چرا آمار غرق‌شدگی در رودخانه‌ها زیاد است؟

کد خبر: 1296879

آمارهای سازمان‌های امدادی حاکی از آن است که بیشترین میزان غرق‌شدگی مربوط به رودخانه‌ها است و نکته قابل تامل اینکه بیشترین میزان فوت ناشی از غرق شدگی نیز در استان‌های مرکزی و فاقد خط ساحلی رخ داده است؛ اما چرا برخی هشدارها را جدی نمی‌گیرند.

چرا آمار غرق‌شدگی در رودخانه‌ها زیاد است؟

غرق شدگی سومین علت مرگ‌های ناشی از حوادث است. به طور میانگین این حادثه در روزهای آخر هفته و در ماه‌های گرم سال شایع‌تر است و بیشتر قربانیان آن را کودکان و نوجوانان شامل می‌شوند. براساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، غرق شدگی در مردان بیشتر از زنان است همچنین بیماری‌های زمینه‌ای مانند صرع، بیماری‌های قلبی، ضعف عضلانی می‌تواند فرد را مستعد غرق‌شدگی کند.

غرق شدگی به معنی ورود آب به داخل ریه‌ها و مجاری تنفسی و سپس خفگی و فرو رفتن در آب است. افراد غرق شده دچار کاهش اکسیژن رسانی به بدن یا هیپوکسی شده و در نتیجه آسیب به سلول‌های عصبی در دقایق اولیه بعد از غرق شدگی اتفاق می‌افتد.

مسئولان امدادی کشور می‌گویند در فصول مختلف سال شاهد غرق شدگی هستیم؛ گاه غرق شدگی در دریای جنوب و شمال، گاه در رودخانه‌ها و گاهی نیز در استخرهای کشاورزی، خانگی و سدها اتفاق می‌افتد البته بر اساس آمار سازمان اورژانس کشور در سال‌های اخیر بیشتر غرق‌شدگی‌ها در رودخانه‌ها اتفاق افتاده است؛ اما چرا رودخانه بیشتر جان می‌گیرند؟ پاسخ آن به نظر می‌رسد تغییرات اقلیم باشد.

خانواده‌ای علاقه‌مند به طبیعت، کنار رودخانه (البته شاید کلمه درست بستر رودخانه باشد) کمپ کرده‌اند؛ رودخانه‌ای که به دلیل خشکی چند سالی است تقریبا خشک شده و آب چندانی در آن جاری نیست و این افراد نیز با این تصور که این میزان آب رودخانه خطری برای آنها ندارد، چادرهایشان را برپا کردند اما تنها یک بارش سیل آسا چند دقیقه‌ای کافی است که آب زیادی را از بالای رودخانه به پایین بیاورد و تمام بستر و حریم رودخانه را از آب مملو کند. اتفاقی که یکباره و دور از انتظار رخ می‌دهد و بسیاری از غرق شدگی‌ها در رودخانه‌های کشور به همین سبب رقم می‌خورد.

بابک یکتاپرست سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به آغاز فصل تابستان و شروع سفرهای تابستانی خانواده‌ها گفت: همواره در این فصل‌ شاهد افزایش میزان غرق شدگی‌ها هستیم که بیشترین میزان غرق شدگی‌ها در رودخانه‌ها، استخرهای کشاورزی و سدها اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به آمار غرق‌شدگی از ابتدای سال تا پایان هفته نخست خرداد، اظهار داشت: در این مدت، ۲۶۳ نفر غرق شدند که ۷۶ درصد از آنها آقایان و ۲۴ درصد خانم‌ها بودند و از این تعداد ۱۰۴ نفر از این افراد مصدوم و ۱۵۹ نفر فوت کردند.

یکتاپرست افزود: در میان آمار غرق‌شدگان، از یک سال تا ۸۰ سال دیده می‌شود همچنین میانگین سنی آنها ۲۳ سال بوده است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: بیشترین میزان غرق‌شدگی به ترتیب در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان رخ داده و بیشتر آنها در رودخانه‌های این استان‌ها بوده است.

وی در ادامه از علاقه‌مندان به حضور در طبیعت خواست از اتراق در بستر و حریم رودخانه‌ها پرهیز کنند و در نقاطی از رودخانه که سنگ‌ صیقل خورده دیده می‌شود استقرار نیابند زیرا به معنای آن است که پیش از این در این موقعیت آب جاری بوده است و ممکن است با بارش شدید باران در زمای کوتاه سیلاب جاری شود.

یکتاپرست دلیل افزایش آمار مصدومان و فوتی‌های ناشی از غرق شدگی را بی‌توجهی مردم و اتراق در بستر رودخانه‌ها عنوان کرد و افزود: معمولا در این فصل‌ها بیشتر غرق‌شدگی‌ها در رودخانه‌ها اتفاق می‌افتد؛ مردم تصور می‌کنند حجم آب رودخانه کم است و خطری وجود ندارد. غافل از اینکه بارش‌های موسمی می‌تواند در کمترین زمان تمام بستر رودخانه را پر کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد