدود هزار میلیارد تومان آن مشمول معافیت بوده است. این در حالی است که کارمندان و حقوق‌بگیران رسمی، به‌عنوان کسانی که درآمد آن‌ها به‌طور مستمر رصد می‎شود زیر فشار مالیاتی هستند و بار سنگینی را متحمل می‌شوند.

کارشناسان نیز تاکید می‌کنند هر چند افزایش درآمد‌های مالیاتی اقدامی مناسب برای اصلاح اقتصادی کشور است؛ اما این افزایش باید حساب شود و از مسیر اصلاحات اساسی مانند کاهش معافیت‌ها صورت پذیرد. در غیر این صورت این امکان وجود دارد که با افزایش فشار مالیاتی، تقاضای خانوار تحت این فشار‌ها کاهش یابد و این موضوع منجر به تشدید رکود در اقتصاد شود. افزایش درآمد‌های مالیاتی همواره به سیاستگذار توصیه شده است؛ اما طی دهه‌های گذشته وابستگی به درآمد‌های نفتی مانع انجام این موضوع شده بود.

با شروع تحریم‌ها و محدود شدن درآمد‌های نفتی، سیاستگذار بار دیگر توجه خود را به سمت درآمد‌های مالیاتی معطوف کرد. در همین راستا در لایحه بودجه سال۱۴۰۳، درآمد‌های مالیاتی نسبت به بودجه سال جاری رشد نزدیک به ۵۰ درصدی را ثبت کرده است؛ اما درآمد‌های نفتی نسبت به سال۱۴۰۲، کاهش ۱۱.۶ درصدی را نشان می‌دهد. با این حال کارشناسان تاکید می‎کنند که افزایش درآمد‌های مالیاتی به شیوه فعلی چندان مطلوب نخواهد بود. دلیل این موضوع نیز این است که به نظر می‌رسد تمرکز درآمد‌های مالیاتی در بودجه بر حقوق‌بگیران و کسانی است که درآمد آن‌ها قابل رصد است. این موضوع تا جایی مورد توجه قرار گرفت که چند روز پس از انتشار لایحه بودجه۱۴۰۳، رئیس‌جمهور از افزایش سقف معافیت مالیاتی کارمندان خبر داد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها