دستبرد به موزه‌ هنرهای تزئینی ایران

کد خبر: 1268451

حالا چند روزی است که حرف‌های تازاه عزت اله ضرغامی وزیر میراث و گردشگری با واکنش‌های بسیاری همراه شده است، گفته‌های او در رابطه مقبره کوروش به مذاق دوستداران میراث ایران خوش نیامده. او گفته مقبره کورش مردم شهر پاسارگاد را گرفتار کرده است. موج واکنش‌ها به این حرف‌ها اما در حالی فروکش کرده است که خبر آمده موزه‌های تزئینی ایران هدف سارقان قرار گرفته است.

دستبرد به  موزه‌ هنرهای تزئینی ایران

حمیدرضا محققیان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اصفهان اظهار داشت: از ۲ ماه پیش، با توجه به انجام مرمت‌های اساسی در موزه هنرهای تزئینی ایران در اصفهان، این موزه به صورت نیمه‌تعطیل فعالیت داشت و اکثر اشیای آن در مخزن امن نگهداری می‌شد.

با توجه به نصب داربست‌های متعدد در دیواره‌های موزه و همچنین انجام مرمت‌های متعدد در موزه هنرهای معاصر که در کنار این موزه قرار دارد، طبق گزارش‌های یگان حفاظت میراث فرهنگی استان، سحرگاه شنبه یک سارق با صعود از داربست‌ها قصد ورود به موزه هنرهای تزئینی ایران را داشت که پاسداران یگان حفاظت موزه پس از آگاهی از موضوع با سارق درگیر شدند و سارق نتوانست به مخزن اصلی موزه دسترسی پیدا کند.

وی افزود: طی این درگیری یکی از پاسداران حفاظت موزه زخمی شد و سارق نتوانست به مخزن اصلی موزه دسترسی پیدا کند، از این‌رو هنگام فرار با شکستن شیشه‌های تالار جنوبی موزه اقدام به سرقت چند قطعه از تزئینات هنرهای سنتی متعلق به دوران معاصر کرد که واجد ارزش هنری بود. هم‌اکنون، با توجه به شواهد موجود، سارق تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

موزه هنرهای تزئینی اصفهان در عمارتی قدیمی به اسم رکیب‌خانه دایر بوده و به همین دلیل به (رکیب‌خانه) هم معروف است. عمارت رکیب‌خانه در اوایل قرن ۱۵ هجری و در زمان شاه‌عباس اول به عنوان یکی از بناهای مجموعه دولت‌خانه صفوی احداث شده و محلی برای نگهداری وسایل و اصطبل سلطنتی بوده و بعد از مرمت و بازسازی در سال‌های مختلف، امروزه به عنوان موزه هنرهای تزئینی مورد استفاده قرار گرفته و در آن بیش از ۳۰۰۰ شیء تاریخی و آثار هنری در زمینه‌های مختلف مربوط به دوران صفویه و قاجاریه به نمایش گذاشته شده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها