بحران آب؛جمعیت‌تهران نباید بیشتر شود

کد خبر: 1229654

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با توجه به رشد جمعیت در استان تهران، ظرفیت تامین آب شرب، بهداشتی و صنعتی محدود است و برای حتی یک نفر بیشتر از جمعیت کنونی تهران، امکان تامین آب وجود ندارد.

بحران آب؛جمعیت‌تهران نباید بیشتر شود

داود ملایی روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی شرکت آب و فاضلاب استان تهران مهمترین چالش این شرکت را تامین آب شرب و بهداشتی مورد نیاز ساکنان تهران دانست و افزود: پیش بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ هجری شمسی جمعیت تهران به ۱۵ میلیون نفر برسد.

وی تصریح کرد، با توجه به منابع آبی محدود، سرانه آب تهران از حدود شش هزار متر مکعب در سال ۱۳۱۰ به ۵۰۰ مترمکعب در سال ۱۳۸۴ رسیده است و این نشان دهنده رشد بی رویه جمعیت در تهران است.

ملایی افزود: استان تهران با حدود ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت حدود ۲۰ درصد جمعیت و ۴۰ درصد صنایع کشور را در خود جای داده است و شرکت آب و فاضلاب استان تهران تامین آب شرب و بهداشتی و صنعتی ۱۸ هزار و ۹۱۶ کیلومترمربع شامل ۱۳ شهرستان و ۴۹ شهر را بر عهده دارد.

ملایی خاطرنشان کرد، برای تامین آب مورد نیاز جمعیت تهران هم اکنون حدود یک میلیارد و ۴۰۰ مترمکعب آب وارد تهران می‌شود که ۶۵۰ میلیون مترمکعب آن از منابع آب‌های سطحی و ۷۵۰ میلیون مترمکعب آن از ۹۳۶ حلقه چاه تامین می‌شود.

وی در ادامه افزود: در بخش آب ۱۵ هزار و ۳۴۲ کیلومتر شبکه برای پوشش یک میلیون و ۵۰۰ هزار انشعاب وجود دارد.

ملایی کمبود منابع مالی برای ساماندهی و توسعه سیستم جمع آوری فاضلاب

تهران را یکی از مشکلات اساسی این شرکت دانست وافزود: در بخش فاضلاب تاکنون ۸۴ هزار انشعاب نصب شده است که تنها هشت درصد جمعیت استان تهران را تحت پوشش شبکه بهداشتی جمع آوری فاضلاب قرار می‌دهد.

وی اظهار امیدواری کرد، تعداد شهر‌های تحت پوشش شبکه بهداشتی جمع آوری فاضلاب از هشت شهر در زمان حاضر به ۱۵ شهر در سال آینده برسد.

مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب استان تهران با اشاره به این نکته که دولت کمتر به توسعه تاسیسات فاضلاب توجه می‌کند، خاطرنشان کرد، حدود یک تریلیون ریال اعتبار برای این بخش در سال ۸۵ پیش بینی شده است.

ملایی تصریح کرد، یکی از منابع مالی برای حل نابسامانی‌های شبکه فاضلاب وام‌های خارجی است، اما لازمه اعطای وام از سوی منابع بین المللی نیز پشتوانه مالی قوی گیرندگان وام و اعتبار بالای آنهاست.

وی درباره روند پیشرفت طرح جامع آبرسانی جنوب تهران (الغدیر) گفت: منابع آبی این طرح از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود و ۱۰۰ درصد چاه‌های آن حفر شده و تجهیزات آن رو به اتمام است.

به گفته ملایی، ۳۰ درصد ساخت مخازن این طرح پیشرفت داشته است وپیش بینی‌ می‌شود تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ حدود ۴۰۰ لیتر از کل ظرفیت ۱۰۰۰ لیتر در ثانیه این طرح به بهره برداری برسد.

وی درباره برنامه‌های شرکت آب و فاضلاب گفت:به منظور حل معضلات موجود در عرصه تامین آب تهران، حفر ۸۹ حلقه چاه جدید، ۲۵۰ کیلومتر توسعه شبکه، ۳۴ کیلومتر اصلاح شبکه برای جلوگیری از هدر رفتن آب، احداث ۵۶ کیلومتر خطوط انتقال و تکمیل ۱۲۹ هزار مترمکعب مخزن جزو فعالیت‌های شرکت در سال ۸۵ است.

ملایی ساخت و ساز‌های حاشیه‌ای و غیر کارشناسانه را یکی دیگر از مشکلات شرکت آب و فاضلاب استان تهران در زمینه آبرسانی به این مناطق عنوان کرد و افزود: ساخت شهرک‌هایی نظیر پرند، پردیس و هشتگرد بدون مطالعه و بررسی در

خصوص پراکندگی منابع آبی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد، برای ایجاد یک شهرک ابتدا باید به لحاظ تامین منابع آب آن مطالعات دقیق صورت گیرد. زیرا آبرسانی، نگهداری و پمپاژ چند مرحله‌ای آب به این مناطق بسیا پرهزینه است.

ملایی با اشاره به روند ساخت سد‌های ماملو و طالقان گفت: سد طالقان با ظرفیت تامین اب ۴۲۰ میلیون مترمکعب وسد ماملو با ۲۴۵ میلیون مترمکعب به ترتیب ۱۵۰ میلیون و ۹۰ میلیون مترمکعب نیاز آب شرب تهران را تامین خواهند

کرد.

وی افزود: متوسط حق انشعاب آب برای سال آینده (۱۳۸۵) چهار میلیون ریال و متوسط حق انشعاب فاضلاب شش تا هشت میلیون ریال پیش بینی شده است. ملایی درباره آلودگی آب تهران تاکید کرد، منابع تامین کننده آب مورد نیاز استان تهران متعدد است و در صورت هرگونه آلودگی احتمالی، نمی‌توان ادعا کرد که این منابع آلوده است.

به گفته وی، ۵/۴ درصد از حجم آب مورد نیاز تهران از سد لار، ۲۷ درصد از سد لتیان، ۵/۰ درصد از چاه‌های جاجرود، ۳۵ درصد از سد کرج و ۳۳ درصد از چاه‌های پراکنده در تهران تامین می‌شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها