حقوق کارمندان دولت چقدر رشد می‌کند؟

کد خبر: 1262394

آخرین اطلاعات رسمی از وضعیت افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان نشان می‌دهد که سال آینده حقوق آنها به صورت پلکانی رشد خواهد کرد که حداکثر 20 درصد است.

حقوق کارمندان دولت چقدر رشد می‌کند؟

برمبنای جدیدترین اصلاحات لایحه بودجه سال 1403 قرار است میانگین افزایش حقوق کارمندان ۱۸ درصد و بازنشستگان ۲۰ درصد باشد که به‌صورت پلکانی اعمال می‌شود. 

به گفته داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه، در این روش کارمندانی که درآمدشان در سطوح بالاتری است افزایش حقوق کمتری خواهند داشت و کارمندانی که حقوق کمتری دارند درصد افزایش حقوقشان بیشتر خواهد بود.

او افزود: اگر رشد متوسط 18 درصد را با توسل به روش‌های تورمی افزایش دهیم به‌نفع مردم نخواهد بود. رشد پلکانی اثرات تورمی نخواهد داشت، ما مکلف هستیم به تورم تک‌رقمی برسیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه  تاکید کرد: برهمین اساس رشد حقوق کارمندان و بازنشستگان پلکانی می‌شود و به این ترتیب میانگین افزایش حقوق کارمندان 18 درصد و بازنشستگان 20 درصد است که به‌صورت پلکانی اعمال می‌شود.

تامین بودجه از کجا؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد تامین بودجه هم گفت: تأمین مالی بودجه امسال از طریق فروش اموال دولتی 128 میلیارد تومان است، پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال 20 همت از این طریق تأمین مالی داشته باشیم، همچنین ما تا پایان سال در واگذاری شرکت‌های دولتی به 30 همت می‌رسیم. در بودجه 106 همت پیش‌بینی شده است.

منظور گفت: این بیش‌برآوردی‌ها باعث می‌شود علی‌رغم تلاش‌ها نتوانیم به ارقام پیش‌بینی‌شده مصوب دست پیدا کنیم، هرچند می‌بینیم 50درصد در درآمدها و 41درصد در کل منابع بهبود داریم، این اتفاق نسبت به کل دهه 90 بالاتر است.

او افزد: در بخش دوم ما درآمد حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای را داریم که عمدتاً شامل منابع نفت و گاز و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی است. قسمت دیگر تأمین مالی از طریق ایجاد بدهی است، یعنی انتشار اوراق خزانه و اوراق مالی دولت و همچنین فروش اموال و دارایی‌های دولت.

منظور افزود: از میان این سه گروه، بهترین و پایدارترین نوع تأمین منابع از طریق گروه اول است، ما گروه سوم را از ناچاری انجام می‌دهیم، البته اشکالی ندارد ما ممکن است برای سرعت بخشیدن به پروژه‌های عمرانی امسال انتشار اوراق انجام دهیم و سال‌های آینده بازپرداخت کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: در ادبیات اقتصادی هرچه با عنوان اوراق بدهی منتشر می‌شود به‌معنای کسری بودجه است. در لایحه بودجه سال آینده مجبوریم 250 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کنیم چراکه باید بازپرداخت اوراق بدهی فروخته‌شده در سال‌های قبل را تأمین کنیم و دولت عملاً هیچ درآمدی از فروش اوراق بدهی به دست نمی‌آورد.

او اضافه کرد: کسری بودجه پنهان همین بیش‌آورد درآمدها است و ما سعی کردیم که درآمدها با اطمینان حداکثری محقق شود. کسری بودجه آشکار هم همین انتشار اوراق بدهی است که البته توضیح دادم برای جبران اوراق منتشرشده در دوره گذشته است.

منظور گفت: درآمدهای دولت در هشت ماه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته رشد 41درصدی داشته و منابع دولت هم 50 درصد رشد داشته است اما علی‌رغم تلاش‌هایی که داشتیم برای تحقق بودجه مصوب، عملکرد بودجه در مجموع فقط 73 درصد است که این یک معماست.

افزایش درآمدهای مالیاتی 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: میزان مالیات‌هایی را که در سال 1399، 190هزار میلیارد تومان بوده است، به 473هزار میلیارد تومان در سال گذشته و امسال به 748هزار میلیارد تومان رساندیم، این تحولات با حفظ قوانین مالیاتی فعلی اتفاق افتاده است زیرا دولت سراغ پایش پایگاه‌های اطلاعاتی رفته است.

او افزود: رشد مالیاتی ما در سه سال گذشته سالی 50درصد بوده است و برای سال آینده حدود 49درصد رشد می‌بینیم. پیشنهاد افزایش 1درصدی مالیات ارزش افزوده را دادیم که حدود 50هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها