پایان غیاب

کد خبر: 1185585

این روزها که بحث بر سر نسل زد داغ است شاید بد نباشد نگاهی به کتاب خواندنی مایکل هریس با نام «پایان غیاب» داشته باشیم. چرایی این موضوع از این است که بدانیم ایده کتاب مایکل هریس بر محور یک گزاره مهم شکل گرفته است. گزاره‌ای که تامل درباره آن یک موضوع بدیهی مهم را پیش روی ما می‌گذارد؛ اینکه نسل‌های کنونی هیچ تصوری از زمانه بدن اینترنت را ندارند.

پایان غیاب

این روزها که بحث بر سر نسل زد داغ است شاید بد نباشد نگاهی به کتاب خواندنی مایکل هریس با نام «پایان غیاب» داشته باشیم. چرایی این موضوع از این است که بدانیم ایده کتاب مایکل هریس بر محور یک گزاره مهم  شکل گرفته است. گزاره‌ای که تامل درباره آن یک موضوع بدیهی مهم را پیش روی ما می‌گذارد؛ اینکه نسل‌های کنونی هیچ تصوری از زمانه بدن اینترنت را ندارند.

در کتاب «پایان غیاب» که عنوان فرعی‌اش «جنگ و صلح با اینترنت، در جستجوی حافظه از دست رفته» است، مایکل هریس به بررسی یک بزنگاه تاریخی مهم می‌پردازد: جهان در قبل و بعد از اینترنت.  او  از نسل خود به عنوان آخرین نسلی یاد می‌کند که جهان پیش از دیجیتال شدن را دیده‌اند و به یاد می‌آورند. سپس بدون جانبداری و با پشتوانه علمی‌اش به مقایسه‌ این دو جهان دست می‌زند تا نشان دهد که در کدام یک خوشبخت‌تر بوده‌ایم؛ وقتی به اینترنت و شبکه‌‌های مجازی متصل نبودیم یا حالا که زندگی بدون اینترنت، امکان‌پذیر به نظر نمی‌رسد.

بروس گرییرسن، نویسنده‌ و پژوهشگر، درباره کتاب «پایان غیاب» و نویسنده‌اش گفته است: «مایکل هریس با دقت و صراحتی مثال‌زدنی، مقطعی محوری در تاریخ مدرن را ثبت کرده است: قبل و بعد از شیفتگی انسان به وسایل دیجیتالی. کتابش اثری شاخص و مهم است و همچنین نشاط‌بخش.»

مایکل هریس، اندیشمند و روزنامه‌نگار کانادایی، تاکنون فقط دو کتاب منتشر کرده و با همین دو کتاب تبدیل به چهره‌ای بین‌المللی شده است. «پایان غیاب» اولین کتاب اوست که در سال 2014 منتشر شد. کتاب دیگر هریس (چاپ‌شده در سال 2017) «تنهایی» نام دارد. این کتاب هم با عنوان فرعی «راهنمای خلوت‌گزینی در یک جهان شلوغ» هفته آینده با ترجمه سامان شهرکی از سوی نشر خزه منتشر می‌شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها