رکوردزنی سهم خانوار از وام‌های بانکی

کد خبر: 1268692

افزایش سهم خانوار از تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در پاییز امسال نیز تداوم داشته، به طوری که در پایان آذر ماه با سهم 18 درصدی رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.

رکوردزنی سهم خانوار از وام‌های بانکی

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از وضعیت تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های مختلف اقتصادی، طی 9 ماهه نخست امسال بیش از 3 هزار و 861 همت به صاحبان کسب‌وکار و خانوارها پرداخت شده که در مقایسه با مقطع مشابه سال گذشته (2 هزار و 979 همت) 29.6 درصد افزایش داشته است؛ این در حالی است که بانک مرکزی در خبر اعلامی خود رشد 26.4 درصدی را برای آن عنوان کرده که جای تامل دارد.

طی دوره مورد اشاره خانوارها بیش از 695 همت وام بانکی دریافت کرده‌اند که در مقایسه یا مدت مشابه سال گذشته 45.5 درصد رشد داشته است.

افزایش نفوذ خانوار در وام‌های بانکی

آنطور که نهاد پولی کشور خبر داده سهم صاحبان کسب و کار از میزان تسهیلات اعطایی بانک‌ها طی 9 ماهه ابتدایی امسال 82 درصد و سهم خانوارها نیز به عنوان مصرف کننده نهایی معادل 18 درصد بوده است.

 آمارهای مربوط به وام‌های پرداختی به بخش خانوار به عنوان مصرف کننده نهایی از فروردین ماه سال گذشته در گزارش‌های بانک مرکزی گنجانده شد (با این تفاوت که اطلاعات مربوط به اردیبهشت تا آبان ماه سال گذشته از سوی بانک مرکزی منتشر نشد) تا روند تسهیلات دهی به این بخش از جامعه نیز مشخص گردد.

بررسی روند سهم خانوارها از میزان تسهیلات شبکه بانکی از ابتدای سال جاری نشان می‌دهد، سهم این بخش در پایان آذر ماه به بالاترین سطح رسیده که رقمی بی‌سابقه است.

سهم خانوار از تسهیلات شبکه بانکی که در فروردین ماه در پایین‌ترین سطح خود یعنی 10.9 درصد قرار داشت به مرور در مسیر افزایشی قرار گرفت.

در بهار امسال میزان تسهیلات پرداختی به خانوارها روند صعودی داشت، به طوری که در فروردین حدود 20 همت، در اردیبهشت حدود 47 همت و در خرداد ماه نیز حدود 70 همت وام بانکی به خانوارها پرداخت شد.

روند افزایشی پرداخت تسهیلات به خانوارها در تابستان نیز تداوم داشت و پرداخت تسهیلات به این بخش در تیر ماه حدود 98 همت، در مرداد ماه حدود 83 همت و در شهریور ماه نیز حدود 80 همت بوده است.

افزایش سهم خانوارها از تسهیلات پرداختی شبکه ناشی به طور عمده ناشی از آغاز فشار مضاعفی در تابستان بود که به بانک‌ها در راستای پرداخت تسهیلات تکلیفی ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن وارد شد.

سهم خانوارها از پرداخت تسهیلات بانکی که در پایان شهریور امسال (6 ماهه نخست سالجاری) به 16.3 درصد رسیده بود در پایان مهر ماه نیز افزایش یافت و به 16.8 درصد رسیده است.

با ادامه تاکید‌های رییس جمهور و وزیر اقتصاد بر تسهیل وام‌دهی به متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزند آوری، سهم خانوار از تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در آبان و آذر ماه نیز افزایش یافته، به طوری که در پایان آذر ماه با سهم 18 درصدی رکورد زد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها