افزایش قیمت آزادسازی مدرک عادلانه است!

کد خبر: 1190393

رئیس سازمان امور دانشجویان درباره برخی از انتقادها به افزایش قیمت بسیار زیاد و بعضاً ۵ برابری آزادسازی مدرک تحصیلی، گفت: علت تفاوت در مبالغی که می‌بینید و به نظر شما زیاد است، عدم اصلاح و اعلام مبالغ طی سال‌های گذشته است که می‌بایست همه ساله درصدی طبق قانون افزایش می‌یافت، اما افزایش نیافته بود.

افزایش قیمت آزادسازی مدرک عادلانه است!

دکتر هاشم داداش‌پور درباره دریافت مبلغ لغو تعهد خدمات آموزش رایگان، گفت: بر اساس قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی، دولت مکلف است آموزش رایگان را تا پایان مقطع متوسطه فراهم آورد. مطابق این قانون در ازای بودجه هزینه‌شده برای هر دانشجوی ایرانی برای تحصیل در دانشگاه، دانشجو مکلف است بعضاً تا دو برابر آموزش رایگان به کشور خدمت کند. در واقع این بازه در ازای مبلغی است که از بودجه عمومی کشور که متعلق به آحاد ملت است، برای دانشجوی روزانه هزینه می‌شود تا بتواند به صورت رایگان تحصیل کند. دانشجویان در زمان پذیرش و شروع به تحصیل، تعهدی را مبنی بر همین موضوع امضاء می‌کنند که شامل الزام به خدمت حداقل برابر دوران تحصیل آنها است.

معاون وزیر علوم درباره پاسخ به این پرسش که "گفته می‌شود این بخشنامه قاعده حقوقی عطف به ما سبق را نقض می‌کند"، اظهار کرد: بخشنامه این سازمان عطف به ماسبق نشده است؛ در واقع، بخشنامه سازمان در خصوص افزایش هزینه‌های لغو تعهد خدمت آموزش رایگان شامل کسانی می‌شود که پس از تاریخ ابلاغ بخشنامه یاد شده اقدام به ثبت تقاضای خود در سامانه مربوط کنند. تمام کسانی که قبل از تاریخ بخشنامه یاد شده تقاضای خود را در سامانه ثبت کرده‌ و در مهلت مقرر اسناد و مدارک مربوط را تکمیل کرده باشند، هزینه‌های لغو تعهد آنان بر اساس مقررات حاکم در زمان قبل از ابلاغ بخشنامه یادشده محاسبه می‌شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان درباره ادعای دانشجویان مبنی بر اینکه مبالغ مشخصی در سال‌های قبل برای تحصیل آنها هزینه شده که با هزینه اعلامی متفاوت است، توضیح داد: بر اساس مقررات، اصل بر این است که دانش‌آموختگان بهره‌مند از مزایای آموزش رایگان به میزان مدتی که از این مزایا استفاده کرده‌اند، به کشور خدمت کنند. چنانچه برخی از دانش‌آموختگان قصد ایفای تعهدات قانونی خود را نداشته و مصمم بر لغو تعهد باشند، می‌بایست هزینه تحصیلات دانشگاهی خود را به نرخ روز پرداخت‌کنند. ماده ۳۴ قانون تنظیم بخشی از مقرارت مالی دولت مصوب ۱۳۸۰ نیز مستنکفین بورسیه را ملزم به استرداد هزینه‌های دریافتی به نرخ روز بازپرداخت دانسته است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در پاسخ به پرسش دانشجویان "که این مبلغ در قبال کدام خدمات ارائه شده در دانشگاه­‌ها دریافت می‌­شود؟" گفت: اگر یکبار سری به هر کدام از دانشگاه‌های کشور بزنیم با یک نگاه گذرا، متوجه خدمات، امکانات و هزینه‌هایی که صرف تحصیل دانشجو می­‌شود، خواهیم شد. از هزینه‌های آموزشی تا هزینه‌­های رفاهی مانند یارانه‌های غذا و خوابگاه و ده‌ها هزینه مصرفی دیگر که عمدتا بصورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

معاون وزیر علوم درباره راهکارهای لغو تعهد خدمت، خاطرنشان کرد: اصل بر ایفای تعهد از سوی دانش آموختگان است، چرا که هدف قانونگذار و سایر آحاد ملت که این هزینه از جیب آن‌ها پرداخت شده است، بهبود شرایط کشور از طریق ایفای تعهدات دانشجویان است، اما به هر دلیل اگر تمایل بر این امر نبود و یا امکان خدمت میسر نشد، دانش‌آموختگان باید هزینه لغو تعهد را بپردازند. بر اساس ماده ۴۸ دستورالعمل، افرادی که توانایی پرداخت کل هزینه را به طور یکجا ندارند، می‌توانند طبق روال سال‌های گذشته در خواست تقسیط کرده و تقاضای خود را به اداره کل امور دانشجویان داخل این سازمان ارائه دهند تا بررسی و رسیدگی شود.

وی درباره چرایی عدم اطلاع‌رسانی در ارتباط با تغییر نرخ‌های آزادسازی مدرک تحصیلی، گفت: بالاخره هر زمانی که بخشنامه‌ای تغییر کند، عده‌ای ممکن است متضرر شوند و بپرسند که چرا در این بازه زمانی تغییر رخ داده است؟ و بخشی از دانش آموختگان مطالبه‌­گر خواهند بود. بخشنامه‌ها در هر سازمانی در زمانی مقرر صادر شده و عمری محدود دارند و الزاماً بعد از مدتی بایستی بازبینی و یا اصلاح شوند. البته اگر این مبالغ در سال‌های گذشته متناسب با رویه‌های قبلی افزایش یافته بود، این افزایش خیلی ملموس نبود.

داداش‌پور یادآور شد: به هر حال سازمان امور دانشجویان در اعلام هزینه‌های جدید به وظایف قانونی خود عمل کرده است. اما در راستای همراهی و مساعدت با کلیه افرادی که پیش از تاریخ مورد اشاره، اقدام به ثبت درخواست لغو تعهد خود در سامانه کرده‌اند، مهلت حداکثر سه ماهه پیش بینی شده است تا آن دسته از دانش‌آموختگانی که در سامانه سجاد ثبت درخواست کرده‌اند، بتوانند بر اساس نرخ قبلی به لغو تعهد آموزش رایگان خود اقدام کنند و حقشان تضعیف نشود.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، کارنامه سازمان امور دانشجویان در یک سال گذشته به روشنی گواه این مطلب است که این سازمان در این مدت کوتاه بخشنامه‌ها و آیین‌­نامه‌های متعددی را بر اساس نیازهای روز جامعه دانشگاهی به روزرسانی کرده است. یکی از بخشنامه‌­ها، به روز کردن مبالغ مربوط به لغو تعهد آموزش رایگان است. سازمان امور دانشجویان بر اساس ماده ۶۸ دستورالعمل اجرایی جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان موظف است هر ساله نسبت به اعلام نرخ‌های جدید لغو تعهد آموزش رایگان اقدام کند. ابلاغیه جدید این سازمان مبنی بر افزایش مبلغ لغو تعهد آموزش رایگان نیز صرفاً عمل به این وظیفه قانونی بوده است. این بازنگری نیز با حضور کارشناسان مرتبط از اوایل امسال شروع و در نهایت مبالغ جدید اعلام شده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها