ترک تحصیل 20 درصدی دبیرستانی‌ها

کد خبر: 1247505

یکی از موضوعاتی که همزمان با آغاز سال تحصیلی در نظام آموزشی حائز اهمیت است؛ موضوع جداماندگان از تحصیل و نوجوانانی است که به دلایل مختلف از ادامه تحصیل در مقطع متوسطه سر باز می‌زنند.

ترک تحصیل 20 درصدی دبیرستانی‌ها

اشتغال و ازدواج نوجوانان و نبود مدارس متوسطه در برخی مناطق روستایی و محروم موجب شده است تا درصدی از دانش آموزان با اتمام درس در دوره ابتدایی و یا متوسطه اول، تحصیل خود را ادامه ندهند.

عباس سلطانیان مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش، گفت: مطابق برنامه درسی ملی، حضور مشاور در ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره از اول ابتدایی تا پایان متوسطه الزامی است.

سلطانیان با بیان اینکه علت ترک تحصیل بسیار متنوع است؛ گفت: در استان‌ها دلایل مختلفی برای ترک تحصیل وجود دارد. در دوره متوسطه دوم پوشش تحصیلی ۹۸/‌۷۹ درصد است. یعنی از مجموع ۱۰۰ درصد دانش آموزان لازم التعلیم که باید در دوره متوسطه دوم حضور داشته باشند ۷۹.۹۸ درصد حضور دارند.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری افزود: مابقی آنان به دو دسته تقسیم می‌شوند یا دانش آموزانی هستند که بنا به دلایل مختلف در دوره قبلی یعنی دوره متوسطه اول با کبر سن حضور دارند و یا افرادی هستند که در سنوات قبل ترک تحصیل کردند و اگر برای امسال بخواهیم آنان را به مدرسه بازگردانیم آخرین مدرک تحصیلی آنان متناسب با دوره‌های ما نیست.

به عنوان مثال سن لازم التعلیم در دوره دوم متوسطه ۱۵ تا ۱۷ سال تمام است اما مدرک تحصیلی تعدادی از بازماندگان از تحصیل مربوط به دوره ابتدایی یا اول متوسطه است و لذا چنین فردی را نمی‌توانیم در دوره دوم متوسطه ثبت نام کنیم و این فرد باید از طریق نهضت سوادآموزی و مدارس بزرگسالان در دوره اول ادامه تحصیل دهد.

وی با اشاره به طرح شهید محمودوند گفت: ما در طرح شهید محمودوند در حال انجام همین اقدامات هستیم و ضمن شناسایی و رصد دقیق دانش آموزان بازمانده از تحصیل، تمرکز ویژه خود را بر دانش آموزان ترک تحصیلی گذاشتیم؛ یعنی همان کسانی که سال گذشته محصل بودند و امسال فعلاً در مدرسه ثبت نام نکردند. این‌ها افرادی هستند که بیشتر باید به آنها توجه کنیم تا مانع از ترک تحصیل دائمی آنان شویم.

سلطانیان افزود: امسال به صورت جدی با مدیران مدارس گفت و گو کردیم تا فرآیند ثبت نام دانش آموزان و پیگیری مسائل بازماندگان از تحصیل خود را به مهر ماه و آبان ماه موکول نکنند.

یعنی تمام تلاش خود را معطوف به نوجوانانی کردیم که سال گذشته در مدرسه بودند و امسال فعلاً در مدارس ثبت نام نکردند تا این افراد را به مدارس بازگردانیم و فعلاً توجه ما ترک تحصیلی‌های دوره متوسطه است. دانش آموزانی که سال گذشته در دوره متوسطه محصل بودند و امسال در دوره متوسط حضور ندارند.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها