استخدام زباله‌گردها با حقوق15 میلیونی

کد خبر: 1273197

زباله گردی یکی از معضلات اساسی شهر تهران است. سال هاست که وعده برخورد با زباله گردها داده شده ولی این مشکل مرتفع نشده است.

استخدام زباله‌گردها با حقوق15 میلیونی

چندی پیش سازمان پسماند شهر تهران تفاهم نامه ای  با وزارت دادگستری در خصوص برخورد با زباله گردی امضا کرد و قرار است با طرح های جدید، زباله گردها جمع آوری شوند.

توضیحات رضا محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در خصوص تغییر قرارداد پیمانکاران، برخورد با زباله گردی، جذب زباله گردها در شهرداری و ...  را می‌خوانید.

تعداد پیمانکاران را کم کردیم/ وضعیت قراردادها تغییر کرد

شهروندان از وضعیت زباله رضایت نداشتند و معتقد بودند در برخی از مناطق شهر تهران وضعیت رفت و روب خوب نیست،در این باره توضیح دهید.

قبلا تعداد پیمانکاران در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بسیار زیاد بود. ما وضعیت قرارداد‌ها را تغییر داده و به یک ساختار واحد رسیده‌ایم.

در گذشته قرارداد‌ها پراکنده و ذی‌نفعان متعدد بودند؛ ما به یک قرارداد واحد رسیده‌ایم تا مشکلات رفت و روب کمتر شود.

در یک منطقه تا زباله به آراد کوه برسد دست ۱۳ پیمانکار رد و بدل می‌شد

به عنوان مثال در منطقه یک ما ۱۰ ناحیه داریم که حدود ۹ پیمانکار جمع‌آوری زباله را برعهده داشت. یک پیمانکار تفکیک داشتیم و یک پیمانکار حمل زباله به آراد کوه، و در آراد کوه هم یک پیمانکار برای پردازش داشتیم. بیش از ۱۴ نفر در این پروسه دست داشتند.

کار‌ها یکپارچه شد/ تمام هم و غم پیمانکاران  جمع کردن زباله خشک بیشتر بود

ما در حال حاضر همه را یکپارچه کرده‌ایم. در وضعیت قبلی پیمانکاران با هم رقابت بر سر زباله خشک می‌کردند و دیگر وقتی برای روفت و روب نداشتند تمام هم و غم آن‌ها جمع کردن زباله خشک بیشتر بود.

بر سر مخازن تعداد زیادی آدم می‌گذاشتند تا زباله‌ها را جمع کنند/ تعدد پیمانکاران باعث شده بود که به جای اینکه کار خوب پیش رود افراد  فقط به فکر زباله ارزشمند باشد

بخشی از زباله‌های خشک به کانکس می‌رفت؛ برخی هم با سرایدار‌ها به تفاهم می‌رسیدند تا زباله‌ها را از ساختمان‌ها بگیرند. برای هر مخزن  حدود ۱۰ آدم داشتند که زباله خشک را جمع می‌کردند و پیمانکاران هم متعدد بود و هر پیمانکار مخصوص یک کار بود و این تعدد باعث شده بود که به جای اینکه کار خوب پیش رود افراد به فکر جمع‌آوری زباله خشک بیشتر برای کسب درآمد بیشتر بودند.

برخی در ازای جمع آوری زباله از مافیا مواد مخدر می‌گیرند/زباله گردی تبعات اجتماعی هم دارد

زباله‌گرد‌ها تبعات اجتماعی هم دارند ما موضوعات را رصد کرده‌ایم. به عنوان نمونه ما یک نوجوان زباله‌گرد را دیدم که زباله‌ها را جمع می‌کرد و به خانه‌اش می‌برد وقتی به در خانه‌اش رفتیم دیدیم مقدار زیادی زباله جمع کرده و می‌گفت مشکل دارد و نان‌آور خانه است و بابت این زباله ماهیانه ۱۰ میلیون تومان از مافیا حقوق می‌گیرد در حالیکه ارزش زباله بالای ۱۰۰ میلیون تومان بود.

 

شما فرمودید قرار است ابزار مافیا زباله‌گردی را از آن‌ها بگیرد برای این منظور چه اقداماتی انجام می‌دهید.

استخدام تمامی زباله‌گرد‌ها در دستور شهرداری تهران است. ما همه زباله‌گرد‌ها را استخدام می‌کنیم؛ و برای پیمانکار هم الزام گذاشته‌ایم که باید از نیروی انسانی ایرانی با حقوق طرح طبقه‌بندی مشاغل بین ۱۲ و نیم تا ۱۵ میلیون تومان با ۸ ساعت کار به این افراد حقوق پرداخت کند.

خیلی از بچه‌هایی که دست این مافیای زباله‌گردی هستند معتاد شدند

ما قطعاً با مافیای زباله‌گردی برخورد می‌کنیم. قوه قضاییه هم در این زمینه ورود می‌کند. خیلی از بچه‌هایی که دست این مافیای زباله‌گردی هستند معتاد شدند و در ازای جمع‌آوری زباله به آن‌ها مواد می‌دهند موضوع دیگر فقط مباحث مالی نیست بلکه یک آسیب اجتماعی است.  

بر اساس آمار غیررسمی ۴۷۰۰ زباله گرد داریم و شهرداری توانایی جذب ۵۰۰۰ زباله گرد را دارد

براساس آمار غیررسمی  حدود ۴ هزار و ۲۰۰ تا ۴ هزار و ۷۰۰ زباله‌گرد در تهران داریم و ما اعلام می‌کنیم که توانایی استخدام ۵ هزار زباله‌گرد با حقوق طرح طبقه‌بندی استخدام می‌کنیم.

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها