دو هفته دیگر بلیط هواپیما گران می‌شود

کد خبر: 1284348

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: پیشنهاد افزایش قیمت از مجرای شورای‌عالی هواپیمایی مطرح شده است و چنانچه تا آن زمان رأی دیوان عدالت اداری صادر شود تعیین قیمت‌ها از طریق ستاد تنظیم بازار انجام نمی‌شود.

دو هفته دیگر بلیط هواپیما گران می‌شود

محمد محمدی‌بخش اظهار داشت: پیشنهاد افزایش قیمت بلیت هواپیما در شورای‌عالی هواپیمایی مطرح شده است و تا دو هفته آینده این افزایش اعمال خواهد شد.

وی اظهار کرد: دیروز در جلسه دیوان عدالت اداری نظر‌های کارشناسی برای تعیین وضعیت قیمت‌گذاری بلیت هواپیما مطرح شد.

وی افزود: پیشنهاد ارائه‌شده به دیوان، رعایت ماده ۶ قانون هواپیمایی کشوری است یعنی شورای‌عالی هواپیمایی در تعیین نرخ مشارکت داشته باشد.

وی با بیان این‌که "تا دو هفته آینده، قیمت نهایی بلیت هواپیما مشخص می‌شود"، تصریح کرد: پیشنهاد افزایش قیمت از مجرای شورای‌عالی هواپیمایی مطرح شده است و چنانچه تا آن زمان رأی دیوان عدالت اداری صادر شود تعیین قیمت‌ها از طریق ستاد تنظیم بازار انجام نمی‌شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: چنانچه این رأی اعلام نشود، قیمت بلیت هواپیما بر اساس تصمیم شورای‌عالی هواپیمایی تعیین تکلیف می‌شود.

سیدکمال هادیانفر دیروز، دوشنبه، از اصلاح قیمت بلیت هواپیما، اتوبوس و قطار خبر داده و گفته بود: در بخش حمل‌ونقل هوایی مسافری با ناترازی جدی ناوگان مواجه هستیم و برای توسعه ناوگان یا باید از منابع دولتی یا توان بخش خصوصی استفاده کنیم. برای منابع دولتی نیازمند اعتبارات خاص هستیم و برای استفاده از توان بخش خصوصی نیز نیازمند تجدیدنظر در هزینه ـ درآمد‌ها یعنی قیمت بلیت هستیم.

وی تصریح کرد: در این رابطه جلسات زیادی با انجمن‌ها و اتحادیه‌ها برگزار شده و جمع‌بندی‌های لازم صورت گرفته است. در آخرین جلسه به معاون رئیس‌جمهوری گزارش اصلاحات را ارائه کردیم. این اصلاحات به‌گونه‌ای است که خیلی به مردم فشار وارد نشود و در عین حال زیان شرکت‌ها نیز به حداقل برسد.

هادیانفر از برگزاری جلسه با انجمن ریلی خبر داد و گفت: بلیت برخی قطار‌های حومه‌ای تهران ۳ تا ۴ هزار تومان است و در صحبتی که با مردم داشتم آن‌ها می‌گویند بلیت قطار بیش از حد ارزان است.

وی با تأکید بر این‌که باید اصلاحاتی در این زمینه صورت بگیرد، اضافه کرد: شورای‌عالی ترابری مرجع تصمیم‌گیری در رابطه با قیمت‌هاست، البته به‌دلیل مسائل اقتصادی، ستاد تنظیم بازار باید اصلاحات قیمت را تأیید و ابلاغ کند.

قیمت‌های پیشنهادی را به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده‌ایم

به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی شورای عالی هواپیمایی نرخ‌های جدید پیشنهادی بلیت پرواز‌های داخلی را طبق وظیفه تدوین و به ستاد تنظیم بازار ارائه کرده است، اما برای بررسی و تصمیم‌گیری ستاد تنظیم بازار زمان لازم است.

روز گذشته در نشست خبری رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در وزارت راه و شهرسازی عنوان شد که قیمت‌های پیشنهادی بلیت پرواز‌های داخلی در شورای عالی هواپیمایی با حضور شرکت‌های داخلی مشخص و به ستاد تنظیم بازار برای بررسی عرضه شده است.

در این راستا امروز برخی رسانه‌ها و کانال‌ها اعلام کردند که «قیمت بلیت هواپیما تا ۲ هفته آینده گران می‌شود»؛ موضوع را از جعفر یازرلو، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری پیگیری کردیم.

یازرلو با تکذیب گران‌شدن بلیت هواپیما تا ۲ هفته آینده توضیح داد: بر اساس اعلام رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، در شورا‌ی عالی هواپیمایی قیمت‌های پیشنهادی بلیت پرواز‌های داخلی با حضور شرکت‌های هواپیمایی و انجمن شرکت‌های هواپیمایی جمع‌بندی و برای بررسی به ستاد تنظیم بازار ارسال شده است. وی یادآور شد که هرگونه تغییر قیمت باید با تایید و ابلاغ ستاد تنظیم بازار انجام شود.

تقدیم نرخ‌های پیشنهادی بلیت هواپیما به ستاد تنظیم بازار‌

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: قیمت‌های پیشنهادی بلیت پرواز‌های داخلی به ستاد تنظیم بازار ارائه شده است، حال نهایی شدن قیمت‌ها منوط به طی روال قانونی و بررسی و سپس تصمیم ستاد تنظیم بازار است و زمان آن مشخص نیست.

به گفته یازرلو، شورای عالی هواپیمایی وظیفه قانونی خود را که شنیدن نظرات شرکت‌های هواپیمایی و اعضای شورا در موضوع قیمت بلیت پرواز‌های داخلی و تدوین و ارسال نرخ‌های پیشنهادی به ستاد تنظیم بازار است، انجام داده و از این پس کار در اختیار ستاد تنظیم بازار است.

وی تصریح کرد: کسی نمی‌تواند زمان قطعی قیمت‌گذاری جدید بلیت پرواز‌های داخلی را مشخص کند، قطعا پس از بررسی و تصمیم‌گیری ستاد تنظیم بازار، نرخ‌های تغییر یافته که ممکن است کاهشی یا افزایشی باشد، اعلام می‌شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها