25هزار نفر در فهرست انتظار پیوند عضو

کد خبر: 1280255

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران ضمن اشاره به لیست انتظار پیوند عضو در کشور با تاکید بر اینکه مرگ مغزی به معنای پایان زندگی است و امکان برگشتن فرد مرگ مغزی به زندگی وجود ندارد، بر لزوم فرهنگ‌سازی اهدای عضو از افراد دچار مرگ مغزی تاکید کرد.

25هزار نفر در فهرست انتظار پیوند عضو

 کتایون نجفی‌زاده، درباره آمار اهدای عضو در کشور در مقایسه با زمان کرونا اظهار کرد: یک شاخص در اهدای عضو با عنوان PMP (Per Million Population) وجود دارد که تعداد اهدا در یک میلیون نفر را نشان می‌دهد و برای اینکه تعداد اهدا در کشورها قابل بررسی و مقایسه باشد این شاخص در نظر گرفته شده است. PMP اهدای عضو در ایران قبل از کرونا ۱۴.۳ بود. پس از کرونا آمار اهدای عضو در تمام کشورها کاهش یافت و البته بسیاری از کشورها تلاش کردند که خود را در این زمینه ارتقا دهند اما در ایران متاسفانه هنوز به آمار اهدای عضو قبل از کرونا نرسیده‌ایم.

رتبه ۳۱ ایران در زمینه اهدای عضو

وی افزود: ایران در زمینه اهدای عضو در دنیا رتبه ۳۱ و در آسیا رتبه اول را دارد. در سال ۲۰۱۹ و قبل از کرونا ایران رتبه اول را با فاصله بالایی از کشورهای آسیایی دیگر داشت، اما حالا با وجود اینکه رتبه اول است دیگر فاصله چندانی با دیگر کشورهای آسیایی ندارد. با توجه به اینکه شیوع بیماری‌ها به‌صورت سالانه افزایشی است، در این میان اگر آمار داوطلبان اهدای عضو افزایش پیدا نکند، قاعدتا به‌ صورت سالانه به تعداد افرادی که در لیست انتظار اهدای عضو هستند و جان خود را از دست می‌دهند، افزوده می‌شود. برای نجات جان بیماران و حفظ نام و جایگاه کشورمان ایران که رتبه اول را در آسیا دارد، تمام تلاش خود را باید در این زمینه داشته باشیم و این تلاش تنها نباید بر دوش کادر درمان و وزارت بهداشت باشد؛ بلکه تمام ارگان‌هایی که در زمینه فرهنگ‌سازی می‌توانند نقش موثری داشته باشند باید کمک کنند که ما دیگر فرد مرگ مغزی را نداشته باشیم که بدون اهدای عضو به خاک سپرده شود.

۲۵هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو

وی درباره وضعیت لیست در انتظار پیوند عضو کشور اظهار کرد: بیش از ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا قرار دارند. تا قبل از کرونا روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بیمار نیازمند پیوند عضو به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دادند که قطعا این آمار اکنون افزایش یافته است اما وزارت بهداشت هنوز آمار جدیدی ارائه نداده است. حتی اگر نصف آمار مرگ مغزی‌ها که اهدای عضو نمی‌کنند نیز وارد زنجیره اهدا شوند، جان بسیاری از افرادی که در لیست انتظار، فوت می‌شوند را نجات می‌دهند.

خاکسپاری سالانه ۶ تا ۸هزار عضو سالم قابل اهدا

نجفی زاده ادامه داد: سالانه حدود ۵ تا ۸ هزار مرگ مغزی اتفاق می‌افتد که طبق آمار جهانی، نصف این تعداد قابلیت اهدای عضو دارند که یعنی تعداد مفید حدود ۳ هزار نفر است که تنها ۱۰۰۰ نفر از این تعداد اعضای خود را اهدا می‌کنند و متاسفانه ظرفیتی خوب برای اهدای عضو از دست می‌رود و اعضایشان سالم به خاک سپرده می‌شود. از آن حدود ۲ تا ۳ هزار نفری که اهدای عضو نمی‌کنند هر کدام‌شان اگر تنها ۳ عضو خود را نیز اهدا کنند، ما سالانه ۶ تا ۸ هزار عضو سالم را به خاک می‌سپاریم و از دست می‌دهیم.  

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها